Agentúrny text sme nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. V stredu poobede bude zhruba štyristo sestier protestovať pred Ústavným súdom. Ten v júli pozastavil zákon, ktorý sestrám určoval minimálne mzdy.
Od apríla tohto roky mali totiž zákonom zaručené, že majú na výplatných páskach dostávať od 640 do 928 eur mesačne podľa praxe.
A to bez ohľadu na zamestnávateľa. Vyšší plat tak mali dostávať sestry v nemocniciach aj v súkromných ambulanciách.
Chronológia
Platy sestier
- Február 2011: sestry rozbehli petíciu. Mali sedem požiadaviek, medzi nimi minimálnu hodinovú mzdu od 3,50 do 4,50 eura, dodržiavanie počtu sestier na oddelení či voľno a náhrady mzdy za školenia.
- Máj 2011: sestry odovzdali petíciu do parlamentu. Podpísalo ju vyše 240-tisíc ľudí.
- Február 2012: parlament schválil vyššie mzdy sestrám, prezident zákon podpísal. • Apríl 2012: platí, že sestry majú zarábať od 640 do 928 eur podľa praxe, bez ohľadu na zamestnávateľa.
- Júl 2012: Ústavný súd pozastavil účinnosť zákona.
Pred súd príde jedno percento zo všetkých zhruba 40-tisíc sestier. „Je to naše tretie protestné zhromaždenie. Sestry sú už vyčerpané a znechutené. Čakáme kedy sa vrátime z ulíc k pacientom,“ povedala šéfka komory sestier Mária Lévyová.
Apatia medzi sestrami podľa nej rastie. Na rozdiel od júla, kedy sestry prišli pred parlament a mali na sebe čierne tričká, pred Ústavný súd príde v bielych.
Súd nevie, kedy rozhodne
Sestry hovoria, že protestné zhromaždenie, ktoré má začať o 15. má byť vysvetľujúce.
„Aj keď je situácia sestier alarmujúca, nechceme a nebudeme na Ústavný súd robiť žiaden nátlak, nebudeme ovplyvňovať jeho rozhodnutie a dokonca nebudeme ani protestovať v pravom zmysle tohto slova. Nebudeme kričať, iba slušne žiadať,“ tvrdia.
Žiadajú, aby Ústavný súd rozhodol čo najskôr. „Tlačíme na súd, aby rozhodol čo najrýchlejšie, keďže nemá viazanú lehotu na splnenie našej požiadavky," povedala predsedníčka sesterských odborov Iveta Svetlanská.
Ten však zatiaľ nemá ani termín, kedy by o zákone mal rozhodovať. „K dnešnému dňu nie je známy termín, kedy bude plénum Ústavného súdu rozhodovať o súlade zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier s ústavou,“ povedala hovorkyňa Anna Pančurová.
Sudca spravodajca podľa nej vykonáva procesné úkony potrebné na konanie o veci samej.
Dĺžka prípravy na prerokovanie je podľa nej individuálne a závisí najmä od zložitosti podania.
"Okrem toho len za I. polrok 2012 bolo Ústavnému súdu doručených 9 233 návrhov a sťažností, z toho o 5 173 návrhoch a sťažnostiach bolo rozhodnuté," povedala Pančurová. Na jedného sudcu tak pripadá v priemere 397 rozhodnutí, hovorí.
Súd rešpektuje právo sestier na protest, „za predpokladu, že ho využijú v súlade s platnými normami,“ dodala.
Ministerstvo zdravotníctva protest nekomentuje. „Rozhodnutie Ústavného súdu ministerstvo nespochybňuje,“ povedala hovorkyňa Zuzana Čižmáriková.
Nevraživosť
Stav, ktorý teraz vznikol je podľa sestier živnou pôdou pre nevraživosť medzi zdravotnými pracovníkmi, tvrdia sestry. Podnet na preverenie zákona dala totiž Slovenská komora lekárov. Zákon, ktorý určuje minimálne platy lekárov pritom nik nenapadol.
Asociácia nemocníc Slovenska, ktorá združuje menšie nemocnice uvažuje, že zákon o minimálnych platoch lekárov tiež napadne pre jeho možnú neústavnosť.
„Ešte sme sa na tom nedohodli,“ povedal šéf asociácie Marián Petko. Polovica členov je podľa neho za podnet, druhá vyzýva k opatrnosti.
Rozhodnúť by sa podľa neho mali najneskôr do konca novembra. Na rozhodnutie bude mať vplyv rokovanie lekárskych odborárov s ministerkou, ale aj návrh rozpočtu, o ktorom by mala dnes rozhodnúť vláda. Asociáciu by ovplyvnilo aj rozhodnutie Ústavného súdu.

Beata
Balogová
