Agentúrny článok sme o 19:10 nahradili autorským textom SME.
BRATISLAVA. Takmer sedem rokov za mrežami vymeral súd drogovému dílerovi. Šofér, ktorému policajti v auguste zistili v dychu alkohol, dostal podmienku.
Oboch súdil bratislavský okresný sudca Igor Škultéty, ktorý už desať rokov čelí obvineniu z korupcie. Špeciálny súd ho vo štvrtok uznal za vinného a uložil podmienečný trest na dva roky s pokutou vyše 3300 eur.
„Súd tiež obžalovanému ukladá trest zákazu činnosti, zamestnania alebo funkcie s rozhodovacou právomocou v orgánoch verejnej moci na obdobie piatich rokov,“ rozhodol sudca Michal Truban.
Logický výsledokŠkultéty napriek tomu môže ďalej posielať ľudí do väzenia, až kým verdikt nebude právoplatný. „Rozhodnutie súdu je logickým výsledkom vykonaného dokazovania. Spravodlivosti bude urobené zadosť, ak obžalovaný bude právoplatne odsúdený,“ konštatoval aj špeciálny prokurátor.
Iné prípady
Súdení sudcovia
Štefan Marťák – jediný sudca právoplatne uznaný za vinného z korupcie,
Miriam Sninská – špeciálny súd ju oslobodil, prokurátor sa odvolal,
Vlastimil Valkovič – Najvyšší súd zrušil verdikt o vine a vrátil kauzu špeciálnemu súdu.
Úplne spokojný však nebol. Odvolal sa proti tomu, že sudca dostal iba podmienečný trest. Kauza tak bude pokračovať na Najvyššom súde.
Odvolať sa ešte môže aj Škultéty, ktorý na vynesenie rozsudku včera neprišiel. Na jeho súde v bratislavskej Petržalke sa ho redakcii zastihnúť nepodarilo.
Špeciálny súd uznal Škultétyho za vinného za to, že si v auguste 2002 za miernejší verdikt vypýtal úplatok 100tisíc korún od muža, ktorého syna súdil za lúpež.
Otcom bol právnik Jozef Králik, ktorý sa poznal s vtedajším generálnym prokurátorom Milanom Hanzelom. Králik korupciu oznámil polícii. Škultétyho policajti zatkli po odovzdaní peňazí v jeho kancelárii.
Ak sa chystáte dávať alebo brať úplatok a zaujíma vás, koľko rokov vo väzení by vás to mohlo stáť, viac vám napovie návšteva veštice ako pohľad do zákonov, píše Roman Pataj
Čítajte komentár (piano) >>
Ťaví pľuvanecProtikorupčná jednotka celú schôdzku nahrávala, pre procesné chyby však záznam nemohli použiť ako dôkaz.
Králik v minulosti vypovedal, ako mu Škultéty hovoril, že o syna sa treba postarať. Inak bude robiť väzňom prostitúta a jesť „horalky natreté čokoládou“. Najskôr ponúkaných 40-tisíc korún Škultéty podľa Králika označil za „ťaví fľus“.
Po zatknutí Škultéty podpísal priznanie. Uviedol, že sa hanbí a cíti sa ponížený. Svoje vyjadrenia v nahrávke označil za odporné.
Stanovisko zmenil, keď sa jeho kauza dostala na súd. Tvrdil, že je nevinný a všetko na neho narafičili. Súdy kauzu doteraz nedokázali uzavrieť.
Návrat desaťročiaŠkultétymu najskôr pozastavili výkon funkcie. Vrátiť sa mohol v roku 2009 vďaka Štefanovi Harabinovi, ktorý sa stal ministrom spravodlivosti za HZDS. Vtedajšia vláda totiž prijala zákon, ktorý umožňuje vykonávať funkciu aj sudcovi obvinenému z trestného činu, ak jeho kauza nebola do troch rokov právoplatne uzavretá.
Po návrate dali sudcovi na starosť agendu odvolaní pri platobných rozkazoch v občianskoprávnych a obchodných sporoch. Okrem toho mohol rozhodovať ešte o návrhoch na umiestnenie do psychiatrickej liečebne. Podľa rozvrhu práce na tento rok je už opäť riadne zaradený na trestnom úseku.
Škultéty bol vôbec prvým sudcom na Slovensku, ktorého polícia obvinila z korupcie.

Beata
Balogová
