SME

Kažimír chce učiteľov upokojiť 36 eurami. Návrh odmietajú

Vláda navrhla učiteľom zvýšenie platov o päť percent. Tých ponuka sklamala, smerujú k štrajku.

Pavla Ondeka minister sklamal.Pavla Ondeka minister sklamal. (Zdroj: SITA)

Agentúrny text sme o 20:45 nahradili autorským článkom SME.


BRATISLAVA. Ponuka ministra financií Petra Kažimíra, aby sa platy učiteľov od januára zvýšili o päť percent, pedagógov sklamala.

„Je to pre mňa neprijateľné,“ povedala riaditeľka Základnej školy Pavla Dobšinského v Prievidzi Jana Polakovičová. Návrh sa nepáči ani šéfovi školských odborov Pavlovi Ondekovi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozpočet

Platy

  • Na vyššie platy učiteľov má ísť 60 miliónov eur z rezervy 313 mil. eur na možný horší vývoj ekonomiky.

  • Ak sa aj minie celá rezerva, nemá to ohroziť plán znížiť deficit pod tri percentá HDP.

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľka očakáva od odborov, že v pondelok ohlásia ďalší protest. „Som zástankyňou aj viacdňového štrajku.“

Vláda tvrdí, že na vyššie platy nemá peniaze, ak má udržať pod kontrolou schodok budúcoročného rozpočtu.

Minister školstva Dušan Čaplovič učiteľom pripomenul, že ostatní verejní zamestnanci viac nedostanú.

Vláda chce 60 miliónov eur, ktoré majú ísť na vyššie platy, vziať z rezervy pre prípad zhoršenia vývoja ekonomiky. Tá má byť 303 miliónov eur, kryť má najmä daňový výpadok, ak sa bude ekonomike horšie dariť.

SkryťVypnúť reklamu

Smerujú k štrajku

„Ponuku by sme nemali prijať. Dali sme sa do boja, treba vydržať. Som zástankyňou aj viacdňového štrajku,“ povedala Jana Polakovičová, riaditeľka Základnej školy Pavla Dobšinského v Prievidzi.

Šéf školských odborov Pavel Ondek po rokovaní s ministrami školstva, financií a práce neskrýval sklamanie. „Je to málo, čo dávajú.“

O štrajku zatiaľ hovoriť nechcel. V pondelok sa zíde rada odborov, ktorá ponuku vyhodnotí. „Dá sa predpokladať, že ju neodsúhlasí,“ vraví Ondek. Potom by rada rozhodovala, či a v akej forme bude nový štrajk za vyššie mzdy.

- Učitelia svoj štrajk nezvládajú, píše Juraj Javorský. Čítajte komentár (piano) >>

- Nároky učiteľov sa vždy tešia sympatii, keďže pohľad na ich výplatné pásky nevyvoláva záchvaty závisti, píše Peter Schutz. Čítajte komentár (piano) >>

SkryťVypnúť reklamu

Školník by dostal 18 eur

Ponuka

Vláda učiteľom

  • o päť percent by sa zvýšili platy učiteľom v základných a stredných školách,

  • zvyšovanie by sa dotklo aj cirkevných a súkromných škôl,

  • päť percent navyše by dostali aj školníci či kuchárky, a to aj na verejných univerzitách,

  • bezo zmien by zostali mzdy vysokoškolských učiteľov.

„Jednoznačne treba ďalší protest. Roky nás chlácholili, aby sme vydržali. Ale už to nejde,“ hovorí Ľudmila Ďuricová zo Základnej školy Bernoláka v Detve, ktorá učí 22 rokov.

Päťpercentné zvýšenie sa nemá týkať jedine vysokoškolských učiteľov. Tí na verejných univerzitách vlani zarábali v priemere 1156 eur v hrubom.

Minister financií Peter Kažimír vypočítal, že podľa vládnej ponuky by si učitelia základných a stredných škôl na budúci rok v priemere prilepšili o 36 eur v hrubom, nepedagogickí zamestnanci, čiže školníci, kuchárky či upratovačky o 18 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Na zvyšovanie platov podľa Kažimíra treba vyše 60 miliónov eur, chce ich zobrať z rezervy, ktorá sa tvorila pre prípad zhoršenia kondície ekonomiky.

Minister v stredu predloží vláde návrh budúcoročného rozpočtu, ktorého súčasťou už budú potrebné milióny. Na platy sa minú, ak odbory ponuku prijmú.

Peniaze sa môžu stratiť

Ondekovi sa nepozdáva, ako sa majú peniaze k učiteľom dostať. Ministri ich chcú poskytnúť cez normatívy, ktoré školy dostávajú na žiaka.

„Normatív ide na platy aj prevádzku. Treba posúdiť, či je dostatočná garancia, že peniaze skutočne pôjdu učiteľom,“ upozorňuje Ondek. O probléme bude ešte rokovať s ministerstvom financií.

Minister školstva Dušan Čaplovič chce do konca roka podpísať s odbormi memorandum, ktoré by riešilo financovanie školstva.

SkryťVypnúť reklamu

Ako vládny Smer upraví učitelské platy v budúcich rokoch, doň však nenapíše. „Memorandum nebude obsahovať čísla.“

Autor: Mária Miháliková

Školstvo

Študent a komisia počas ústnej maturity na bilingválnom slovensko-španielskom gymnáziu v Novom Meste nad Váhom.

Študentov čaká ústna odpoveď pred odbornými komisiami.


TASR
Minister Drucker

Upraviť by sa mali aj podmienky vykonávania diagnostiky v diagnostických centrách.


SITA
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Nové Planeo v Košiciach
  2. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi
  3. Nové PLANEO už aj v Prešove! Zľava 10 % na všetko a mega tombola
  4. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  5. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  6. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  7. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  8. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  1. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  2. Šaca v Lige majstrov futbalovej medicíny
  3. Nové PLANEO už aj v Prešove! Zľava 10 % na všetko a mega tombola
  4. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi
  5. Nové Planeo v Košiciach
  6. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  7. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 8 867
  2. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 8 593
  3. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo? 3 580
  4. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 148
  5. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 3 061
  6. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke 3 006
  7. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 986
  8. Čo bude toto leto in? 2 722
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu