BRATISLAVA - Aj včera pokračovali politické strany so svojou prezentáciou počas predvolebných okrúhlych stolov STV. Včerajšia diskusia bola špecifická v tom, že sa na nej zúčastnili až štyria zástupcovia malých ľavicových strán. Sekundovali im Milan Murgaš zo Smeru a Pavol Minárik z KDH.
Predseda ZRS Ján Ľupták divákov oslovil slovami „vážení robotníci, technici a výrobná inteligencia“. Ľupták sa ku každej zo štyroch avizovaných tém vyjadroval rovnako. Vypočítaval údajné úspechy ZRS, ktoré dosiahlo počas svojho pôsobenia vo vláde Vladimíra Mečiara v rokoch 1994 až 1998 a obviňoval súčasnú vládu zo zruinovania Slovenska. Ľupták vidí recept na naštartovanie hospodárstva v rozvoji stavebníctva.
S myšlienkou, aby štát odkúpil životaschopné časti skrachovaných podnikov, chcel voličov osloviť predseda Ľavicového bloku Jozef Kalman, ktorý sa prihovoril aj za podporu učňovského školstva. Na jeho podporu by mali prispievať aj podnikatelia.
Najkonfrontačnejšie vystúpenia mal František Dugovič z Revolučnej robotníckej strany. Terčom jeho kritiky sa stal úplne každý, nevyhol sa ani antisemitským narážkam. Súčasti vládnej koalície označil za reklamné strany nadnárodných monopolov a obvinil ich z tunelovania štátu. Na záver diskusie moderátorka pod dojmom jeho vystúpenia vyzvala politikov, aby sa v ďalšom okrúhlom stole vyhli príspevkom, ktoré môžu niekoho uraziť.
Štefan Jagerčík z Nezávislej občianskej strany nezamestnaných a poškodených tvrdil, že cieľom jeho strany je 8- až 10-percentná nezamestnanosť, ktorú chcú dosiahnuť okrem iného i vyradením dlhodobo nezamestnaných z evidencie úradov práce.
Milan Murgaš zo Smeru vyjadril odhodlanie znížiť po voľbách počet ministerstiev a postupne zrušiť krajské a okresné úrady. Pavlovi Minárikovi z KDH odporučil v reakcii na jeho vystúpenie o rovnej dani, aby si naštudoval ekonomické termíny.
Minárik odmietol oddlžovanie zdravotníctva skôr, ako budú upchaté diery, cez ktoré unikajú peniaze. (rp)