Minister životného prostredia SR László Miklós však vyzdvihol skutočnosť, že štáty sveta neupustili od koncepcie trvalo udržateľného rozvoja, aj keď v istom okamihu bol tento proces, ktorý sa začal pred desiatimi rokmi na Summite Zeme v brazílskom Rio de Janeiro, ohrozený. To možno podľa Miklósa považovať za čiastočný úspech minulý týždeň skončenej konferencie OSN o trvalo udržateľnom rozvoji, ktorá sa konala v juhoafrickom Johannesburgu.
Ciele, ktoré na zlepšenie životného prostredia vo svete stanovilo brazílske stretnutie na najvyššej úrovni, boli príliš ambiciózne, konštatoval minister. V Johannesburgu postoj krajín ku konkrétnym záväzkom bol opatrnejší a odmietavejší.
Podarilo sa však prijať aspoň zníženie podielu ľudí bez prístupu k pitnej vode a k základným hygienickým zariadeniam na polovicu do roku 2015. Takisto aj zámer zastaviť výrobu a používanie nebezpečných chemických látok do roku 2020. Neúspechom sa ale skončilo rokovanie o využívaní obnoviteľných zdrojov energie. Pôvodný návrh EÚ bol taký, aby sa na celom svete zvýšil podiel na 10 percent, v rámci vyspelých štátov na 2 percentá. Únia aj napriek odporu USA sa v osobitnej politickej deklarácii, ktorú podporila aj SR, zaviazala pokračovať vo zvyšovaní podielu obnoviteľnej energie.
Minister spomenul, že na riešenie situácie sa prijal takzvaný partnership. Jeho princíp vysvetlil slovami, že hoci sa štáty nezaviazali k presným číslam a dátumom, môžu medzi sebou uzatvárať dohody na báze dobrovoľnosti. EÚ a USA sa podľa neho vyslovili za to, aby sa v budúcnosti už neorganizovali takéto "megakonferencie". Na druhej strane však treba vytvoriť priestor na to, aby sa mohli uzatvárať globálne dohody.
Miklós v Johannesburgu podpísal Memorandum o porozumení s ministrami Dánska a Rakúska. Stretol sa aj s partnermi z Česka, Maďarska a Ukrajiny. Zúčastnil sa na dvoch multilaterálnych akciách, ktoré organizovali predstavitelia EÚ a Rumunska. Absolvoval rokovania so zástupcami Programu OSN pre životné prostredie a Európskej banky pre obnovu a rozvoj.