Bratislava 9. septembra (TASR) - Predseda vlády Luxemburského veľkovojvodstva Jean-Claude Juncker pricestuje dnes vo večerných hodinách na dvojdňovú oficiálnu návštevu Slovenska. Pri tejto príležitosti prinášame chronológiu vzájomných vzťahov medzi SR a Luxemburskom.
Máj 1993 - Oficiálna návšteva následníka luxemburského veľkovojvodu, korunného princa Henriho na čele ekonomickej misie odštartovala novú etapu vzájomnej spolupráce.
Október 1993 - V rámci zasadnutia Európskej rady na úrovni ministrov zahraničných vecí bola v Luxembursku podpísaná Európska dohoda o pridružení medzi EÚ a SR. Počas oficiálnej návštevy delegácie SR vedenej predsedom vlády SR Vladimírom Mečiarom sa uskutočnili aj bilaterálne rokovania s vtedajším predsedom vlády Luxemburska Jacquesom Santerom, predsedníčkou poslaneckej snemovne Ernou Hennicot-Schoepgesovou a starostkou mesta Luxemburg Lydiou Wurth-Polferovou. Premiéra SR prijal aj luxemburský veľkovojvoda Jean de Luxembourg.
21. mája - 22. mája 1995 - Významným momentom v ďalšom rozvoji slovensko luxemburských vzťahov bola oficiálna návšteva podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí Jacquesa F. Poosa v SR.
29. novembra - 2. decembra 1995 - Uskutočnila sa pracovná návšteva podpredsedníčky vlády SR Kataríny Tóthovej v Luxembursku, ktorá v rámci bilaterálnych stretnutí rokovala s predsedom luxemburskej vlády, podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí, predsedom poslaneckej snemovne a s ministrom spravodlivosti.
4. júna 1996 - Podpredseda vlády SR Jozef Kalman na pracovnej návšteve Luxemburska rokoval s predsedom vlády Luxemburska Jean-Claudom Junckerom.
19. novembra 1996 - Uskutočnilo sa krátke stretnutie ministrov zahraničných vecí SR a Luxemburska v Ostende počas zasadnutia Rady ministrov ZEÚ.
21. apríla 1997 - Oficiálnu návštevu Luxemburska uskutočnil minister zahraničných vecí SR Pavol Hamžík. Rokoval so svojim rezortným partnerom, podpredsedom vlády a ministrom Luxemburska J.F. Poosom, predsedom vlády Luxemburska J.-C. Junckerom, predsedom poslaneckej snemovne J. Spautzom a ministrom obrany Luxemburska A. Bodrym. Pavla Hamžíka prijal aj veľkovojvoda Luxemburska Jean de Luxembourg.
26. augusta 1997 - Uskutočnil pracovnú návštevu Slovenskej republiky predseda vlády Luxemburska J.-C. Juncker. Rokoval s predsedom vlády SR Vladimírom Mečiarom, prezidentom SR Michalom Kováčom, predsedom parlamentu NR SR Ivanom Gašparovičom a s predstaviteľmi opozície.
7. novembra 1997 - Navštívila Luxembursko podpredsedníčka vlády SR Katarína Tóthová.
17. november 1997 - uskutočnili sa na luxemburskom ministerstve zahraničných vecí konzultácie štátneho tajomníka MZV SR Jozefa Šestáka s jeho partnerom, riaditeľom Sekcie pre politické a kultúrne záležitosti Ministerstva zahraničných vecí Luxemburského veľkovojvodstva Jeanom Feyderom. Jozefa Šestáka prijal i minister zahraničných vecí Luxemburska J.F. Poos.
7. mája 1998 - Udelil luxemburský korunný princ Henri audienciu veľvyslancovi SR v Luxemburskom veľkovojvodstve Júliusovi Hauserovi pri príležitosti ukončenia jeho diplomatickej misie. Princ sa zaujímal o vnútropolitickú situáciu a o integráciu SR do západných štruktúr.
19. - 20. novembra 1998 - Uskutočnil Ján Figeľ pracovnú návštevu Belgického kráľovstva a Luxemburského veľkovojvodstva. Prijal ho luxemburský podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Jacques Poos a generálny tajomník belgického ministerstva zahraničných vecí Jan de Bock. Vysokých predstaviteľov Belgicka a Luxemburska požiadal Ján Figeľ o podporu Slovenska v integračnom procese do Európskej únie.
19. mája 1999 - Na slávnostnej audiencii prijal luxemburský veľkovojvoda - následník trónu Henri nového veľvyslanca SR v Luxemburgu Františka Lipku. František Lipka sa pri tejto príležitosti stretol aj s luxemburským ministrom zahraničných vecí Jacquom Poosom.
5. októbra 1999 - Podporu luxemburskej vlády ambíciám Slovenska o integráciu do Európskej únie na stretnutí so štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí SR Jánom Figeľom tlmočil veľvyslanec Luxemburského veľkovojvodstva v SR so sídlom v Berne Jacques Reuter. Zároveň prezentoval záujem svojej krajiny o spoluprácu so SR s dôrazom na finančný a bankový sektor. Obe strany vo vzájomnom rozhovore posúdili možnosti zintenzívnenia bilaterálnej spolupráce krajín, ako aj aktuálny proces rozširovania Európskej únie.
15. - 16. decembra 1999 - Na oficiálnej návšteve Slovenskej republiky sa s najvyššími ústavnými činiteľmi SR v Bratislave stretol predseda vlády Luxemburského veľkovojvodstva Jean-Claude Juncker. Stretol sa aj s podpredsedom vlády SR pre integráciu Pavlom Hamžíkom a pracovné rokovanie mal aj s primátorom Bratislavy Jozefom Moravčíkom a predstaviteľmi odborov.
29. - 30. mája 2000 - Minister hospodárstva SR Ľubomír Harach spolu so skupinou slovenských podnikateľov absolvoval dvojdňovú návštevu Luxemburského vojvodstva. Jej cieľom bolo informovať luxemburských podnikateľov o investičných možnostiach na Slovensku, o reformných krokoch slovenskej vlády, vrátane privatizácie energetiky a bankového sektora. S týmto cieľom vystúpil aj na seminári pre luxemburských a slovenských podnikateľov. Harach sa stretol s luxemburským premiérom J.C.Junckerom, ministrami hospodárstva a zahraničných vecí, a s viceprezidentom Európskej investičnej banky (EIB) Wolfgangom Rothom v Luxembursku. Navštívil aj medzinárodný všeobecný veľtrh a oboznámil sa s európskym systémom satelitného vysielania SES-Astra.
5. - 6. februára 2001 - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda bol na oficiálnej návšteve Luxemburského veľkovojvodstva, ktorá sa uskutočnila na pozvanie jeho luxemburského partnera Jeana-Clauda Junckera. V rámci svojej návštevy slovenský premiér rokoval nielen s Junckerom, ale na audiencii ho prijal aj veľkovojvoda Luxemburska Henri de Luxembourg a stretol sa aj s ďalšími významnými predstaviteľmi krajiny. Obsahom rokovaní s najvyššími luxemburskými predstaviteľmi boli aktuálne aspekty európskej integrácie, prístupový proces SR do euroatlantických štruktúr a revízia bilaterálnej zmluvnej základne, ktorá je ukončená na strane SR, nie však na luxemburskej strane.
26. - 28. júna 2001 - SR navštívila delegácia Luxemburského veľkovojvodstva na čele s podpredsedníčkou vlády a ministerkou zahraničných vecí a zahraničného obchodu Lydiou Polferovou. Strela s premiérom Mikulášom Dzurindom kde sa počas rokovaní zhodli na prehĺbení slovensko-luxemburskej hospodárskej spolupráce. Spokojnosť s intenzitou vzájomného politického dialógu medzi Slovenskom a Luxemburským veľkovojvodstvom vyjadril prezident SR Rudolf Schuster na rokovaní s luxemburskou vicepremiérkou Lydiou Polferovou.
28. októbra 2001 - Stretnutím s podpredsedom Národnej rady SR Pavlom Hrušovským začal svoju oficiálnu návštevu Slovenska predseda Poslaneckej snemovne Luxemburského veľkovojvodstva Jean Spautz. Slovensko patrí medzi najvážnejších kandidátov na vstup medzi krajiny Európskej únie. Na stretnutí s predsedom NR SR Jozefom Migašom to povedal predseda Poslaneckej snemovne parlamentu Luxemburského veľkovojvodstva Jean Spautz. Slovensko si váži podporu Luxemburska pri svojich snahách vstúpiť do EÚ a Severoatlantickej aliancie. Tieto aktuálne zahraničnopolitické otázky dominovali na stretnutí prezidenta SR Rudolfa Schustera s Jeanom Spautzom.
6. - 9. marca 2002 - Predseda NR SR Jozef Migaš bol návšteve Luxemburského veľkovojvodstva a Belgického kráľovstva. Migaša v Luxemburgu prijal predseda parlamentu Jean Spautz a rokoval aj aj s predsedami a podpredsedami parlamentných výborov pre zahraničné veci, európske záležitosti a obranu. V Palais de Luxembourg ho prijal veľkovojvoda Henri. Po audiencii u luxemburského panovníka sa v hoteli St. Maximin stretol s vicepremiérkou a ministerkou zahraničných vecí Luxemburska Lýdiou Polferovou, absolvoval pracovný obed s predsedom vlády Jeanom-Claudom Junckerom a zúčastnil sa na zasadaní parlamentu.
*dh som