Agentúrny text sme o 20:00 nahradili autorským článkom SME.
Podľa Richarda Sulíka štát nie je schopný ukázať, že vie a chce riešiť situáciu, a preto dáva priestor extrémistom.
BRATISLAVA. Prácu pre všetkých prinajmenšom za minimálnu mzdu namiesto sociálnych dávok. Ak nie, tak žiadne peniaze, iba jedno teplé jedlo denne. S takýmto riešením nezamestnanosti Rómov a ich odkázanosti na pomoc štátu prišla SaS.
Strana Richarda Sulíka odhaduje, že ľudí schopných pracovať, ktorí žijú zo sociálnych dávok, je od 130 do 150-tisíc.
„Stojíme si za tým, že na Slovensku je práce dosť. Tu sa množstvo práce nevykonáva, lebo ju nemá kto vykonávať,“ vravela poslankyňa Lucia Nicholsonová. Náklady navyše oproti súčasnému systému odhadla na niekoľko miliónov eur mesačne.
„Garantujeme, že výnosy budú mnohonásobne väčšie ako náklady,“ tvrdil poslanec Daniel Krajcer.
Spomínali práce pri úprave vodných tokov, čistení jarkov pri cestách, prácu v komunitných centrách či v sociálnych podnikoch.
Aktivačné práce na Slovensku v minulosti v mnohých prípadoch narazili na nedostatok príležitostí a vysoký prebytok žiadateľov. Podľa Sulíka by sa problém odbúral, keby hľadanie práce prešlo zo samospráv na štát. Časť nákladov by sa podľa neho dala vykryť z eurofondov.
Radovan Ďurana z inštitútu INESS hovorí, že nájsť peniaze na takýto program by možno nebol problém. Obáva sa skôr, ako by vyhľadávanie prác a ich riadenie zvládol štát, keď to nezvládli obce.
Sulík v narážke na šéfov Sociálnej poisťovne vraví, že by štátnu agentúru nemali „riadiť Muňkovia, ale Lopatkovia“.
„Pán Sulík neprináša nič nové,“ povedal nový splnomocnenec vlády pre otázky Rómov Peter Pollák.

Beata
Balogová
