Bratislava 9. septembra (TASR) - Ministerstvo kultúry SR dostalo zo štátneho rozpočtu 800 tisíc korún na činnosť Slovenského historického ústavu v Ríme, ktorý však neexistuje.
Parlament pri schvaľovaní štátneho rozpočtu na tento rok na to "pozabudol" a spomínaná suma sa preto vráti do štátneho rozpočtu.
Rezort kultúry už vypracoval návrh na vytvorenie pracoviska pre výskum v Apoštolskej knižnici a Tajnom vatikánskom archíve pri Historickom ústave SAV, ktorý je v súčasnosti v pripomienkovom medzirezortnom konaní. Podľa platnej legislatívy nepatrí vedecká činnosť do pôsobnosti Ministerstva kultúry SR, preto rezort odporúča predsedovi Slovenskej akadémie vied (SAV), aby inicioval vytvorenie spomínaného pracoviska.
V medzivojnovom období pracoval v Ríme Československý historický ústav, ktorého zriaďovateľom bolo Ministerstvo zahraničných vecí. Mal vlastné priestory a na jeho výskumnej činnosti sa podieľali aj historici zo Slovenska. V období totality zanikol a jeho budova nebola predmetom delenia po rozdelení ČSFR. V roku 1994 vznikol Český historický ústav v Ríme, ktorý má sídlo v Nepomucene. Táto inštitúcia vznikla najmä zo zbierok veriacich Slovákov a Čechov doma aj v zahraničí a tiež nebola predmetom delenia majetku medzi biskupskými konferenciami oboch štátov.
Po roku 1989 vyústili snahy o založenie Slovenského historického ústavu (SHÚ) v Ríme, ktorý by systematicky skúmal vzácne archívne dokumenty, týkajúce sa dejín Slovenska a Slovákov od najstarších čias až po súčasnosť, do jeho zriadenia uzneseniami vlády z roku 1991, 1992 a 1993.
SHÚ nato vznikol 29. novembra 1991 na pôde Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme. Nevznikol však ako právny subjekt, ale len ako pracovná skupina pre systematický výskum v Apoštolskej knižnici a Tajnom vatikánskom archíve. Úvodnú sumu milión korún na zabezpečenie jeho činnosti poskytol vtedajší predseda vlády SR Ján Čarnogurský.
Po vyčerpaní základného finančného fondu, po zmene vlády v roku 1992 Ministerstvo kultúry ešte pomáhalo pri financovaní tohto výskumu, aj keď ku zriadeniu pracovného sídla v Ríme nedošlo. Pri zmene vlády v roku 1994 rezort kultúry odmietol akékoľvek financovanie SHÚ, a teda aj jeho činnosť bola paralyzovaná. Neskôr stále zriedkavejšie za prispenia rezortov vnútra a školstva a Matice slovenskej boli jednotliví vedeckí pracovníci vysielaní do Ríma. Pre nedostatok finančných prostriedkov táto činnosť prestala, v súčasnosti iba Ministerstvo vnútra SR vysiela na krátky výskumný pobyt do Ríma dve pracovníčky zo Slovenského národného archívu, pričom posledná návšteva sa uskutočnila začiatkom októbra 2001.
Všetci výskumní pracovníci, ktorí v minulosti tieto archívy navštívili, konštatujú, že v skúmaných archívoch sa nachádzajú mimoriadne významné informácie o slovenskej histórii, ku ktorým momentálne nikto nemá systematický prístup.
Susedné štáty, ako aj iné európske krajiny majú v Ríme fungujúce historické ústavy. Tie majú pevnú štruktúru, štatút a rozpočet, pričom ich pracovníci skúmajú svoje národné histórie vo svetle týchto unikátnych zdrojov. Okrem toho tiež organizujú medzinárodné konferencie a publikujú dosiahnuté výsledky.