Agentúrny text sme o 19:40 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Viac ako tristo slovenských detí skončilo za posledných desať rokov za hranicami Slovenska. So súhlasom Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže (CIPC) ich získali adoptívni rodičia.
Pri zhruba stovke z týchto prípadov nerozhodovala komisia, ktorá by mala „spárovať“ deti s najvhodnejšou rodinou.
Aj to odhalili počas prieskumu v centre poslanci ľudskoprávneho výboru. Pôvodne sa išli pýtať na postup úradníkov v medializovaných prípadoch odoberania detí slovenským rodičom vo Veľkej Británii. V týchto prípadoch centrum buď vôbec, alebo oneskorene žiadalo o navrátenie našich detí do domovskej krajiny.
Obchádzali komisiu
Zistenia
Čo odhalili poslanci
- 50 prípadov slovenských detí, ktoré odobrali rodičom vo Veľkej Británii;
- slovenské Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže nežiadalo ich návrat na Slovensko;
- 357 prípadov medzištátnych osvojení, pochybnosti sú pri 106 prípadoch;
- v centre momentálne hľadajú spisy detí spred roka 2002, zdá sa, že zmizli.
Rovnako vážne však vyzerá rozhodovanie centra v prípade medzištátnych osvojení. CICP pritom adopcie za hranicami zastrešuje. Bez jeho súhlasu nie je medzištátne osvojenie prípustné.
Poslankyňa SaS Lucia Nicholsonová hovorí o stovke prípadov, keď centrum obišlo komisiu centra formulkou, že dieťa malo v danom čase „špecifické potreby“ a rozhodli úradníci, čo pravidlá umožňujú.
Za túto formulku však dokázali skryť aj prípady, keď malo dieťa zápal stredného ucha alebo mu zabiehalo oko.
Medzištátne osvojenia by mali prísť na rad v prípadoch, že sa deťom nedarí nájsť rodinu na Slovensku.
Zo Slovenska však podľa Nicholsonovej poslali aj deti, ktoré by aj u nás určite adoptívnych rodičov našli. Adoptívni rodičia napríklad často žiadajú „modrooké bábätko“, na adopcie do zahraničia posielali aj tie.
Centrum navyše dalo aj súhlas na rozdelenie dvojičiek. Jedno skončilo vo Švédsku, druhé v Holandsku.
Najčastejšie šli slovenské deti podľa zistení poslancov na adopciu do Talianska. Nie vždy však centrum dosledovalo, kde naozaj skončili.
Nicholsonová preto podáva trestné oznámenie, vyšetrovanie by sa malo zamerať aj na podozrenie z obchodovania s deťmi.
Richter poslal audítorov
O vyvodzovaní trestnoprávnej zodpovednosti hovorí aj Vladimír Jánoš zo Smeru, ktorý však najskôr chce počkať na výsledky auditu.
Rozhodnutia k medzištátnym osvojeniam totiž v centre už preverujú na pokyn ministra práce Jána Richtera (Smer).
Na závery auditu čaká aj šéfka centra Andrea Císarová, ktorá sa stala riaditeľkou v lete. Podozrenia z úradovania bývalého vedenia zatiaľ nekomentuje. „Prioritou je, aby deti boli na prvom mieste,“ vyhlásila.
Audit by mal odhaliť aj to, kde sú všetky spisy detí, o ktorých centrum rozhodovalo pred rokom 2002. Aj vybielený archív totiž odhalil poslanecký prieskum.

Beata
Balogová
