Vysoké školy dnes nemusia ukázať ani zoznam absolventov.
BRATISLAVA. Rýchlym krokom sa v stredu ráno presunul do pracovne šéf špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik, keď si po vstupe do úradu v Pezinku vypočul otázku, ako získal titul PhD.
Zhovorčivejší nebol ani napoludnie, keď z úradu odchádzal. „Ja som na vaše otázky reagoval. Ak máte ďalšie, tak ich dajte na tlačové,“ hovoril kráčajúc k autu.
Tlačový odbor špeciálnej prokuratúry už pred týždňom dostal otázky týkajúce sa jeho doktorandského štúdia na súkromnej Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety.
Písal o domácom násilí
Doposiaľ nepovedal, kedy a na aký odbor bol Kováčik prijatý, kedy PhD. obhájil, kto bol školiteľom, akú vedeckú a publikačnú činnosť vykázal.
Mlčí aj škola. Minulý týždeň len zverejnila, že Kováčik písal dizertačnú prácu o domácom násilí, na nahliadnutie ju neposkytla.
Kováčik mohol na škole študovať sociálnu prácu, ošetrovateľstvo a verejné zdravotníctvo. Nie je známe, že by v týchto odboroch robil výskum, venuje sa trestnému právu.
V 80. rokoch sa stal doktorom práv na Univerzite Komenského a nastúpil na vojenskú prokuratúru. Posledných osem rokov robí na špeciálnej.
Kto tají absolventov?
Pravidlá umožňujú školám ukryť pred verejnosťou komu a za čo tituly dali. Zoznam absolventov zverejňuje iba pár univerzít, svätá Alžbeta medzi nimi nie je.
Na webe Univerzity Komenského je kompletný súpis, pri mene študenta s miestom narodenia sú údaje o fakulte, ukončenom programe a kedy aký titul dostal.
Absolventov netají Ekonomická univerzita, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre či Vysoká škola manažmentu v Trenčíne.
„Je škandalózne, ak škola nechce nič povedať o absolventovi. Je to jej psia povinnosť, veď funguje vďaka štátnej akreditácii,“ hovorí rektor Bratislavskej medzinárodnej školy liberálnych štúdií Samuel Abrahám.
Údaje o absolventoch na webe majú. „Kto ich skrýva, asi má čo tajiť.“
Právna kravina?
„Zoznam by nebol v súlade s ochranou osobných údajov,“ vraví poslanec Smeru a dekan Vysokej školy v Sládkovičove Mojmír Mamojka, prečo na ich stránke chýba.
„To je právna kravina, však tam nie je plat či rodné číslo,“ oponuje Abrahám.
Minister školstva Dušan Čaplovič zverejnenie neprikáže. „V aktuálnej novele zákona sa so zavedením povinnosti zoznamu absolventov neuvažuje,“ uviedol jeho hovorca Michal Kaliňák.
Nik nerieši ani to, že na niektorých univerzitách vrátane sv. Alžbety v knižniciach nenájdete záverečné práce absolventov.
Ministerstvo školstva tvrdí, že kontroly robiť nemôže. Odkázalo na ministerstvá vnútra a kultúry, ktoré má dohliadať na plnenie zákona o knižniciach.
Hovorca rezortu kultúry Jozef Bednár povedal, že na školy by sa ani nedostali, pretože vysokoškolský zákon garantuje akademickú slobodu. Školské knižnice sa nás netýkajú, uviedlo vnútro.

Beata
Balogová
