Bývalý minister vnútra Daniel Lipšic hovorí, že s nahrávkami sa stále obchoduje. Dôkaz nemá.
BRATISLAVA. Minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru chce zlúčiť odpočúvania pod jeden úrad.
Dnes môžu so súhlasom súdu ľudí odpočúvať Slovenská informačná služba aj polícia. Systémy sú prepojené tak, že SIS vie, koho odpočúva polícia, ale opačne to nefunguje.
Bývalý minister vnútra za KDH Daniel Lipšic nakúpil nový systém za dvanásť miliónov eur, ktorý mal odpočúvania SIS a polície úplne oddeliť. Kaliňák teraz navrhuje opak - len jeden systém.
„Bolo by to pre štát určite lacnejšie a kontrola odpočúvaní by bola jednoduchšia nielen zo strany vládnej moci, ale aj opozície,“ tvrdí Kaliňák.
Podrobnosti chce predstaviť už na jeseň, v januári by podľa neho mohla návrh zákona dostať vláda. Budovanie systému by potom podľa Kaliňáka trvalo rok a pol.
Polícia aj SIS spolu
Systém, ktorý kúpil Lipšic, sa podľa Kaliňáka v takejto podobe nedá použiť a musí byť dobudovaný. Stálo by to ďalších niekoľko miliónov eur.
„To nie je pravda. Je použiteľný,“ oponuje Lipšic. Kaliňák podľa neho len nemá záujem systém sfunkčniť.
„Všetci, ktorí proti novému systému brojili, boli ľudia, ktorým vyhovuje dnešný systém, keď sa obchoduje s nelegálnym odpočúvaním,“ hovorí.
Ľudia v politike sú podľa neho stále vydierateľní a vydieraní. „Mám aj konkrétne podozrenie, ale keďže nemám dôkazy, bolo by nekorektné to zverejňovať,“ tvrdí.
Problém presadiť nový systém mal Lipšic, už keď bol ministrom. Nesúhlasil s ním napríklad predseda Mosta-Hídu Béla Bugár.
Nový systém by mal polícii umožniť sledovať aj dátový prenos z mobilu, čo teraz nevie. Ide napríklad o obrazové správy.
Lipšic si myslí, že Kaliňák chce len koncentrovať moc, ako sa o to pokúša v oblasti verejných obstarávaní alebo takzvanej vládnej realitnej agentúry.
Neoficiálne chcel Lipšic systém oddeliť aj pre veľkú nedôveru medzi políciou a tajnou službou, ktorá sa prenášala aj do koaličných vzťahov. Vláda jednej strany dnes tento problém nemá.
Kto vynáša, nezistili
Najväčší problém s únikom nahrávok bol ešte za druhej Dzurindovej vlády. Médiá dostali napríklad odpočúvania podnikateľa Jána Badžgoňa.
Vyšetrovanie však nikdy konkrétneho obchodníka s odpočúvaniami neodhalilo.
Polícia vyšetrovala iba obchodovanie s bezpečnostnými previerkami. Podozrievala bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Ľubomíra Arpáša.
Vyšetrovanie viedol policajt Ján Rejda, ktorý neskôr podľa údajného spisu SIS Gorila bral úplatky od spoločnosti Penta za to, že jej poskytoval informácie.
Rejda obvinenie odmieta a hovorí, že SIS sa mstila za to, že ju vyšetroval.

Beata
Balogová
