Bratislava 9. septembra (TASR) - Tohtoročné parlamentné voľby budú pre Slovensko podľa veľvyslanca Európskej komisie (EK) Erica van der Lindena ešte dôležitejšie ako pred štyrmi rokmi. Občania SR v nich rozhodnú o budúcnosti krajiny, preto za mimoriadne dôležitú považuje čo najvyššiu účasť voličov. "Vo fungujúcej demokracii, aká je na Slovensku, je možnosť voliť právom, ale v takomto dôležitom období podľa mňa aj demokratickou povinnosťou každého občana." Linden to uviedol počas dnešného stretnutia s novinármi v Bratislave.
V súvislosti s obsahom hodnotiacej správy o Slovensku, ktorú EK zverejní 16. októbra, vyjadril veľvyslanec svoj optimizmus a predpoklad, že správa bude pre SR posledná. Za dôležité však považuje, aby čo najskôr po voľbách vznikla a začala pracovať nová slovenská vláda. Do úspešného zavŕšenia prístupového procesu krajiny do EÚ zostáva pritom podľa neho ešte veľa práce.
Linden sa vyhol otázke o postoji EÚ k šéfovi Smeru Robertovi Ficovi ako možnému premiérovi. Vzhľadom na posledné predvolebné preferencie však konštatoval, že podľa vývoja je pravdepodobnosť pokračovania v reformách, ktoré začala súčasná vláda, veľmi vysoká.
Veľvyslanec Veľkej Británie v SR Roderic Todd zopakoval, že pre Britániu boli sily zastúpené v bývalej slovenskej vláde v rokoch 1994-98 veľkým problémom. Podľa neho, ak sa Slovensko vráti k týmto silám, cesta Slovenska nebude viesť do Európskej únie.
Veľvyslanec Dánska ako predsedajúcej krajiny EÚ Berno Kjeldsen uviedol, že jeho krajina chce ukončiť proces rokovaní s pripravenými kandidátskymi krajinami na decembrovom kodanskom summite. Predpokladá, že dosiaľ otvorené otázky v oblasti poľnohospodárstva a rozpočtu EÚ vyrieši na októbrovom summite v Bruseli, čo vytvorí priestor pre dohodu s kandidátskymi krajinami. Ako limit pre finančný rámec rozšírenia potvrdil Agendu 2000 dohodnutú na summite EÚ v Berlíne v roku 1999. Za dosiaľ problematické v súvislosti s rozšírením spomenul cyperskú otázku, írske referendum o zmluve z Nice, ako aj ruskú oblasť Kaliningrad.