Už tento týždeň sa na Slovensku koná projekt 72 hodín. Pridajte sa aj vy medzi desaťtisíce mladých ľudí z celého sveta, ktorí sa rozhodli niečo urobiť. Skúste aj vy zlepšiť svoje okolie.
72 hodín
Projektu 72 hodín predchádzala iniciatíva Nepáči sa mi to.sk. V nej mohli ľudia poukázať na veci, ktoré ich hnevajú a nepáčia sa im.
Projekt 72 hodín má dlhoročnú tradíciu aj v iných krajinách Európy. Niekoľko rokov úspešne funguje v Rakúsku, pridalo sa aj Švajčiarsko, Slovinsko, Maďarsko, Bosna a Hercegovina a tento rok aj Česko. Dodnes sa doň zapojilo viac ako 200 000 ľudí.
V roku 2010 sa maratónu 72 hodín na Slovensku zúčastnilo 5871 dobrovoľníkov v 303 projektoch. Odrobili spolu 65-tisíc hodín.
Počas troch dní od 19. do 21. októbra 2012 si dobrovoľníci na celom Slovensku vymýšľajú vlastné projekty, ktoré môžu v menšej či väčšej miere vylepšiť ich bezprostredné okolie. To všetko v rámci projektu 72 hodín, najväčšieho celoslovenského maratónu dobrovoľníctva.
Zapojiť sa môže ktokoľvek, kto má dobrý nápad, nadšenie a chuť niečo zmeniť.
Organizátori projektu 72 hodín z Rady mládeže Slovenska sú otvorení čomukoľvek, čo ľudia považujú za dôležité. Môžu čistiť, opravovať, stavať, vylepšovať, vymýšľať rôzne eko-riešenia, urobiť program deckám z okolia, zabaviť starých či chorých ľudí. Po dlhej dobe si môžu zašportovať alebo čítať knižky na verejnosti. Vítané sú teda aj kultúrne podujatia, ak majú ľudia pocit, že sa u nich nič nedeje.
72 hodín je najmä výzvou prekonať sám seba a vziať veci do vlastných rúk. Odpoveďou bude dobrý pocit, krajšie okolie, radosť z vykonanej práce a čas strávený s priateľmi.
Projekt má ambíciu ľudí naučiť viac vnímať verejný priestor, najmä ten, v ktorom sa najčastejšie pohybujú.
Aktivity, ktoré sa počas maratónu budú odohrávať by mali mať komunitný charakter.
Aké projekty na Slovensku prebiehajú?