Podozrivého inšpektora zo skrytej kamery už vyšetruje polícia.
BRATISLAVA.
Často sa stáva, že inšpektor odhalí nedostatky, ale neudelí pokutu pod podmienkou, že si uňho firma objedná poradenstvo. To poskytuje mimo svojho zamestnania ako vedľajší džob.
Týždeň po tom, ako denník SME upozornil Inšpektorát práce v Nitre na podozrenia z korupcie, začalo jeho vedenie vo veci konať. Stalo sa tak po zverejnení časti nahrávky skrytej kamery, ktorá na korupciu poukazuje.
Nitriansky šéfinšpektor Róbert Bulla v piatok oznámil, že začal zisťovať objektívny stav.
„Informovali sme orgány činné v trestnom konaní. Na základe relevantných výsledkov budú prijaté aj príslušné opatrenia.“
Lži a video
Kauza
Ako zarábali na inšpekcii
kontrolovanému podnikateľovi inšpektornaznačil, že môže znížiť pokutu za nedostatky,
navrhol, že mu bude robiť potrebné školenia,
zariadi tiež, aby firma v budúcnosti už nemala problémy s kontrolami,
platil by faktúrou firme, ktorá tieto služby oficiálne poskytuje.
Skrytá kamera zaznamenala podozrivý rozhovor údajného inšpektora z Nitry s podnikateľom zo Zlatých Moraviec o možnosti znížiť pokutu za zistené nedostatky v jeho firme.
Keď sa redakcia minulý týždeň Bullu na nahrávku pýtala, naznačoval, že by ju nebolo vhodné zverejniť. „Žiadame, aby ste publikovali len preukázateľné a overené informácie a nie nepravdivé, vykonštruované“.
V pôvodnom stanovisku tiež Bulla odmietol, že by mal nahrávku už od augusta v rukách a nekonal. Keďže sa začalo vyšetrovanie, viac sa v piatok k prípadu vyjadrovať nechcel.
Podobne reagoval aj generálny riaditeľ Národného inšpektorátu práce Andrej Gmitter. Jeho hovorkyňa Slavěna Vorobelová povedala, že si video pozrel a vo veci sa koná.
Minister práce za Smer Ján Richter, pod ktorého inšpektori patria, prípad odmietol komentovať.
„Stanovisko, ktoré poskytol inšpektorát práce, považujeme za dostatočné,“ odpovedal jeho hovorca Michal Stuška.
Učiteľský platInšpektor z Nitry podľa nahrávky podnikateľovi z oblasti autodopravy tiež navrhoval, že pre jeho firmu zabezpečí školenia a ďalší servis a v budúcnosti už nebude mať problémy s kontrolami.
Všetky služby mali byť fakturované cez súkromnú spoločnosť, ktorá oficiálne podniká v tejto oblasti.
Inšpektor je zamestnancom v štátnej službe. Musí mať vysokoškolské vzdelanie a zložiť odbornú skúšku. Príprava trvá rok.
Priemerný plat inšpektora je zhruba 700 eur, čo je o niečo menej ako plat učiteľa. Pre školiace firmy môže podľa zákona vykonávať len lektorskú činnosť.
Inšpektori sú niekedy ako čašníciŠéf Inštitútu bezpečnosti práce MILAN FANČOVIČ hovorí, že inšpektor má veľkú moc a malý plat.
Ako funguje spolupráca vašej firmy s inšpektormi?
„Robia pre nás lektorskú činnosť napríklad pri výučbe bezpečnostných technikov. Máme s nimi dohody o výkone práce. Je to prirodzená cesta, keď si môžu prilepšiť k platu. Ale spolupráca typu, že by mi inšpektor takto dohadzoval biznis? No, niekde to tak možno majú, napríklad aj cez rodinných príslušníkov.“
Počuli ste o tom, že to tak niekde je?
„Vždy to tu bolo. Inšpektori majú smolu, že ich štát neoceňuje tak, ako by mal, a potom naháňajú rôzne kšeftíky. Je to ako s čašníkmi, ktorí majú nízky plat a každý očakáva, že dostanú sprepitné.“
A to znamená, že musia zháňať peniaze nezákonne?
„Keď takto rieši pokuty, je to, samozrejme, neseriózne. Tak by to nemalo fungovať. Je to v podstate výpalníctvo.“
Koľko funguje na Slovensku takýchto firiem?
„Je ich neskutočné množstvo. Stovky. Konkurencia je obrovská.“
Koľko inšpektorov pracuje na dohodu u vás?
„Z celkového počtu našich lektorov je ich možno do dvadsať na celom Slovensku. No sú to seriózni starí inšpektori, ktorí aj niečo vedia. Lebo takí, čo robia obchody, väčšinou ani nič nevedia.“
Ide teda len o to, aby bola pečiatka a peniaze?
„Áno. Nám sa potom o to horšie podniká. Lebo keď prídeme do firmy a ponúkneme svoje služby, tak nám povedia, že oni majú niekoho, kto to urobí za polovicu. A za polovicu sa to robí takto. My už ani veľa firiem nerobíme. V porovnaní s tým, koľko ich je na Slovensku.“
Koľko si tak inšpektor môže privyrobiť za mesiac?
„To neviem povedať. Nikto sa s tým nebude chváliť. Záleží to asi na ich šikovnosti.“
Dá sa s tým niečo robiť?
„Mali by byť lepšie ocenení, aby nehľadali tieto možnosti. Keď niekto prejde výberovým konaním na inšpektora, kladú na neho veľké nároky, musí mať široký záber z odbornej stránky, ale má veľmi malý plat. Ďalšia vec je, že keď človek dostane ten preukaz inšpektora, často ho to zmení. Veď on vám môže napríklad zastaviť výrobu. Má obrovské možnosti a nie každý sa s tým vie vyrovnať.“
Matúš Burčík

Beata
Balogová
