Miroslav Výboh potvrdil, že ho polícia vypočula v Dalíkovej kauze. Debatu o úplatku popiera.
BRATISLAVA. Obchodníka so zbraňami Miroslava Výboha, ktorý má blízko k vládnemu Smeru, vypočúvala polícia v súvislosti s kauzou Pandur, kde obvinili českého lobistu Marka Dalíka.
Pražský súd v stredu zamietol návrh na Dalíkovu väzbu a prepustil ho na slobodu. Obavy z úteku či ovplyvňovania svedkov počas vyšetrovania označil za neopodstatnené.
Výsluch v cudzine
Dalíka obvinili, že si v novembri 2007 od manažéra rakúskej zbrojovky Steyr Stephana Szücsa vypýtal úplatok 18 miliónov eur za sprostredkovanie obchodu s obrnenými vozidlami Pandur pre českú armádu.
Výboh mal k Dalíkovi blízko a je dôležitým svedkom, keďže sa na schôdzke zúčastnil. Pre Slovenský rozhlas v stredu potvrdil, že ho v tejto súvislosti polícia vypočula.
Fakty
Kauza Dalík
- bývalého poradcu expremiéra Mirka Topolánka zatkli v noci na pondelok,
- v kauze Pandur z roku 2007 ho obvinili z podvodu,
- súd nevyhovel návrhu na väzbu,
- po prepustení Dalíka navštívil Topolánek.
Vo výpovedi mal povedať, že nepočul, ako si Dalík úplatok pýtal. Posledným účastníkom stretnutia bol bývalý americký diplomat Victor Jackovich, ktorý neskôr pracoval ako poradca Steyru. O úplatku už dávnejšie vypovedal Szücs. Zadržaniu Dalíka podľa vrchnej štátnej zástupkyne Lenky Bradáčovej pomohlo nové svedectvo.
„Minulý týždeň došlo v cudzine k dôležitému výsluchu. Keď sme následne dali dokopy všetky dôkazy, museli sme neodkladne konať,“ povedala Bradáčová. Totožnosť svedka polícia nechce prezradiť.
Slovenské policajné prezídium sa jasne nejvyjadrilo, či ho česká strana požiadala o spoluprácu. „Vzhľadom na to, že nejde o náš prípad, nebudeme sa k nemu vyjadrovať,“ konštatovala hovorkyňa Andrea Dobiášová.
Úrad špeciálnej prokuratúry podľa hovorkyne Andrey Predajňovej nevyšetruje nič v súvislosti s Výbohom, ani s Dalíkom. „Zo strany českej polície nám neprišlo žiadne dožiadanie.“
Odchod do raja
V sídle Výbohovej firmy Willing vo Zvolene v stredu povedali, že sa tam momentálne nezdržiava. Odkázali na kanceláriu v Bratislave, kde asistentka len cez elektronického vrátnika oznámila, že sa s ním nebude možné skontaktovať. Celý deň neodpovedal ani na odkazy.
V centre Bratislavy má Výboh s manželkou vilu a byt pod Slavínom. Rodinná firma AMW, ktorá je s Willingom prepojená, sa zaoberá investovaním do „kvalitných nehnuteľností za účelom vlastného využitia, alebo ich prenájmu“.
Výpis z obchodného registra hovorí, že od konca minulého roka má Výboh trvalý pobyt zapísaný v Monaku, ktoré je finančným rajom. Jeho adresa je v najlukratívnejšej časti mesta.
Miroslav Výboh je považovaný za mecenáša Smeru. Darilo sa mu však aj za éry Mikuláša Dzurindu. Willing mal v minulosti od štátu zákazky za stovky miliónov korún.
Firma zabezpečovala opravy lietadiel pri deblokácii ruského dlhu, armáde dodávala prilby za 240 miliónov korún. Za prvej vlády Roberta Fica sprevádzal Výboh premiéra počas návštevy Líbye a Ruska.
Kontakt, ktorý prežil
V septembri 2010 krátko po nástupe vlády Ivety Radičovej denník Mladá Fronta napísal, že Výboh sa mal podieľať aj na pochybnom nákupe mínometov pre českú armádu od fínskej zbrojovky Patria za približne 120 miliónov eur.
Bývalý námestník českého ministra obrany Jaroslav Kopřiva na zverejnenej nahrávke hovoril o kontakte zo Slovenska, ktorý „behá s Ficom“.
Ďalej vyslovil obavu, či tento kontakt „prežil“, lebo ministerstvo obrany prevzal nový človek, ktorý „predtým riadil Tesco alebo niečo podobné“. Výboh vtedy podozrenia odmietol. „Táto téma je pre mňa úplne neznáma.“

Beata
Balogová
