Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Učitelia kritizujú ministra školstva Dušana Čaploviča za výpočet, s ktorým prišiel v súvislosti s vládnym návrhom zdvihnúť od januára platy o päť percent.
Ponuku by mali podľa Čaploviča prijať, pretože plní ich požiadavku na desaťpercentné zvýšenie. K číslu sa dopracoval tak, že poukázal na ostatných verejných zamestnancov, ktorým chce vláda na budúci rok zoškrtať mzdy o päť percent. Päťpercentné zvýšenie je „v podstate oproti iným profesiám zvýšenie o desať percent“.
Riaditeľka Základnej školy na Hronskej v Banskej Bystrici Elena Babicová to považuje za nelogický výpočet. „Ak nám núka päť percent, tak do nášho zvýšenia nemôže rátať to, čo iným berie.“
„Pán Čaplovič má zvláštny zmysel pre humor. Ale my sa nesmejeme. Sme odhodlaní ísť do neobmedzeného štrajku a zatvoriť školy, kým vláda nepridá učiteľom požadovaných desať percent,“ povedal šéf Nových školských odborov Ľudovít Selebédi.
Vedenie školských odborov v pondelok rozhodne, či učitelia budú bojovať za desať percent ďalším štrajkom, alebo vládnu ponuku prijmú.
Kým Selebédi si myslí, že pedagógovia protestom dosiahnu svoje, Babicová je skeptická. „Vláda podľa mňa už necúvne.“
Pedagógovia by si podľa vládneho návrhu mesačne v priemere polepšili o 36 eur v hrubom.
Beblavý: Učiteľom ponúkli menej peňazí
Podľa Beblavého vláda ponúka učiteľom menej, pretože vynechala vysokoškolských učiteľov.
BRATISLAVA. Ministri školstva a financií prevzali plnú zodpovednosť za prípadné pokračovanie štrajku učiteľov, keďže namiesto pomoci učiteľom sa rozhodli dávať daňové úľavy spriateleným podnikateľom.
Poslanec Národnej rady za SDKÚ Miroslav Beblavý tak zareagoval na ponuku päťpercentného zvýšenia platov pre učiteľov.
"Ministri školstva a financií nielenže nesplnili oprávnené požiadavky učiteľov na 10-percentné zvýšenie platov, ale v skutočnosti zavádzajú verejnosť, že im ponúkajú päť percent. V skutočnosti ponúkajú menej, keďže vynechali vysokoškolských učiteľov," povedal Beblavý.
Päťpercentné zvýšenie miezd nepovažuje za dostatočné ani poslanec za KDH a exminister školstva Martin Fronc.
"Očakával by som zo strany vlády aj pevné záväzky ako problém školstva riešiť ďalej, ako ďalej navyšovať rozpočet školstva," povedal.
Fronc uznáva, že situácia sa nedá vyriešiť z roka na rok, ale sú potrebné záväzky vlády, ako bude ďalej postupovať, aby plat učiteľa postupne dosiahol 1,2-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Prípadný štrajk pedagógov považuje za legitímny.
SITA

Beata
Balogová
