Košice 9. septembra (TASR) - Jeden zo siedmich obvinených z brutálnej vraždy Košičana Miroslava Stojku Ladislav B. sa o prepustení na slobodu údajne dozvedel až dnes ráno.
O procesnej chybe, pre ktorú musia byť údajní členovia skupiny podsvetia nebohého Karola Kolárika prepustení z väzby, vraj vôbec nevedel, uviedol ďalej pre TASR Ladislav B. Aj keď ho možnosť opustiť väzenskú celu v Ústave na výkon väzby (ÚVV) na Floriánskej ulici v Košiciach očividne potešila, nazdáva sa, že celé obvinenie "stojí na tenkom ľade".
Na novinársku otázku, či on a jeho spoluobvinení boli vo väzbe nevinne, Ladislav B. uviedol: "Uvidíte na súde. Určite tam vypláva na povrch aj to, ako to bolo s tzv. utajenými svedkami. Budete prekvapení." Ako ďalej dodal, len preto, že dnes "vyšli von", policajti v krátkom čase určite "vyšpekulujú" nejaký nový prípad, aby ich opäť dostali do väzby. "V minulosti sa už stalo, že som bol v jednej veci obvinený a policajti ďvykonštruovaliď svedka len na to, aby ma mohli držať za mrežami," poznamenal.
V reakcii na medializované vyhlásenia najvyšších ústavných činiteľov o tom, že všetci siedmi obvinení sú príslušníci podsvetia, teda mafiáni, povedal: "Je to všetko smiešna hra. Neviem, čo mám na to povedať. Novinári zväčša píšu o tom, čo im dajú ľudia z polície. Opakovane sa to medializuje a výsledok poznáte..."
Vražda 29-ročného Stojku, údajného člena Boržovho gangu, sa odohrala večer 27. novembra 1999 v rekreačnej oblasti Jazero na terase reštaurácie Pláž v Košiciach. Páchatelia vylákali obeť z dverí reštaurácie na terasu, kde ju zozadu viackrát mačetou sekli do hlavy, do pravej lopatky a dlane ľavej ruky. Potom ďalší útočník strelil Miroslava do brucha, čím mu spôsobil zranenia, na následky ktorých po prevoze do nemocnice zomrel. Iniciátorom "popravy" bol podľa zdrojov blízkych policajným kruhom údajne konkurenčný boss Karol Kolárik, ktorého niekoľko dní nato - 16. decembra 1999 zastrelili.
V auguste podal prokurátor obžalobu na siedmich z pôvodne deviatich obvinených. Vzhľadom na to, že 8. septembra končil termín, po ktorý mohli byť obvinení vo väzbe, predseda senátu Krajského súdu (KS) v Košiciach mohol najneskôr 10 dní pred týmto termínom navrhnúť Najvyššiemu súdu (NS) v Bratislave predĺženie väzby. Pre procesnú chybu nebol však na NS doručený návrh a vyšetrovací spis v 10-dňovej zákonnej lehote, NS teda nemal o čom rozhodovať a obvinení museli byť po dva a polročnom pobyte za mrežami prepustení na slobodu.