Svetová banka dáva vo svojej štúdii vašu obec za príklad. Čím to je?
„Nerobíme projekty pre Rómov, ale pre všetkých. Vytvorili sme obecnú firmu, kde sme zamestnali prevažne Rómov, a tá robí práce pre celú dedinu.“
Aké?
„Napríklad vodovod. Kto naň nemal, zamestnali sme ho vo firme a časťou platu splácal prípojku. Robíme aj stavebné a záhradné práce, oplotenia, opravujeme cesty, máme stolársku dielňu či požičovňu lešení.“
Koľko ľudí v nej pracuje?
„Dvadsať až tridsať, Rómovia nie sú len dvaja.“
Vo firme sa striedajú?
„Keď niekto príde, že má nedoplatky za elektrinu, dáme mu zálohu a zamestnáme jeho alebo niekoho z rodiny. Tak sa nám darí, že každá rodina má elektrinu a teplú vodu a učiteľky vravia, že sa to neskutočne prejavilo aj na deťoch. Je veľký rozdiel, keď sa umývate vodou z vedra a keď vám tečie teplá voda.“
Máte v obci chatrče?
„Všetky sme zbúrali a postavili sme rodinné domy a bytovku. Všetko splácajú, nič nie je zadarmo.“
Chodia deti do školy?
„Mali sme tu veľký problém, že deti nám dávali do osobitnej školy. Posudky robil špeciálny pedagóg z tejto školy. Učiteľky v škôlke plakali, že také šikovné rómske dieťa a ide do špeciálnej školy. Podporili sme preto v obci súkromného psychológa, aby sme mali istotu objektivity. Počet detí určených do špeciálnej školy radikálne klesol.“
Aké vzťahy sú v obci?
„Obecná firma vybudovala v celej dedine plynofikáciu, kanalizáciu, vodovod či chodníky a ľudia tak už nemôžu na Rómov nadávať. Naopak, keď ich vidia robiť, volajú ich aj na fušky a keď spolu pracujú, vypijú si aj pivo. Ani my sme nepočítali, že spolužitie bude také dobré.“
Čakanie na dávky a podporu ubíja celú rodinu
Prečítajte si článok >>

Beata
Balogová
