Evanjelická cirkev v Bratislave vlani predala a vymenila deväť bytov v centre. Podľa niektorých jej členov veľmi lacno.
BRATISLAVA. Po obchodovaní s majetkom katolíckej cirkvi sa polícia možno bude zaoberať aj situáciou v evanjelickej cirkvi.
Podanie trestného oznámenia zvažuje bývalý generálny dozorca a spolupredseda cirkvi Ján Holčík.
Nahneval ho predaj a výmena deviatich bytov v bratislavskom Starom Meste.
Cirkev vlastnila byty na ulici Mateja Bela neďaleko Prezidentského paláca. Od minulého roka ich vlastní firma Svet čokolády.
Cirkev jej ich predala, časť bytov vymenila za byty v Dúbravke a jeden byt vymenila za to, že firma opravila kotolňu v evanjelickej základnej škole.
Kupoval Svet čokolády
Vnútorná kontrola cirkvi vyrátala, že na transakcii stratili približne 300-tisíc eur. Napríklad byt v pôvodnom stave s rozlohou 90 štvorcových metrov predali za 92-tisíc eur.
Realitné kancelárie ponúkajú podobné byty za aspoň 130-tisíc eur.
„Udalosti v bratislavskom cirkevnom zbore ECAV sú zahanbujúce a je trestuhodné, ako sa manipuluje s majetkom,“ hovorí Holčík, v rokoch 1990 až 1992 minister priemyslu a predseda Demokratickej strany.
Konateľa firmy Svet čokolády Šimona Hůlku útoky na transakciu nahnevali.
„Ak niekomu kúpite nové byty v Dúbravke a vymeníte ich za nehnuteľnosť v centre, ktorá má nariadenú nútenú opravu, revízne správy o elektrine sú prepadnuté, je tam nevyhovujúca voda a stavba sa rúca, tak ma prekvapí, ak hovoríte o veľmi nízkych cenách.“
Odvoláva sa na znalecké posudky, ktoré potvrdili zaplatenú cenu.
S návrhom na transakciu podľa neho prišla sama cirkev, ktorá sa o majetok nevedela starať a on potreboval bývanie pre seba a svojich zamestnancov.
„Garantujem vám, že do roka to bude jeden z najkrajších domov v Bratislave,“ tvrdí Hůlka. Chystá sa opraviť strechu aj fasádu. Ak by niekto podal trestné oznámenie, potešilo by ho to.
Tvrdí, že posledný byt nechcel a evanjelici ich oslovili, že chceli opraviť kotolňu v škole.
„V roku 1998 predala evanjelická cirkev krásny dom na Michalskej (v historickej časti mesta) za 800-tisíc korún, prečo toto nikoho nezaujíma?“ pýta sa Hůlka.
Majetok? Len prostriedok
Zmluvy s Hůlkom podpisoval predsedajúci dozorový bratislavský farár Martin Šefranko.
„Nedošlo k poškodeniu cirkevného zboru ani majetku,“ tvrdí s tým, že byty v Dúbravke potrebovali, pretože tam vzniklo centrum cirkvi so stálym duchovným.
V Starom Meste zasa nevedeli zabezpečiť opravu bytov a nemali ani na opravu kúrenia v škole a hrozilo, že ju zatvoria.
„Cirkev je duchovné spoločenstvo. Aby mohla napĺňať svoje poslanie, potrebuje aj materiálne zázemie. Majetok nie je cieľom našej činnosti, ale má zostať prostriedkom,“ hovorí Šefranko.
Riaditeľ hospodárskej správy cirkvi v Bratislave Martin Kováč povedal, že transakciou sa zaoberali orgány cirkvi. Predaje sa udiali až po nástupe Kováča do funkcie.
„Došlo k sebareflexii, aby sa takéto veci neopakovali.“ Myslí si, že ak by postupovali štandardne, za majetok by dostali viac a cirkev sa z toho má poučiť.
O celej veci sa aj hlasovalo a orgány cirkvi vyslovili predsedníctvu v Bratislave dôveru.
Hovorkyňa celého cirkevného zboru Edita Škodová predaje označila za záležitosť, ktorá sa týka Bratislavy a ktorú nemajú kompetenciu posudzovať. Ktokoľvek sa podľa nej môže obrátiť na políciu.
„Ak vyššie orgány cirkvi nezasiahnu včas a nezjednajú nápravu, určite bude na mieste podnet na finančnú políciu a orgány činné v trestnom konaní, aby preverili tento stav,“ dodal bývalý dozorca Holčík.

Beata
Balogová
