SME

Obchádzanie Rómov ťahá Slovensko dolu

Prácu má každý piaty Róm. Štúdia Svetovej banky zistila vysokú nezamestnanosť, aj to, že deti hladujú.

Rómky sa od rodiny do zamestnania dostanú len výnimočne.Rómky sa od rodiny do zamestnania dostanú len výnimočne. (Zdroj: SME– TIBOR SOMOGYI)

BRATISLAVA. Najnovšia štúdia Svetovej banky odhalila, že zo zhruba 165-tisíc Rómov v produktívnom veku u nás pracuje iba 20 percent mužov a deväť percent žien. To je o polovicu menej ako v Rumunsku a Bulharsku.

Až 87 percent rómskych domácností pritom podľa štúdie žije v chudobe a tretina rómskych detí zaspáva hladná aspoň raz do mesiaca.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Analytici banky vychádzali z prieskumu medzi viac ako 3500 slovenskými Rómami. Zistili, že väčšina pracovať chce. Sťažuje im to diskriminácia od zamestnávateľov a nízka kvalifikácia spôsobená slabým vzdelaním zo špeciálnych škôl.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to aj obrovský ekonomický problém, pretože ak s tým pri súčasnom demografickom vývoji nezačneme niečo robiť, bude to ťahať dole celú krajinu,“ varuje spoluautorka štúdie Katarína Mathernová zo Svetovej banky.

„Nemôžeme od marginalizovaných ľudí čakať, že budú pracovať a platiť dane, ak im štát neumožní získať kvalitné základné vzdelanie.“

Rómov zamestnávame najhoršie

Závery

Zo správy

škôlky navštevuje 28 percent rómskych detí,

zamestnaných je 20 percent rómskych mužov a 9 percent žien,

rómski muži v priemere zarábajú 403 eur, nerómski 729 eur,

priemerný vek Rómov je o 15 rokov kratší, nad 65 rokov majú len 2 percentá.

Slovensko nemá výbušnejší problém, ako sú životné podmienky Rómov a ich vzťahy s majoritou. Priznáva to čoraz viac politikov, ktorí sa predbiehajú v razantných riešeniach.

SkryťVypnúť reklamu

„Väčšina návrhov stojí na mýtoch a pocitoch, pretože Slovensko má o Rómoch len hmlisté údaje,“ upozorňuje šéfka pobočky Svetovej banky pre nové krajiny EÚ v Bruseli Katarína Mathernová.

Naše úrady nezbierajú dáta na základe etnicity a známy tak nie je ani údaj, koľko Rómov u nás žije.

Informačné vákuum vypĺňa Svetová banka, ktorá pre ministerstvo práce vypracovala analýzu o integrácii Rómov na Slovensku.

Slovenský tretí svetVýsledky šokovali aj jej autorov. Kým priemerný hrubý domáci produkt na obyvateľa radí Slovensko medzi štvrtinu najbohatších štátov sveta, HDP pripadajúce na našich Rómov by krajinu zaradilo medzi štvrtinu najchudobnejších krajín sveta – ku Kongu či Eritrei.

Zo štúdie vyplýva, že Rómovia sa dožívajú v priemere o 15 rokov menej ako väčšinová populácia. „Ľudia tu zomierajú na choroby tretieho sveta, ako sú pľúcne a infekčné choroby či hlad,“ upozorňuje spoluautorka analýzy Mathernová.

SkryťVypnúť reklamu

Rómska agenda začína hýbať náladami voličov až tak, že politici nemôžu uhnúť, komentuje František Múčka

Čítajte komentár (piano) >>

Hlavnou príčinou zúfalej situácie Rómov je vysoká nezamestnanosť, ktorá je dôsledkom ich biedneho vzdelania. Svetová banka zistila, že prácu má iba 20 percent rómskych mužov v produktívnom veku a deväť percent žien.

Za prácu dostávajú výrazne nižší plat ako ostatní. Kým zamestnanci, ktorí nie sú Rómovia, v priemere zarobia 729 eur, mzda Rómov dosahuje len 403 eur a žien 278 eur.

Horšie na tom nie je žiadna z nových krajín Únie. Nový splnomocnenec vlády pre otázky rómskej problematiky Peter Pollák priznáva, že Slovensko je na medzinárodných fórach dlhodobo kritizované za najvyššiu nezamestnanosť Rómov.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to aj tým, že v ostatných krajinách sa k tomuto stavajú politici zodpovednejšie ako u nás,“ odpovedal na otázku, prečo máme nezamestnanosť Rómov vyššiu ako v Rumunsku či Bulharsku. Plán, ako chce zamestnanosť zvyšovať, predstaví 15. októbra spolu s koncepciou riešenia problémov Rómov.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Dvojaký meterMathernová za nízkou kvalifikáciou Rómov vidí najmä diskriminačný prístup k ich vzdelávaniu. Materské školy navštevuje iba 28 percent rómskych detí. „Keď majú päť rokov, na Slovensku deti ešte stále testujú a výsledkom testov v nematerinskom jazyku a s kultúrne odlišnými otázkami sú špeciálne školy.“

Diskriminácia je kľúčovým dôvodom vysokej nezamestnanosti Rómov aj podľa bývalého pracovníka úradu práce z východného Slovenska Miroslava Lacka, ktorý je Róm.

SkryťVypnúť reklamu

Opisuje konkrétny prípad z týchto dní: za sociálneho pracovníka do rómskeho komunitného centra vybralo mesto Prešov osobu bez vysokej školy a znalosti rómčiny. Napriek tomu, že sa do konkurzu prihlásil aj Róm s vyšším vzdelaním priamo z odboru sociálna práca.

Sociálny a dôchodkový systém bude stáť na RómochPomôcť Rómom lepšie žiť je záujmom nás všetkých, tvrdí KATARÍNA MATHERNOVÁ zo Svetovej banky.

Ako štúdia vznikala?

„Na základe požiadavky ministerstva práce. Náš tím vychádzal z vlaňajšej štúdie Svetovej banky a Rozvojového programu OSN, ktorá bola urobená na vzorke 750 rómskych domácností a asi 350 nerómskych domácností v ich blízkosti.

Obe komunity využívali rovnaký trh práce či sociálne zázemie, ako sú školy a nemocnice. Financoval to Európsky sociálny fond.“

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdíte, že postoj slovenskej populácie je založený na mýtoch o Rómoch. Akých?

„Určite je založený aj na osobných skúsenostiach s jednotlivcami, ale pri väčšine populácie, ktorá nedochádza do dennodenného styku s Rómami, je založený najmä na mýtoch.

Napríklad, že žijú z dávok, ako je štátny príspevok na bývanie, ktorý však dvadsať percent najchudobnejších ľudí bez vlastnej nehnuteľnosti alebo nájomnej zmluvy nedostane.“

Je správny prístup zbierať etnické údaje?

„Pri veľkosti rómskej populácie na Slovensku, pri jej vzdelanostnej a demografickej štruktúre a obrovskej nezamestnanosti je dosť nebezpečná cesta tak nerobiť. Zbieranie etnických dát na to, aby sa mohli presnejšie zacieliť verejné politiky, je bežné v mnohých krajinách.“

Aký dosah môže mať na spoločnosť, ak sa zamestnanosť Rómov nezvýši?

SkryťVypnúť reklamu

„To nie je len otázka zamestnanosti. Otázka stojí tak, že aké dosahy bude mať, ak sa nevytvoria predpoklady na zlepšenie ich sociálnoekonomickej situácie. Ak sa nepodarí zapojiť Rómov do pracovného procesu, na čo sa im musia najskôr vytvoriť podmienky cez vzdelávanie, tak bude mať už onedlho zásadné vplyvy.

Pri demografickom vývoji bude dôchodkový aj sociálny systém čoraz viac závisieť od schopností dnešných mladých Rómov. Preto je v záujme všetkých, aby sa naučili zručnosti, ktoré sa dajú zapojiť na trhu práce, aby si mali čím v zime kúriť a neumierali na pľúcne choroby.“ 

Michal Piško

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 579
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 295
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 710
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 097
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 318
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 925
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 856
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 404
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu