BRATISLAVA. SNS by na rozdiel od skonávajúceho HZDS mohlo mať šancu, že sa v budúcnosti vráti do parlamentu.
V posledných voľbách mala strana Jána Slotu 4,55 percenta, posledné prieskumy jej dávajú okolo štyroch percent.
Percentá
Podpora SNS
voľby 2006: 11,73 percenta
voľby 2010: 5,07 percenta
voľby 2012: 4,55 percenta
prieskum agentúry Focus zo septembra 2012: 3,9 percenta
„Časť voličov znechutených zo Slotu a jeho vulgarizmov sa vrátiť môže a tým, že zostal čestným predsedom, neodídu jeho priaznivci,“ hovorí analytik Ján Baránek.
Sociológ však vraví, že pokiaľ sa strana bude stále držať hlavne protimaďarskej agendy, jej návrat bude určite ťažší. Táto téma je totiž vraj vyprchaná.
SNS by si podľa Baránka musela nájsť novú dominantnú tému.
„V SNS by musel prebehnúť obrodný proces. Strana by sa musela vrátiť k základom z prvého obdobia svojej existencie,“ vraví politológ Miroslav Kusý.
A to si vie Kusý len ťažko predstaviť, pokiaľ bude Slota čestným predsedom strany. „Bude z pozadia dirigovať, čo sa v SNS bude diať,“ vraví analytik.
Ďalší osud strany podľa Kusého závisí od toho, či sa strana prikloní „k čistému národovectvu“, alebo zostane pri priživovaní sa na ňom.
Šéf strany všade videl nepriateľov
Najkontroverznejší politik po roku 1989 odchádza do úzadia.
BRATISLAVA. Už keď sa stal v roku 1994 predsedom SNS, mal povesť radikálneho politika. K nacionalizmu pripojil krátko po svojom zvolení vetu o „nadpriemerných privilégiách“ národnostných menšín.
Protimaďarskej rétoriky sa Ján Slota držal celých osemnásť rokov, ktoré strávil vo vedení SNS, či PSNS.
Maďarov zo Slovenska aj Maďarska roky urážal. Vyberal si aj ich symboly ako bájneho vtáka Turula, či spoločného kráľa svätého Štefana.
„My pôjdeme do tankoch a pôjdeme a zrovnáme Budapešť (...) Nedáme ani centimeter štvorcový tým hajzlom maďarským,“ hromžil v roku 1999 na mítingu.
Nenávisť prejavoval aj k Rómom, homosexuálom, predstaviteľom Európskej únie, k Američanom. Vo chvíľach, keď jeho SNS neuspela, zvykol namiesto Maďarov nadávať Slovákom. Hovoril, že sú „geneticky hlúpy národ“.
So svojimi politickými spojencami aj oponentmi mal väčšinou zlé vzťahy. Najnapätejšie ich mal okrem politikov maďarskej národnosti s predsedom HZDS a svojím dvojnásobným koaličným partnerom Vladimírom Mečiarom.
Neveril mu do tej miery, že keby vraj Mečiar umrel, priloží mu k ústam zrkadlo, aby videl, či neklame.
Keď niekoho neznášal, bolo mu jedno, ako sa o ňom vyjadroval, hoci často išlo o ženy.
Vulgárne rozprával aj o Anne Belousovovej, ktorá bola striedavo jeho súperkou a straníckou kolegyňou. O maďarskej ministerke Kinge Gönczovej hovoril ako o strapatej pani. Vulgárne nadával aj policajtke v parlamente.
Miroslav Kern

Beata
Balogová
