Ústavní činitelia sa do sporov na Ústavnom súde navonok nezapájajú. Až na prezidenta, ktorý sa zastal predsedníčky.
BRATISLAVA. V krátkom stanovisku zareagoval ústavný sudca Ladislav Orosz na predsedníčku.
Ivetta Macejková sa v stredu na stránke Ústavného súdu rozhodla informovať o takzvanej kauze Špeciálneho súdu, ktorá mala so sudcom súvisieť a obsiahlo pripomenula závery polície a prokuratúry, o ktorých novinári písali už pred rokom.
Prípad diskreditácie Oroszovej manželky uzavreli s tým, že skutok sa nestal. Oroszová tvrdila, že ju na oslave omámili neznámou látkou.
Krátka reakcia
Prečo sa práve teraz Macejková rozhodla informovať, že si diskreditáciu svojej ženy mal sudca vyfabulovať, predsedníčka ďalej nevysvetľuje.
Cez hovorkyňu Annu Pančurovú odkázala, že postoj zverejnila v stanovisku a na ďalšie otázky nebude odpovedať.
„Aktuálne sa stáva predmetom môjho záujmu otázka, z akých dôvodov a prečo práve v tomto čase sa niekto pokúša opätovne otvárať túto kauzu, ktorá dodnes traumatizujúco pôsobí na mňa a mojich najbližších,“ napísal včera Orosz v stanovisku zverejnenom na stránke súdu.
O prípade manželky informoval len v máji 2009 pred rozhodovaním o Špeciálnom súde. Niektoré medializované informácie, ktoré súviseli s prípadom jeho ženy, chcel uviesť na pravú mieru.
Nevylúčil, že za podozrivými udalosťami, ktoré sa stali jeho rodine, môže byť snaha vyvíjať naňho nátlak .
„Dnes môžem len s ľútosťou konštatovať, že odvtedy nevznikli žiadne skutočnosti, ktoré by mi umožnili moje vtedajšie vyhlásenie zásadnejším spôsobom korigovať,“ píše po troch rokoch opäť.
Ústavný súd nakoniec Špeciálny súd zrušil. Orosz patril ku skupine šiestich z trinástich sudcov, ktorí k rozhodnutiu napísali odlišné, mimoriadne kritické stanovisko.
Šestica spochybnila, či zvyšní sudcovia konali v súlade s Ústavou.
Útok šéfky Ústavného súdu na sudcu Orosza je absurdný, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Rozhodujú o Čentéšovi
Teraz Ústavný súd rozhoduje, či prezident musí, alebo nemusí vymenovať kandidáta na generálneho prokurátora, ktorého zvolil parlament.
Od rozhodnutia súdu sa bude zrejme odvíjať aj stanovisko k sťažnosti Jozefa Čentéša, že Ivan Gašparovič, ktorý vymenovanie odkladá, porušuje jeho práva.
Okrem známych medializovaných, väčšinou politických káuz riešia ústavní sudcovia často sťažnosti, ktoré súvisia s obchodnými spormi.
Rôzni účastníci sa môžu snažiť Orosza dostať z rozhodovania. Šancí, ako to dosiahnuť, však nie je veľa.
Prezident Macejkovej verí
Bývalého poslanca SDĽ prezident vymenoval za ústavného sudcu vo februári 2007, takže funkčné obdobie mu uplynie až o sedem rokov.
Jedinou možnosťou, ako ho vyzliecť z talára, je, ak by sa snahe o diskreditáciu podvolil a funkcie sa vzdal.
Macejkovej útok prišiel deň po tom, ako premiér Robert Fico chválil ministra spravodlivosti Tomáša Boreca, že upokojil situáciu v justícii. Fico dianie na Ústavnom súde nekomentoval.
Do uzávierky nereagoval ani Borec.
Gašparovič sa Macejkovej zastal. „Je povinnosťou predsedníčky súdu vyvrátiť nepravdy, ktoré sa týkajú jej úradu,“ odkázal cez hovorcu.

Beata
Balogová
