BRATISLAVA. Psychiatrické ambulancie zaznamenali v minulom roku vyše 1 700 000 návštev, na psychiatrii vyšetrili takmer 400-tisíc ľudí.
U viac ako 65-tisíc pacientov zistili psychiatrickú diagnózu prvýkrát v živote.
Ďalších takmer 41-tisíc ľudí hospitalizovali v psychiatrických zdravotníckych zariadeniach. V stredu si Slovensko pripomína Svetový deň duševného zdravia.
Podľa informácií Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) sa táto téma týka mnohých Slovákov.
"Najpočetnejšiu skupinu diagnóz tvorili afektívne poruchy, pri ktorých sa vykonalo celkovo 474 116 vyšetrení. Ide o poruchy, pre ktoré je charakteristická zmena v afektoch alebo v nálade do depresie alebo mánie," uviedol hovorca NCZI Peter Bubla.
Vyšetrených bolo najviac ľudí vo vekovej skupine 55 až 59 rokov. V podobnej vekovej skupine bolo aj najviac pacientov, ktorým zistili psychiatrickú diagnózu po prvý raz. Podobné to bolo u vekovej skupiny 30- až 34-ročných.
Najviac osôb, u ktorých diagnózu zistili prvýkrát v živote, vyšetrili pre neurotické, stresom podmienené a somatoformné poruchy.
Ide o skupinu porúch, pri ktorých sa v istých situáciách objavuje úzkosť, pričom pozornosť pacienta sa zvyčajne sústredí na jednotlivé príznaky, ako búchanie srdca alebo pocit mdloby, ktorý často sprevádza strach zo smrti, straty sebaovládania alebo zošalenia.
Pacienti boli najčastejšie hospitalizovaní pre poruchy psychiky a správania zapríčinené užitím alkoholu.
"Druhou najčastejšou príčinou hospitalizácie bola schizofrénia s celkovým počtom 4583 hospitalizovaných," povedal Bubla.