Pre RICHARDA SULÍKA je teraz najdôležitejšie udržať si funkciu šéfa SaS.
Aj po roku hovoríte, že za pád vlády nemôžete. Euroval je schválený, vládne Smer, nebolo vaše hlasovanie z tohto pohľadu chybou?
„Euroval nebol schválený kvôli nám, ale kvôli tým, ktorí zaň hlasovali. To sú naši bývalí koaliční partneri a Smer. Dnes sa naše obavy napĺňajú. Preto by bolo načase konečne počúvať tých, ktorých predpovede sa napĺňajú, a netváriť sa, že to, čo sa teraz deje s eurovalom, je správne. Medzičasom Slovensko, ktoré nemá diaľnicu do Košíc, platí Grécku na okruh Formuly 1.“
Ide o euroval? Tvrdíte, že keby si vaši partneri preň dohodli hlasy od Smeru, vy by ste pokračovali vo vláde.
„Vtedy by sme rešpektovali, že väčšina zo 150 poslancov sa nejako rozhodla. To je dosť iná situácia, ako keď nás naši koaliční partneri nútia proti nášmu vedomiu a svedomiu hlasovať za vec, ktorá Slovensko tak poškodzuje.“
Pred vstupom do politiky ste vraveli, že hrozbou pre Slovensko je aj Robert Fico. Nebola cesta, ako zabrániť jeho návratu?
„Bola, jednoznačne. Aj keď došlo k nezmyselnému spojeniu hlasovaní o eurovale a dôvere vlády, bola možnosť, že koalícia opäť vytvorí vládu na čele s niekým iným, kto nie je v takom silnom konflikte so svojou materskou stranou, ako bola Iveta Radičová. Koalícia mohla pokračovať, ale Mikuláš Dzurinda si išiel nohy dolámať, aby boli nové voľby čím skôr.“
Nebolo pre vás rozumné zahlasovať za euroval a zabrániť mu v tom?
„To sú otázky na Mikuláša Dzurindu a Ivana Mikloša, prečo siloumocou potrebovali s Robertom Ficom „spáchať“ nové voľby. Vychádza mi z toho len to, že sa tešili, že s ním budú po marci vládnuť.“
Ale prečo ste im v tom nezabránili, ak to tak bolo?
„Udialo sa veľa toho, čo bolo mimo nášho vplyvu. Celé mesiace sme jasne vraveli, ako sa k tejto otázke postavíme. Keď niekto chce potopiť vládu a silou mocou chce intrigovať, tak si dôvody vždy nájde. U Mikuláša Dzurindu to bolo krásne vidieť. Len číhal na príležitosť, kedy sa bude môcť zbaviť premiérky. Preto odmietam v tejto veci akúkoľvek zodpovednosť.“
Nebolo riešením, keby ste v kľúčovom hlasovaní povedali, že vám je prvoradá vláda?
„Zachovali sme sa principiálne a predvídateľne. Spojiť hlasovanie o dôvere vláde s vecou, ktorá je v rozpore s programovým vyhlásením vlády, je na hlavu postavené. My sme vládu nepotopili. Potopila si ju sama Iveta Radičová.“
Vinníkom je iba Radičová?
„Vládu si potopila ona a štváči, ktorí boli za ňou, ktorí robili intrigy a hrali svoje hry. V Nemecku takisto nebol dostatok hlasov pre trvalý euroval, prešiel pomocou opozičných hlasov. Nič sa nestalo, kancelárku Angelu Merkelovú ani vo sne nenapadlo spájať hlasovania. Tu išlo o to poškodiť SaS a zbaviť sa premiérky. Dzurindovi nešlo o euroval.“
Martin Poliačik nedávno priznal, že všetky strany sú rovnako zodpovedné za pád vlády.
„Neberiem to takto. Odmietam zodpovednosť za pád vlády, my sme nespojili hlasovania. To bolo primitívne vydieranie. Martin Poliačik nebol pri všetkých rokovaniach. Nebol ani účastníkom koaličnej rady, naopak, ja presne viem, čo sa tam dialo. Toto bola špinavá hra voči premiérke a SaS. S Martinom sme sa o tom bavili a postoje sme si vysvetlili.“
Poliačik aj ďalší poslanci vraveli, že tam bol priestor na kompromis.
„Nie. To jednoducho nie je pravda.“
Čiže nepripúšťate podiel na páde vlády?
„Bola to nechutná, špinavá hra Mikuláša Dzurindu, ktorý sa chcel v prvom rade zbaviť premiérky. A bol to intrigánsky útok voči SaS.“
Ale Radičovú ste boli ochotný zosadiť z postu premiérky aj vy. Na videu s Kočnerom ste opisovali, ako ste to s Dzurindom preberali.
„Toto nie je pravda.“
Je to na videu.
„Dostal som otázku, čo by som robil, keby si v SDKÚ dohodli výmenu premiéra. Ale v žiadnom prípade nie je pravda, že by sme niečo iniciovali.“
Boli ste ochotný podporiť jej výmenu za Mikloša.
„ Ak by SDKÚ, najväčšia strana koalície, prišla, že chce vymeniť premiérku, zrejme by sme neboli proti.“
V najnovšom blogu píšete, že je nepochopiteľné, ako Radičová zlikvidovala vlastnú vládu a podpísala sa pod návrat Roberta Fica. Bavíte sa s ňou?
„Nie sme v kontakte.“
Kedy ste naposledy spolu hovorili?
„V deň volieb mi doniesla balónik, to sú tie jej detinské žartíky. To bolo naposledy.“
Aké sú vzťahy s vašimi bývalými partnermi. SDKÚ, KDH a Most vás dodnes neakceptujú. Chýbali ste aj na poslednej tlačovke k rozpočtu.
„Bola to tlačovka ľudovej platformy, teda troch konzervatívnych pravicových strán. Nevnímame to ako útok proti nám, my sme liberálna strana.“
Ktorá strana vám je najbližšia?
„So všetkými vychádzam normálne. Komunikujeme, na mnohých veciach sa vieme dohodnúť. Vzťahy sú štandardné.“
Po voľbách ste kritizovali handrkovanie o posty, ktoré vám Fico nechal. Viete si predstaviť, že by boli pravicové strany schopné spolupracovať?
„Pravicové strany sú schopné spolupracovať. Napríklad sme sa dohodli na poste šéfa NKÚ. To, že Kamil Krnáč nebol zvolený, je hra Roberta Fica, ktorý sa snaží ovládnuť všetky pozície v štáte.“
Veríte, že Krnáča nepotopil niekto z opozície?
„Zo 65 dostal 63 hlasov, pričom dvaja poslanci opozície na hlasovaní neboli. To je jasný dôkaz, že Robert Fico nedodržal slovo, že pozíciu obsadí kandidát opozície.“
Je opozícia schopná dohodnúť sa na spoločnom prezidentskom kandidátovi?
„Áno.“
Neprekáža vám, že vás SDKÚ, KDH a Most doteraz nezavolali na svoje rokovania?
„Nie je to úplne tak. Už dve stretnutia boli, len neboli medializované. Budú ďalšie. Zatiaľ vieme len to, že tri konzervatívne strany inklinujú k Pavlovi Hrušovskému. V tomto momente je to otvorené.“
Vy ku komu inklinujete?
„Ešte si počkáme na rozhovory vnútri.“
Iveta Radičová pre vás neprichádza do úvahy?
„Iveta Radičová sa viackrát vyjadrila, že kandidovať nebude, beriem to ako bernú mincu a je to pre mňa vybavené.“
S Andrejom Kiskom ste rokovali?
„Poznám ho niekoľko rokov. Volal som ho do SaS, keď sme vznikali. Z môjho pohľadu by to bol určite dobrý kandidát. Ale dohoda opozície na jednom kandidátovi je dôležitá. Neviem vám teraz povedať, koho SaS podporí. V prvom rade chceme nájsť spoločného kandidáta, aj keď Kiskovi držím palce.“
A čo Hrušovský?
„Spoločný kandidát opozície by mal vedieť osloviť celé pravicové spektrum, nielen konzervatívneho voliča, ale aj liberálneho. Len vtedy má šancu na to, aby porazil Roberta Fica. Nie som si úplne istý, či Pavol Hrušovský dokáže osloviť celé pravicové spektrum.“
Dlhodobo tvrdíte aj to, že staré tváre politiky treba vymeniť. Viete si predstaviť, že by ste podporili Hrušovského, ktorý sa vo vysokej politike pohybuje už vyše 20 rokov?
„Myslím si, že vaša otázka prichádza priskoro. Vo vhodný čas rád odpoviem. Teraz je pre nás dôležité, aby opozícia mala jedného kandidáta. Viem si predstaviť ešte aj iných kandidátov. Najskôr sa však musí stretnúť opozícia.“
Máte termín, dokedy sa chcete dohodnúť?
„Tri strany v ľudovej platforme si dali termín do 17. novembra.“
SaS má dlhodobo problém s nomináciami. Do Národného bezpečnostného úradu ste nedokázali presadiť svojho človeka, post obsadil Fico. Teraz sa vám nedarí obsadiť post šéfa NKÚ. V čom je chyba?
„V tom, že nominujeme nepohodlných ľudí, ktorí majú svoje zásady, neuhnú, nerobia nejaké kšefty a čudné dohody. Robertovi Ficovi by ku šťastiu určite nechýbal Kamil Krnáč, ktorý by mu z pozície šéfa NKÚ pozeral na prsty.“
Smer odsunul voľbu šéfa NKÚ na december s tým, že Vladimír Klimeš vraj nemá podporu celej opozície. Kto má výhrady?
„Nepočul som žiadne výhrady, iba viem o tom, že kluby by uvítali, keby sa Klimeš prišiel predstaviť, čo je legitímna požiadavka, ktorú splníme.“
Čo urobíte, ak ani Klimeš neuspeje?
„Uvidíme, za akých okolností, potom sa poradíme a budeme reagovať.“
Je kandidatúra Ľubomíra Galka za bratislavského župana reálna?
„Pýtate sa príliš skoro. Je rok do volieb. Je dôležité, aby sa opozícia najprv pokúsila nájsť spoločného kandidáta.“
Aký je váš názor? Nie je prekážkou kauza odpočúvania, pre ktorú musel odísť z ministerstva obrany?
„Táto vykonštruovaná kauza by nemala Ľubovi Galkovi brániť v kandidatúre.“
Vykonštruovaná? Súdy dostávali žiadosti o odpočúvania s vymyslenými dôvodmi.
„Všetky odpočúvania mali súhlas sudcu. O žiadnych vymyslených dôvodoch neviem. Pochybujem, že o tom vedel Ľubo Galko. Ak niekto pochybil, treba konať. Nehovoriac o tom, že odpočúvaní bola asi tak polovica oproti jeho predchodcovi. Galko podal 17 trestných oznámení za rozkrádanie, jeho predchodca žiadne.“
Je irelevantné, koľko bolo odpočúvaní, všetky by mali byť zákonné.
„Keď je súhlas sudcu, tak sa asi ťažko dá hovoriť o nezákonnom odpočúvaní. Ale nech sa to vyšetrí a zistí, kto, ako a kedy pochybil.“
Na to, aby mohol Galko kandidovať, bude podmienkou, aby bola kauza došetrená a bolo zrejmé, či neporušil zákon?
„Počkajme si, aký vývoj bude mať tento prípad. Ani neviem, či sa vyšetruje alebo nie.“
Nezaujíma vás to, je to jedna z najväčších káuz vášho nominanta?
„Nezaujíma ma to tak, aby som teraz dennodenne sledoval, čo sa tam udialo. Je to úloha vyšetrovateľa. Pre mňa je stav taký, že odpočúvania mali súhlas sudcu.“
V kuloároch sa dlho hovorilo, že Miškov a Krajcer chcú odísť k Lipšicovi. Rozprávali ste sa o tom?
„Bavili sme sa aj o novej strane Lipšica aj o týchto rečiach. Ale boli to iba reči.“
Po kauze Sasanka viacerí politici SaS naznačovali, že by ste mali odísť z postu predsedu. Aká je vaša pozícia v strane?
„Kritizovali ma plným právom, bola to veľká chyba. Aj preto, že som chcel vedieť, čo si myslí členská základňa, požiadal som o vyslovenie dôvery do konca funkčného obdobia. To mi končí v marci. Dôvera mi vyslovená bola.“
Viacerí delegáti pri hlasovaní chýbali.
„75 percent prítomných mi vyslovilo dôveru. Nie je pravda, že mnohí chýbali, bolo tam 140 ľudí. Boli niektorí, ktorí na kongres prišli na druhý deň. Môj dojem podľa toho, kto prišiel, je, že to percento by bolo ešte vyššie ako 75 percent.“
V marci budete kandidovať?
„Budem kandidovať, je to vec, ktorá má pre mňa najvyššiu prioritu. V prípade môjho zvolenia budem stranu viesť ešte štyri roky. Tretíkrát už kandidovať nebudem.
Čiže vylučujete, že budete kandidovať do Európskeho parlamentu?
„Nebudem kandidovať.“
Kampaň výrazne zasiahla aj kauza Gorila. Ako ju vnímate vzhľadom na to, ako dokázala ovplyvniť rozloženie politických síl vo voľbách?
„V každom prípade sa stalo to, čo som predpokladal, že po voľbách sa nič nevyšetrí. A pritom na rozdiel od Sasanky sú dôkazy oveľa jasnejšie. Skrátka, v takejto krajine žijeme. Gorila najviac uškodila SDKÚ.“
Tom Nicholson napísal, že ste mu ponúkali, že knihu o Gorile zasponzorujete. Máte teóriu, kto Gorilu zavesil na web?
„Človek, ktorý dal spis mne, bol na kandidátke 99 percent, tak človeku môže napadnúť, že oni, lebo sa z toho snažili aj najviac vyťažiť.“
V čom je najväčšia chyba, že za dvadsať rokov sa nevyšetrili kauzy, v ktorých figurujú vysoko postavení politici?
„Prokuratúra nemá žiadneho šéfa. Keby tam sedel doktor Čentéš, verím, že by sa do toho vážnejšie pustil. Súdnictvo je problém našej spoločnosti, je to uzavretá kasta ľudí, nezávislosť si pletie so svojvôľou. Táto spletitosť má za následok, že napríklad Gorila nie je vyšetrená.“
Bola Gorila aj pre vás poučením? Hoci ste o nej vedeli, odsúhlasili ste Bubeníkovú za šéfku FNM. V budúcnosti to už neurobíte? Prípadne nepôjdete do vlády s ľuďmi, ktorí sú zapletení v Gorile?
„V tomto to bolo pre mňa ponaučením. Keď Mikloš prišiel s tým, že chce Bubeníkovú nominovať za šéfku fondu, dvakrát som mu telefonoval. Vravel som mu, že veď je tu nejaká kauza, ale on prevzal za ňu politickú zodpovednosť, tým som to považoval za vybavené. To by som už nespravil.“
Vylučujete, že by ste spolupracovali s politikmi, ktorí sa v spise spomínajú?
„To je dosť komplikované, takto paušálne vylučovať. Od roku 2016 chceme s niekým vládnuť. Myslím si, že oveľa väčšie škody napácha Smer svojimi neodbornými rozhodnutiami. Áno, treba mať isté morálne nároky a podmienky, ale keď všade nasadíme nulovú toleranciu, tak sme zrejme dovládli. A preto si myslím, že pri jednotlivých osobách je dôležité zvážiť, odkiaľ kam. Keď to prekročí medze, treba byť zásadový a neustúpiť.
Hovoríte, že väčšie škody pácha Smer, nebolo teda chybou pustiť ho ku kormidlu?
„Jasné, že bolo, veď vravím, že bolo fatálnou chybou spojiť hlasovania. Bolo chybou pustiť Roberta Fica k moci.
Prečo ste tomu nezabránili, keď bolo jasné, že euroval prejde?
„Euroval je schválený hlasmi ľudí, ktorí nemajú v sebe dostatok zodpovednosti a odvahy, aby urobili správne rozhodnutie. Oni sa budú musieť zodpovedať pred voličmi a svojím svedomím. Mikuláš Dzurinda to prepálil intrigovaním. Jeho sa treba ísť spýtať, či mu to všetko za to stálo. Treba sa ísť spýtať Ivety Radičovej, či sa nemala držať svojho prísľubu, že nespojí hlasovania. Či je šťastná z toho, že sa podpísala pod návrat Fica.“

Beata
Balogová
