Pol miliardy eur investícií, žiadne oficiálne vzťahy, iba návštevy opozície - tak vyzerajú naše vzťahy s Taiwanom. Poslanec Smeru by cestu na ostrov konzultoval s ministrom alebo Čínou.
BRATISLAVA. Taiwan patrí k najväčším investorom na Slovensku, no poslancov Smeru neláka.
Na návštevu ázijskej krajiny, ktorú Slovensko rovnako ako väčšina sveta oficiálne neuznáva, odletela tento týždeň šesťčlenná skupina poslancov vedená podpredsedníčkou parlamentu Erikou Jurinovou (OĽaNO) bez zástupcov vládnej strany.
Na ostrov leteli aj jej kluboví kolegovia Jozef Viskupič a Eva Horváthová, poslanci SaS Martin Poliačik, Peter Osuský a Jana Žitňanská z Nova.
Hovorili s investormi
Poslanci sa na Taiwane stretli so zástupcami ministerstiev hospodárstva, školstva, práce a zdravotníctva.
Hovorili aj s investorom na Slovensku, spoločnosťou Delta Electronics, a ľuďmi z univerzity, ktorá spolupracuje s Prešovskou univerzitou. Cestu aj ubytovanie hradila taiwanská vláda.
Fakty
Taiwan u nás
Na Slovensku pôsobí taiwanský Foxconn, AU Optronics, Delta Electronics. Slovensko oficiálne Taiwan ako štát neuznáva .
„Pozvaní boli zástupcovia všetkých parlamentných strán,“ tvrdia opoziční poslanci.
„Cesta poslancov na Taiwan je ich súkromná cesta. Národná rada ju neorganizuje,“ reagovala Soňa Pötheová z kancelárie parlamentu.
Na Taiwan v posledných rokoch cestovali poslanci pravicových strán: Juraj Droba z SaS, Ivan Štefanec z SDKÚ aj súčasný predseda zahraničného výboru František Šebej (Most-Híd).
Ten hovorí, že na ostrov cestoval rád a je mu jedno, čo si o tom myslia na čínskej ambasáde.
Peking si oficiálne kontakty s týmto ostrovom - podľa jeho slov odštiepeneckým - neželá. Politiku jednej Číny rešpektuje celá Európska únia.
Cesta bez záväzkov
Veľvyslanectvo Číny, ktorá Taiwan považuje za svoje územie, na otázky o vzťahoch slovenských poslancov s ostrovom neodpovedalo.
Šéfka poslaneckého klubu Smeru Jana Laššáková vraví, že nevie o pozvaní pre ľudí z ich strany.
Šéf výboru pre európske záležitosti Ľuboš Blaha (Smer) odpovedal, že by pozvánku na cestu konzultoval s ministrom zahraničia, prípadne so zástupcami Číny.
„Kedykoľvek rád oficiálne zavítam na Taiwan, ak takáto návšteva nebude chápaná z čínskej strany ako porušenie princípu jednej Číny, ktorý Slovenská republika rešpektuje,“ povedal Blaha.
Poslanec Smeru Dušan Galis zasa vyhlásil, že by určite išiel, „keby išlo o športe alebo o niečo podobné“.
Slovensko a Taiwan nemajú otvorené oficiálne zastupiteľstvá, no Taiwan je na Slovensku aktívny. Reprezentuje ho Tchaipejská reprezentačná kancelária, v hlavnom meste Tchai-pej je Slovenský ekonomický a kultúrny úrad.
Podstatou cesty poslancov je podľa taiwanského zastúpenia v Bratislave prehĺbiť porozumenie ich krajine, keďže je aj jedným z hlavných investorov u nás.
„Ich cesta je informatívna a vzdelávacia, nevyplývajú z nej žiadne záväzky,“ vysvetlili pozvanie pre poslancov.

Beata
Balogová
