BRATISLAVA. Operátori dnes neinformujú klientov, že si polícia vypýtala údaje, s kým za posledné mesiace telefonovali alebo na akých webových stránkach surfujú najčastejšie.
„Sme povinní zachovávať mlčanlivosť. Môžu nás jej zbaviť len orgány štátu, ktoré o tieto údaje žiadali,“ vysvetlil hovorca Orangeu Richard Fides.
Tridsaťtisíc žiadostí za rok
Sudcovia vlani podpísali 31-tisíc žiadostí o údaje kto odkiaľ a s kým telefonoval. Predvlani schválili vyše sedemtisíc žiadostí, medziročný nárast bol 423 percent.
Na porovnanie, keď súd schváli odpočúvanie, polícia o ňom má po vypnutí záznamníkov odpočúvaného informovať.
Odpočúvaní bolo vlani 2331. Oficiálna štatistika žiadostí o citlivé údaje sa nezverejňuje, no vedie ju ministerstvo dopravy.
Archivovať údaje napríklad o čase hovoru, polohe telefónov či ich majiteľoch prikazuje operátorom zákon.
Kaliňák: Žiadosti otvoríme kontrole
Citlivé dáta
Čo musia zbierať
telefónne číslo alebo číslo internetovej linky, meno, priezvisko a trvalú adresu volaného aj volajúceho, akému zákazníkovi bola v ktorom čase pridelená aká dynamická IP adresa, odosielateľa a adresáta elektronickej pošty, majiteľov schránok, dátum a čas hovoru alebo internetového pripojenia, vrátane trvania komunikácie, či ide o hovor cez GSM alebo 3G sieť, aký internetový protokol zákazník používa, informácie o smartfóne alebo modeme, vrátane výrobného čísla, približná poloha, stanovená podľa polohy ústredne, cez ktorú komunikácia prebieha.
Povinnosť, ktorú sme prijali na podnet Európskej komisie, napadla minulý týždeň skupina opozičných poslancov na Ústavnom súde.
Bezpečnostné zložky podľa SaS žiadajú citlivé údaje aj pri objasňovaní menej závažných priestupkov.
O zlepšení pravidiel hovorí aj minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru. Vyriešiť to má jeho nový úrad.
„Bude pod kontrolou poslaneckého zboru, vytvorí sa zvláštna komisia, ktorá bude môcť kontrolovať dôvodnosť aj živých prípadov,“ povedal.
Kaliňák v súvislosti s ústavnou sťažnosťou liberálov upozorňuje, že Smer sa vlani snažil skrátiť čas archivovania údajov o surfovaní na webe z deviatich na šesť mesiacov, no SaS návrh odignorovala.
Keď sa vlani prijímal nový zákon o elektronických komunikáciách, Smer skutočne navrhol skrátenie lehoty zbierania citlivých údajov.
Liberáli návrh nepodporili, prešiel vďaka hlasom poslancov ostatných strán vtedajšej koalície.
Poslanec: Občanov nech informuje sudca
Miroslav Kadúc z OĽaNO navrhuje zásadne obmedziť plošné sledovanie informácií o hovoroch a surfovaní na webe.
Cez novelu, ktorú do parlamentu poslal minulý mesiac, navrhuje, aby sa všetky údaje archivovali najviac šesť mesiacov.
Sledovaní by sa s odstupom času podľa neho mali dozvedieť, či a prečo polícia žiadala ich údaje. Najneskôr tri roky od skončenia trestného stíhania ich má o tom informovať sudca, ktorý sa pod žiadosť o citlivé dáta podpísal.
Navrhol tiež, ako má vyzerať žiadosť polície o citlivé údaje a jej zdôvodnenie. Okrem informácie o vyšetrovaní musí policajt sudcovi napísať, ako sa pokúšal prípad neúspešne riešiť, keď už žiada o citlivé údaje.
Ministerstvo dopravy by muselo každoročne zverejňovať štatistiku o monitorovaní, navrhuje Kadúc.
Reforma plošného zbierania dát o hovoroch a surfovaní na webe môže ovplyvniť aj rozhodovanie o ústavnej sťažnosti liberálov.
SaS totiž namieta najmä benevolentné a neprehľadné pravidlá monitorovania, čo by Kaliňákova alebo Kadúcova reforma mala odstrániť.

Beata
Balogová
