Utajené zmluvy žiadajú zverejniť, ministerstvo financií ich obhajuje.
BRATISLAVA. Štátna Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) nezverejňuje na webe desiatky zmlúv v hodnote miliónov eur.
Argumentuje zmenou zákona, ktorú schválila ešte vláda Ivety Radičovej.
Firmy podľa nej nemusia sprístupniť zmluvy, ktoré sa týkajú ich predmetu činnosti a sú uzatvorené v bežnom obchodnom styku.
„Je to účelové vykladanie zákona,“ myslí si bývalý minister hospodárstva Juraj Miškov z SaS.
„Považujem to za aroganciu moci a výsmech verejnosti, pokiaľ k tomu takto pristupujú.“
Zákon vraj dodržali
Miškov vraví, že novela platná od začiatku tohto roka mala iný cieľ.
„Išlo napríklad o to, aby telekom nemusel zverejňovať zmluvy so svojimi zákazníkmi a faktúry.“ V žiadnom prípade sa podľa neho nemala týkať zmlúv vyplývajúcich z verejných obstarávaní.
Podobne vysvetľuje zámer aj bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ.
Miškov sa bude na postup SEPS na najbližšej schôdzi parlamentu v interpelácii pýtať ministra financí Petra Kažimíra, ktorého rezort spravuje sto percent akcií štátnej firmy.
SEPS utajovanie zmlúv zdôvodňuje novým ustanovením zákona a dodáva, že „prevádzkujú zariadenia obsahujúce prvky kritickej infraštruktúry“.
Utajené zmluvy sa však týkajú aj náterov oceľových konštrukcií alebo softvéru.
Ministerstvo financií elektrikárov obhajuje. „SEPS zverejňuje zmluvy v súlade so zákonom o slobodnom prístupe k informáciám.“
Pokiaľ by sa ukázalo, že si SEPS vysvetľuje zákon zle, mohlo by to mať závažné následky. Všetky zmluvy, ktoré zverejniť mali a neurobili to, by sa stali neplatnými a ich počínanie by mohol niekto napadnúť na súde.
Kaliňák si sadne
Minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý pripravuje aj zmeny v zákone o slobodnom prístupe k informáciám, sa k zmluvám SEPS nevyjadril. Myslí si však, že zákony by nemali pripúšťať možnosť rôzneho výkladu.
„Ak existuje nejaká pochybosť, ešte si nad zákon sadneme a skúsime z neho vyradiť všetko, čo môže spôsobovať dvojaký výklad.“

Beata
Balogová
