SME

Chirurgom ide to, čo robia často

Vznik jedného centra by nám umožnil zlepšovať sa, vravia niektorí detskí chirurgovia.

Na svetovej úrovni sa u nás robia najmä operácie v oblasti brucha.Na svetovej úrovni sa u nás robia najmä operácie v oblasti brucha. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Zlepšeniu miniinvazívnej detskej chirurgie bráni malý počet obyvateľov a zlé financovanie operácií, zhodujú sa chirurgovia.

BRATISLAVA. „Sofinka sa zatiaľ cíti dobre, všetko je v poriadku a chodí do školy,“ hovorí mama dnes už osemročnej Sofie Koptovej z Tvrdošína.

Pred dvoma rokmi jej lekári Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave odstránili nezhubný nádor, ktorý jej tlačil na srdce a bránicu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Deväťcentimetrovú cystu jej z hrude odstránili pomocou najmodernejšej techniky cez asi trojcentimetrový otvor.

SkryťVypnúť reklamu

Operácie miniinvazívnej detskej chirurgie vzbudzujú často záujem. Chirurgovia sa zhodujú, že jej úroveň je porovnateľná s okolitými krajinami.

Niektorí si však myslia, že lepšiemu fungovaniu by pomohla centralizácia do jedného zariadenia.

Brucho a hruď

„V porovnaní s ostatnými krajinami V4 sa určite nemáme za čo hanbiť,“ hovorí o úrovni miniinvazívnej detskej chirurgie na Slovensku Pavol Drahovský, primár oddelenia detskej chirurgie Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach.

S vyspelou Európou podľa neho držíme krok v takmer celej škále miniinvazívnej chirurgie.

Na svetovej úrovni vykonávame podľa chirurgov najmä operácie v brušnej dutine.

Primár detskej chirurgie Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici Ján Novotný uvádza ako príklad laparoskopickú resekciu hrubého čreva u detí s Hirschsprungovou chorobou. Ide o poruchu hrubého čreva, ktorá u nich spôsobuje ťažkú zápchu.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi svetovú špičku nás zaraďujú aj tzv. SILS (Single Incision Laparoscopic Surgery) operácie.

V rámci nich cez približne dvojcentimetrový otvor v pupku dokážu chirurgovia vybrať dieťaťu žlčník s kameňmi spolu so slezinou. Malému pacientovi po operácii v podstate nezostane jazva.

Naopak rezervy máme podľa Novotného v operáciách hrudnej dutiny. „Je to dané veľmi malým počtom hrudných ochorení u detí.“

Zaostávame tiež pri operáciách ešte nenarodených detí či robotickej chirurgii, tvrdí Drahovský.

Podľa lekárov je to spôsobené tým, že Slovensko má málo obyvateľov a výskyt týchto ochorení a operácií je malý. Ich časté vykonávanie je potrebné na zdokonaľovanie sa v nových postupoch, zhodujú sa chirurgovia.

Nezanedbateľným je podľa nich i slabé finančné krytie výkonov zdravotnými poisťovňami. „Náš úspech je, že pri súčasnom financovaní operačných výkonov vôbec držíme krok s Európou,“ hovorí Drahovský.

SkryťVypnúť reklamu

Aké témy sú dôležité podľa slovenských osobností? Denník SME im dáva v pravidelnom seriáli možnosť poukázať na veci, ktoré považujú za významné. Strávia deň v redakcii, stanovia tému a spolupracujú s redaktormi pri jej spracovaní.

Jedno centrum chirurgie?

Detská miniinvazívna chirurgia by podľa Vladimíra Cingela, ktorý pracuje v bratislavskej Detskej fakultnej nemocnici fungovala efektívnejšie, ak by sa vytvorilo jedno, maximálne dve centrá pre celé Slovensko.

Detský chirurg Milan Vojtko z Bratislavy s ním súhlasí a tvrdí, že takéto centrum by malo sídliť v hlavnom meste.

Detská fakultná nemocnica v Bratislave už požiadala ministerstvo zdravotníctva, aby takéto centrum mohlo vzniknúť, vraví jeho hovorkyňa Zuzana Čižmáriková. Rezort ho podľa nej schválil a vytvára sa v spomínanej nemocnici.

SkryťVypnúť reklamu

S vytvorením centra sa však všetci detskí chirurgovia nestotožňujú.

„Nemyslím, že treba vytvárať akési celoslovenské centrum, som presvedčený, že by to poškodilo slovenskú detskú chirurgiu ako celok,“ vraví košický primár Drahovský.

Túto oblasť medicíny podľa neho vykonáva na veľmi dobrej úrovni každé zo štyroch centier v Bratislave, Banskej Bystrici, Martine a Košiciach.

Za centralizovanie miniinvazívnej detskej chirurgie do nich je aj Juraj Pechan, hlavný odborník ministerstva pre chirurgiu, a Novotný.

Banskobystrický primár si vie predstaviť najmenej dve centrá, v Bratislave a Banskej Bystrici, ktoré by mali presne definované postavenie a výkony.

Téma Vladimíra Cingela

VLADIMÍR CINGEL je detský chirurg. V roku 2007 viedol tím, ktorý oddelil siamské dvojčatá Miška a Mareka.

SkryťVypnúť reklamu

Akú tému ste si zvolili?

„Stav detskej miniinvazívnej chirurgie u nás. Jej porovnanie s úrovňou zahraničných pracovísk a aké sú jej výzvy do budúcna.“

V porovnaní s krajinami V4 sme horší alebo lepší?

„Slovensko je na slušnej úrovni. Dovolím si povedať, že sme predbehli aj Českú republiku. Ale Poľsko je pomerne ďaleko.“

V čom sme dobrí a kde máme rezervy?

„Pred rokom a pol sme etablovali takzvané SILS operácie. Ich princíp spočíva v tom, že cez jediný rez v pupku dokážeme vykonať celú operáciu. Určité rezervy máme ešte v pľúcnej endoskopickej chirurgii. Aby sme vedeli pacientom zabezpečiť najmodernejšiu zdravotnú starostlivosť, vyvstáva otázka vybudovania kvalitného Centra, do ktorého by sme smerovali finančné zdroje a kde by sa centralizovali konkrétne diagnózy.“

SkryťVypnúť reklamu

Kde by malo byť?

„Bolo by to v rámci detskej fakultnej nemocnice. Na taký počet obyvateľov, ako má Slovensko vo svete, existuje jedno, maximálne dve centrá.“

Čo by malo mať centrum navyše oproti detským fakultným nemocniciam?

„Malo by mať iný režim financovania, ako je v súčasnosti financovaná zdravotná starostlivosť o deti. Centrum treba zohľadniť z hľadiska finančného, v platbách zo zdravotných poisťovní. Sponzorstvo by malo byť doplnkovým zdrojom financovania.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 527
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 315
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 4 675
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 560
  5. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 700
  6. Plátené tašky a opakované použitie 3 622
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 235
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 394
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Brad Marchand oslavuje víťazný gól Floridy.

Stav finálovej série NHL je po úvodných dvoch zápasoch v Edmontone 1:1.


a 1 ďalší
Srbský tenista Novak Djokovič opúšťa kurt po prehre v semifinále Roland Garros 2025.

Srbský tenista po zápase pobozkal svoju ruku a dotkol sa ňou antuky.


TASR
Kelvin Ofori, nová posila Slovana.

Nová posila Slovana je ako vrece s trikmi.


Slovenskí futbalisti.

Pozrite si TV program prípravného futbalového zápasu, v ktorom Slovensko čelí Grécku. Kde sledovať zápas?


SkryťZatvoriť reklamu