Slovensko ekonomicky rýchlo dobieha svojho suseda, konštatoval Gabal.
BRATISLAVA. Dvadsať rokov po rozdelení Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky sa ukazuje, že Slovensko z neho vyťažilo viac. Povedal v rozhovore pre TASR sociológ Ivan Gabal.
Karta sa obrátila, tvrdí Gabal
Paradoxne, že kým v prvom období po rozdelení ťahalo za kratší koniec Slovensko, vrátane pozastavenia prístupových rokovaní do Európskej únie (EÚ) a NATO, tak v súčasnosti sa karta obrátila.
Slovensko ekonomicky rýchlo dobieha svojho suseda, konštatoval Gabal.
Slovenská republika je ďalej aj v rámci EÚ, pretože je členom eurozóny. Naopak Česko sa podľa Gabala stáva z európskej perspektívy problematickým štátom.
"Ekonomicky takisto je Česká republika v stagnácii, najmä pre vnútornú politiku a mieru korupcie," povedal známy sociológ, ktorý pôsobil aj ako poradca bývalého prezidenta Václava Havla.
Putá pretrvávajú
Po takmer 20 rokoch od vyhlásenia samostatnosti oboch republík ostávajú vzťahy medzi Slovákmi a Čechmi tesné.
Najmä počet Slovákov študujúcich a pracujúcich za riekou Moravou rastie. Rovnako blízka je spolupráca a záujmy na medzinárodnom poli.
"V NATO a OSN vystupujeme ako jeden štát, vybavený dvomi hlasmi. Vo vzájomných vzťahoch nevidím nejaké trecie plochy, no to je dané aj tým, že sme geopoliticky klesli na význame a dôležitosti," zdôraznil Gabal.