SME

Partizánske geto po pochode stíchlo

Miestni Rómovia tvrdia, že za radikalizáciou nálad v meste stoja aj politické ambície primátora.

Geto v Partizánskom. Neporiadok nevidieť, miestni obyvatelia však majú Rómov plné zuby.Geto v Partizánskom. Neporiadok nevidieť, miestni obyvatelia však majú Rómov plné zuby. (Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Partizánskym kráčali proti asociálom tisíce. Vidia ich v gete, aké vybudovali desiatky miest po celej krajine.

PARTIZÁNSKE. Je to strašné, premávajú sa tu po námestí, nadávajú a okrádajú slušných ľudí, rozpráva pestovaná dáma vyhrievajúca sa na lavičke uprostred námestia.

Všetci tu vedia, že žijú z kšeftovania s autami a z predaja drog, prikyvuje jej rovesníčka.

Vždy boli drobné problémy, ale nikdy nás nevyhadzovali z kaviarní, nepochodovali proti nám a neposielali na nás extrémistov, krúti hlavou päťdesiatročný elegán v ružovej košeli a obleku.

SkryťVypnúť reklamu

Také sú dnešné Partizánske. Niežeby boli na Slovensku dve mestá s totožným názvom, to iba tak odlišne opisujú život v rovnakých kulisách komunity, ktoré tu spolu žijú desaťročia.

Oddelené svety sú tu priam hmatateľné. Len pár krokov za námestím stojí malé sídlisko s trojposchodovými tehlovými bytovkami. Medzi nimi sa tiahne ostnatý drôt rozdeľujúci štvrť na domy starousadlíkov a geto, kde mesto Rómov roky sťahovalo.

Štyri bytovky za plotom sú už značne poškodené, no hoci v nich tečie voda iba dve hodiny denne, neporiadok navôkol nevidieť.

„Getom by som to tu nenazýval. My hovoríme, že za plotom sú oni,“ usmieva sa 35-ročný Róm Dušan Kvasna, ktorý má medzi svojimi autoritu. Ako živnostník viacerých zamestnáva na fuškách po celom Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Práce nie je nazvyš, zobrať musia všetko. Drsným dôkazom je práve plot s ostňami namierenými proti nim. „Ľudia z náprotivných bytoviek si kúpili pozemky okolo domov a mesto mi ako živnostníkovi dalo plot postaviť.“

Pre mesto robí aj teraz, no hoci je štvrtok, dnes nepracuje. Firma, ktorá opravuje miestny starobinec, jeho chlapom nezaplatila od augusta.

„Včera som si poplakala, vzala telefón a vynadala majiteľovi, že ak nepošle šek, prídem za ním aj s deťmi, lebo nemáme čo jesť,“ vraví Dušanova manželka Jana.

Aj ona má medzi susedmi slovo. Angažuje sa v občianskej hliadke, ktorá sa stará o čistotu v okolí, malé deti zas v krúžku učí tancovať.

Problémová mládež

A práve deti, zdá sa, sú najväčším problémom Partizánskeho.

„Najčastejšie riešime sťažnosti na 12­ až 15-ročných výrastkov, ktorým sa už nechce chodiť do školy a chceli by sa vyrovnať dospelým, tak si to dokazujú vulgarizmami,“ hovorí vedúci hliadky mestskej polície Milan Ingeli.

SkryťVypnúť reklamu

Na mládež sa sťažujú aj ľudia zo susedstva. „Všetko sme tu dôchodcovia a deti nám tu behajú pod oknami, hulákajú, nadávajú, púšťajú hudbu a robia neporiadok,“ hovorí šesťdesiatnik, ktorý pred dvoma týždňami tiež pochodoval ulicami mesta.

Vyše 23-tisícové mesto, ktoré vybudoval v roku 1938 obuvník Ján Baťa, sa zviditeľnilo najväčším protestom proti „asociálom“ v krajine.

Okolo geta na Nábrežnej ulici, ktoré zahradili ťažkoodenci, pochodovalo tritisíc ľudí. Viedol ich primátor Jozef Božik, ktorý sa aj spolu s organizátormi pochodu z iniciatívy Daj stop asociálom dištancoval od prejavov neznášanlivosti.

Aktivista zo združenia Rómske etnikum Štefan Milo však po proteste podal na polícii trestné oznámenia.

„Nie je predsa možné, aby skupina extrémistov verejne vykrikovala heslá ako Smrť Cigánom alebo Cigáni do plynu,“ hnevá sa. Dištancovať sa podľa neho nestačí. „Verejný činiteľ by si mal uvedomiť, že formuje verejnú mienku.“

SkryťVypnúť reklamu

Primátor mesta najskôr spustil petíciu proti asociálom, v ktorej požaduje obmedzenie sociálnych dávok či trestnoprávnu zodpovednosť už pre 12-ročných.

Mestskí poslanci zas nedávno schválili prehradenie geta ďalším múrom, jednohlasne podporili aj pochod mestom.

„Nie sú to aktivity namierené proti etniku, ale asociálom. Aj keď to, že najväčšia časť z nich sa grupuje práve z tohto etnika, je pravda,“ reaguje primátor Božik.

Samosprávu vraj vyburcovali množiace sa incidenty. „V priebehu týždňa bol za bieleho dňa vykradnutý dom, vyhrážali sa poštárke a napadli taxikára,“ vymenúva.

Miestni Rómovia oponujú, že incidenty zveličuje práve primátor: „Hucká na nás celé mesto.“ Rómska iniciatíva Slovenska ho obvinila, že si na konflikte robí kampaň.

SkryťVypnúť reklamu

„Odkedy nastúpil, konečne sa robia poriadky,“ oceňuje naopak skupinka obyvateľov na námestí pred radnicou.

Božik politizáciu odmieta. Hoci má len 36 rokov, dlhé roky viedol mládežnícku organizáciu HZDS, bol podpredsedom strany, dve volebné obdobia je aj trenčianskym vicežupanom.

Štandardné mesto

Po porážke HZDS v parlamentných voľbách v roku 2010 vyzval predsedu Vladimíra Mečiara na odchod a prišiel o stranícky preukaz.

Založil si združenie Spolu sme Slovensko, ktoré hlása sociálnu spravodlivosť a vlastenectvo, a časom ho chce premeniť na celoštátne hnutie.

„Svoje miesto vidím v občianskej politike a zo združenia zatiaľ neplánujem budovať politickú stranu, ktorá by bola okamžite pripravená kandidovať,“ tvrdí Božik.

Dva týždne po pochode si primátor i obyvatelia mesta situáciu v uliciach pochvaľujú. Komunita z Nábrežnej sa stiahla a mesto vraj už dlho nebolo také pokojné.

SkryťVypnúť reklamu

Policajti pochodu taký význam neprisudzujú a situáciu v meste označujú za dlhodobo štandardnú.

V tomto roku v meste zatiaľ nedošlo k žiadnemu závažnému násilnému činu a polícii sa podarilo odhaliť až 60 percent krádeží.

„V roku 2012 došlo len k dvom lúpežiam, pričom ani v jednom prípade nešlo o asociálov,“ hovorí trenčianska krajská hovorkyňa Elena Antalová. Hádku poštárky s mladou Rómkou vyšetruje obvodný úrad ako priestupok, taxikár naopak incident podľa polície vyprovokoval.

Problémy medzi komunitami sú najmä verbálne. „Možno konštatovať, že v meste sa nezhoršuje bezpečnostná situácia a už vôbec sa nezvyšuje podiel asociálov na trestnej činnosti,“ tvrdí policajná hovorkyňa.

Keď však počúvate ľudí na oboch stranách plota, ťažko sa ubrániť pocitu, že hovorí o nejakom treťom Partizánskom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 149
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 096
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 797
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 053
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 267
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 887
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 816
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu