Šéf inšpektorátu práce popiera, že nahrávku dostal ešte v auguste a nič s ňou neurobil. Svedok hovorí niečo iné.
NITRA. Praktiky podobné výpalníctvu používajú niektorí inšpektori práce pri kontrolách súkromných firiem.
Vyplýva to z nahrávky skrytej kamery z augusta tohto roka, ktorú redakcia dostala pred niekoľkými dňami.
Ďalšie okolnosti prípadu naznačujú, že vedenie Inšpektorátu práce v Nitre o tom vie a nekoná.
Z videonahrávky vyplýva, že inšpektor počas kontroly u súkromného podnikateľa ponúka možnosť zníženia pokuty, ktorú bude treba zaplatiť. Zároveň navrhuje, že môže zabezpečiť, aby v budúcnosti problémy neboli.
Podnikateľ by za to platil mesačne bežnou faktúrou cez súkromnú firmu, ktorá poskytuje poradenstvo v tejto oblasti.
Komentár priložený k nahrávke hovoril, že ide o rozhovor inšpektora z Nitry s podnikateľom v autodoprave zo Zlatých Moraviec, u ktorého práve v tom čase prebiehala kontrola dodržiavania bezpečnostných pravidiel u šoférov nákladných áut.
Dôkazy, ktoré redakcia následne získala, túto verziu potvrdzujú.
Neprípustné správanie
Postup
Ako zarobiť
inšpektor navštívi firmu, v ktorej vykonáva kontroly, firme oznámi, že ak nechce mať problémy, má platiť konkrétnej firme za školenia, podnikateľ uzavrie zmluvu a firme platí cez faktúru, inšpektor dostane legálne peniaze za lektorskú činnosť.
„Nedisponujeme žiadnou nahrávkou, ktorá by identifikovala akéhokoľvek z našich zamestnancov alebo bývalých zamestnancov pri rokovaní so zástupcami nejakej firmy, a to v akejkoľvek veci,“ odpovedal v písomnom stanovisku šéf nitrianskeho inšpektorátu Róbert Bulla.
Správanie osôb na nahrávke na základe opisu označil za neprípustné a neprijateľné. Redakciu vyzval, že ak má konkrétne dôkazy, má sa obrátiť na políciu.
Nitriansky inšpektorát v lete skutočne vykonával kontrolu u podnikateľa v Zlatých Moravciach. Uzavretá bola 2. augusta.
Jeden zo zúčastnených inšpektorov má rovnaké priezvisko ako osoba, ktorú podnikateľ na nahrávke oslovuje.
Po skončení kontroly sa začalo konanie o uložení sankcie, ktoré doteraz nebolo ukončené.
Záznamy z rokovania o kontrole, ktorá sa mala týkať práce šoférov. REPROFOTO - SME
Polícia video nemáNahrávka vznikla 7. augusta. V stredu 8. augusta požiadal inšpektor o rozviazanie pracovného pomeru „z osobných dôvodov, ktoré bližšie nešpecifikoval“.
Zamestnanec inšpektorátu v Nitre, ktorý poskytol stanovisko pod zárukou anonymity, potvrdil, že na nahrávke je jeho bývalý kolega.
„Nahrávku som videl prvý raz na porade 8. augusta. Riaditeľ nám tam opísal, čo sa stalo. Ukázal nahrávku a povedal, že v danej veci musí podniknúť určité kroky.“
Prvým krokom malo byť prepustenie inšpektora. Následne mal riaditeľ prípad ohlásiť na polícii.
Policajný Úrad boja proti korupcii doteraz podnet z nitrianskeho inšpektorátu nedostal.
Potvrdila to hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Andrea Dobiášová. O nahrávke nič nevie ani šéf Národného inšpektorátu práce Andrej Gmitter.
„Žiadne video sa ku generálnemu riaditeľovi nedostalo,“ odpovedala jeho hovorkyňa Slavěna Vorobelová.
Firma o ničom nevieInšpektor na nahrávke hovorí, že fakturácia jeho služieb by išla cez firmu Sikoservis z Topoľčian.
Ide o spoločnosť, ktorá sa zaoberá ochranou pred požiarmi a bezpečnostnotechnickou službou s celoslovenskou pôsobnosťou.
Konateľ Sikoservisu Dušan Silady potvrdil, že s týmto inšpektorom bol v minulosti v kontakte. Tak ako s ďalšími kontrolórmi v rámci služobných povinností. Odmieta však, že by mali dohodnutú spoluprácu.
„Neoslovil nás s takou požiadavkou. Keď to niekomu ponúkal, ako to vyplýva z toho videa, k nám sa to nedostalo.“ Zaručil sa aj za svojich zamestnancov.
Na základe nahrávky nevedel inšpektora jednoznačne identifikovať.
Inšpektor vo výhodeSilady hovorí, že inšpektori by mali poradenstvo poskytovať v rámci svojich bežných povinností.
„Majú výhodu v tom, že majú aparatúru, skenovačky, vyhodnocovacie programy. To my nemáme.“
S podplácaním inšpektorov pri kontrolách sa podľa vlastných slov stretol skôr v minulosti, teraz už veľmi nie.
„Ale niekto môže pokladať za korupciu aj to, že inšpektora zoberie na obed alebo na kávu.“
Video: Všetci budú spokojníNahrávka zachytáva, ako môžu úradníci porušovať zákon.
BRATISLAVA. Totožnosť aktérov nahrávky, ktorá naznačuje korupciu, sme sa rozhodli nezverejniť, keďže ide o súkromné osoby, proti ktorým sa dnes nevedie žiadne konanie.
Vyše štyridsaťminútový záznam zachytáva celú schôdzku vrátane príchodu a odchodu oboch účastníkov.
Z nahrávky vyplýva, že kameru priniesol jeden z nich, namierená je po celý čas na inšpektora. Do tváre nevidno nikomu, podnikateľ však spoločníka oslovuje priezviskom.
V telefonickom rozhovore pre SME podnikateľ odmietol, že by mal s nahrávkou niečo spoločné. „Nerozumiem, prečo som do toho zatiahnutý. Prečo práve mňa chcete vypočuť.“
Osobné stretnutie s možnosťou prehrania záznamu opakovane odmietol on aj druhý údajný účastník rozhovoru. Prečo niekto stretnutie nahrával a ako sa záznam dostal na verejnosť, nie je jasné. Redakcia ho poskytne polícii.
Kontrola Inšpektorátu práce v Nitre začiatkom augusta zistila vo firme zo Zlatých Moraviec porušenie pravidiel u viacerých vodičov. Išlo o nedodržanie povinných prestávok a pravidelného odpočinku. Po uzavretí kontroly inšpektorát začína konanie o výške sankcie.
„Keď sú tam tí traja vodiči, dáva sa za jedného cca 350 eur. My tam navrhneme okolo 200, len kolega to bude musieť obhájiť,“ vysvetľuje kontrolór podnikateľovi na nahrávke.
Nič si za to nepýta. Šéfovi firmy však odporúča, aby uzavrel zmluvu s konkrétnou firmou, ktorá sa oficiálne zaoberá poradenstvom a školeniami v tejto oblasti. Mal by záruku, že do budúcna bude mať všetky formality v poriadku.
„Takže vy by ste to riešili, len by sa to fakturovalo cez tú firmu?“ uisťuje sa podnikateľ. Inšpektor mu dáva za pravdu. Naznačuje, že aj školenia, ktoré musia vodiči absolvovať zo zákona, by mohli byť len fiktívne. „Vy by ste sa museli zaručiť, že je to medzi nami.“
Ďalej kontrolór hovorí, že aj s ďalším kolegom takto funguje pre viaceré firmy. Koľko by podnikateľ musel platiť mesačne, zatiaľ nepovie. „Dohodneme sa, aby ste boli spokojný aj vy, aj ja.“
Inšpektori smú vzdelávať. Strážiť sa majú samiInšpektor môže vo voľnom čase pracovať pre firmu ako školiteľ. Musí to hlásiť vedúcemu.
BRATISLAVA. Inšpektori práce majú povolené spolupracovať so súkromnými firmami, ktoré riešia bezpečnosť pri práci, len ak ide o lektorskú činnosť. Pracujú na základe dohody.
„Zo zákona o štátnej službe môže inšpektor školiť osobne, ale určite nie spôsobom, ako uvádzate,“ hovorí generálny riaditeľ Národného inšpektorátu práce Andrej Gmitter o prípade, ktorý zachytáva nahrávka SME.
Dodáva, že inšpektori majú stanovené opatrenia, aby sa zamedzilo „vytváraniu akýchkoľvek vzťahov a väzieb s kontrolovanými subjektmi“.
Je to napríklad rotovanie kontrolórov medzi prešetrovanými subjektmi, aj striedanie sa v rámci kontrolných dvojíc.
„Máme zavedenú aj bezplatnú protikorupčnú linku a žiadne takéto konanie inšpektora nebolo zaznamenané, teda nebolo nám ani oznámené,“ vraví Gmitter.
Závažné porušenie
Inšpekcia
Čo kontrolujú
dodržiavanie pracovnoprávnych prepisov, bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci, nelegálnu prácu, záväzky z kolektívnych zmlúv, vyvodzuje sankcie, poskytuje bezplatné poradenstvo.
(zdroj: www.safework.gov.sk)
Kontrola inšpektorov, ktorí majú uzavreté dohody o lektorskej činnosti so súkromnými firmami, závisí len od nich.
V Nitre platí interná norma, podľa ktorej to musia sami nahlásiť na odsúhlasenie.
„A to najmä z toho dôvodu, aby ho potom do firmy, pre ktorú bolo školenie organizované, neposlali na inšpekciu práce. Zároveň preverujeme, či neexistuje iná okolnosť súvisiaca s konfliktom osobného záujmu s verejným,“ tvrdí nitriansky šéfinšpektor Róbert Bulla.
Porušenie tohto princípu by podľa neho bolo vyhodnotené ako závažné porušenie služobnej disciplíny s možnosťou skočenia štátnozamestnaneckého pomeru.
Našli aj korupciuPolícia vlani v septembri odhalila korupciu na inšpektorátoch práce v Trnave a Banskej Bystrici.
Počas kontroly v Lučenci si inšpektor od zamestnávateľa vypýtal úplatok 50 eur za to, že nezistí žiadne nedostatky.
Inšpektor v Hlohovci žiadal za rovnakú službu 1500 eur. Obvinili ich z prijímania úplatku, za čo hrozí väzenie od päť do 12 rokov.
„Vyšetrovanie bolo v decembri ukončené návrhom na podanie obžaloby,“ povedala hovorkyňa policajného prezídia Andrea Dobiášová. Spis by mal mať v rukách špeciálny prokurátor.

Beata
Balogová
