Mesačná Liana zrejme nezomrela vinou rodičov. Prípad však ukazuje, že pediatri nie vždy dodržia povinnosť kontrolovať dieťa doma. O riziku vedela aj sociálka.
BRATISLAVA. Čerstvo narodené dievčatko, ktoré zomrelo v Bratislave bezdomovcom, zrejme neskonalo ich vinou či pre otrasné hygienicke podmienky, v ktorých žili.
Podľa predbežných zistení polície bol príčinou smrti syndróm náhleho úmrtia.
Prípad však ukázal na medzery v zdravotníckom a sociálnom systéme. Nemocnica ani pediatrička nezistili, že dieťa pôjde hneď po narodení do chatrče v záhradkárskej kolónii, kde žili jeho rodičia.
Matka neuviedla, že je bezdomovkyňa a keďže podľa fakultnej nemocnice „sa nezdalo, že by bola z prostredia nevyhovujúcich pomerov“, pustili ju z pôrodnice.
Pediatrička Magdaléna Lukyová, ktorá mala dievčatko v starostlivosti, hovorí, že do domácností novorodencov chodí, hoci jej to zákon neprikazuje.
V prípade tohto dieťaťa sa to nestalo. Matka s ním na prvú prehliadku prišla za ňou do ambulancie skôr, než sa ona vybrala za matkou.
O prípade viac nechcela hovoriť, keďže ho vyšetrujú.
Zákon o zdravotnej starostlivosti hovorí, že lekár má dieťa vyšetriť „v domácom prostredí“ do 48 hodín po prepustení z pôrodnice.
Pri domácich vyšetreniach tak lekári vidia nielen stav dieťaťa, ale aj prostredie, v ktorom žije. Zlé pomery by mohli oznámiť sociálnemu úradu.
Televízii Markíza sa v piatok ozval človek, ktorý bol ešte pred smrťou dievčatka svedkom incidentu v rodine.
Na ulici sa matke prevrátil kočík. Muž to hlásil úradu práce a sociálnych vecí. Ten teraz preverí, čo úradníci urobili pre to, aby rodinu preverili.

Beata
Balogová
