Novembrový nedeľný obed sa uskutoční v dvadsiatich slovenských rodinách, ktoré pozvú cudzincov k stolu. Zapojiť sa môže každý.
BRATISLAVA. V tretiu novembrovú nedeľu sa v dvadsiatich slovenských rodinách uskutoční obed s rodinami cudzincov. Ako súčasť medzinárodného projektu Next door family ho pripravuje bratislavská pobočka Medzinárodnej organizácie pre migráciu.
„Všetky stretnutia sa uskutočnia 18. novembra o jednej popoludní,“ vysvetľuje Michal Milla z organizácie.
Na každom z nich sa zúčastní jedna slovenská rodina, jedna rodina cudzincov a asistent, ktorý bude pomáhať so stretnutím. Rodiny sa stretnú na spoločnom nedeľnom obede buď u slovenskej rodiny alebo u rodiny cudzincov.
„Na stretnutí rodín sa môže zúčastniť minimálne dvojica, napríklad manžel s manželkou, matka alebo otec s deťmi či starí rodičia,“ vysvetľuje Milla.
Rodina odvedľa Na stretnutie sa môžu prihlásiť slovenské rodiny a rodiny cudzincov, ktorí žijú na Slovensku, sú občanmi krajín mimo Európskej únie a majú legálny pobyt na Slovensku.
Následne bude na spoločné stretnutie vybraná slovenská rodina a rodina cudzincov podľa kritérií, ktoré majú zaistiť čo najviac spoločných znakov oboch rodín, napríklad obe žijú v blízkom okolí a majú podobné záujmy.
Stretnutia rodín sú súčasťou medzinárodného projektu Next Door Family EU – Inclusive Neighbourhoods. Okrem Slovenska sa stretnutia rodín uskutočnia aj v Belgicku, Českej republike, Maďarsku, na Malte, v Španielsku a Taliansku.
Na rôznych miestach Európy sa tak v ten istý novembrový deň pri spoločných obedoch stretne 420 miestnych rodín a rodín cudzincov.
Prihláste sa Rodiny sa môžu do akcie zapojiť vyplnením on-line prihlášky na webovej stránke IOM Bratislava.
V prihláške rodina uvedie kontaktné údaje, zamestnanie, záujmy, mená a vek účastníkov stretnutia a cudzie jazyky, ktorými sa dorozumie.
Spoločný film V každej krajine zapojenej do projektu bude nakrútené jedno vybrané stretnutie rodín. Zo stretnutí vznikne spoločný film Next Door Family, ktorý predstaví súžitie majoritných spoločností a cudzincov v Európe.
Ďalej bude využívaný napríklad pri multikultúrnej výchove na školách, vzdelávaní v interkultúrnych zručnostiach, na stretnutiach či filmových festivaloch.

Beata
Balogová
