Aktivisti, ktorí so zmenami ministra Čaploviča nesúhlasia, spustia petíciu za referendum o fungovaní a financovaní škôl.
BRATISLAVA. Školské novely, ktoré v piatok podpísal prezident Ivan Gašparovič, možno skončia na Ústavnom súde.
Občianski aktivisti zase pre zákony, ktoré zasiahnu do činnosti väčšiny škôl, spustia petíciu za referendum o problematike fungovania a financovania škôl a školských zariadení.
Prezident 12. októbra podpísal novely o financovaní škôl a o odbornom vzdelávaní. O vrátenie zákonov do parlamentu ho žiadala opozícia aj občianski aktivisti.
Opozícia vidí rozpor s Ústavou
"Je mi ľúto, že prezident nevypočul hlas ľudu," povedal poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý.
Zákony podľa neho neboli dobré ako celok a prezident ich radšej mohol vrátiť poslancom s konkrétnymi pripomienkami.
Opoziční poslanci zvažujú, že po konzultáciách s právnikmi sa obrátia na Ústavný súd. Majú totiž podozrenie, že niektoré ustanovenia sú v rozpore s Ústavou.
O vrátenie zákonov žiadali hlavu štátu aj Občianske združenie Nová voľba, Združenie občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS), Nové školské odbory, iniciatíva Nie je nám to jedno a Asociácia súkromných škôl a školských zariadení (ASŠŠZ).
"Napriek tomu, že sme poslali vecné argumenty, prezident novely podpísal. Nezostáva nám tak nič iné, len spustiť petíciu za referendum," zareagoval predseda Novej voľby Ján Ondrík.
Spoliehajú sa na rodičov
Oslovia predovšetkým rodičov detí a pevne verí, že sa im podarí zozbierať potrebných 350-tisíc podpisov potrebných na vyhlásenie referenda.
"Dúfam, že nás podporia, ak im záleží na tom, kde a čo sa budú ich deti učiť," doplnil. Zástupcovia združení sa tento týždeň stretnú a dohodnú na ďalšom postupe.
V referende chcú občanom položiť tri otázky: "Súhlasíte s tým, aby o výbere školy a školského zariadenia rozhodoval výlučne zákonný zástupca? Súhlasíte s rovnoprávnym financovaním všetkých škôl a školských zariadení? Súhlasíte s priamym financovaním škôl a školských zariadení (bez poukazovania financií obciam alebo samosprávnym krajom)?".
Čo zmenia novely
Novela zákona o financovaní škôl a školských zariadení mení financovanie centier voľného času.
Po novom dostanú peniaze na záujmové krúžky obce, kde má dieťa vo veku od päť do 15 rokov trvalý pobyt, a nie tie, ktoré v skutočnosti ponúkajú záujmové činnosti.
Opozícia a aktivisti sa obávajú, že obce nepoužijú peniaze na centrá voľného času, ale napríklad na opravu chodníkov či krytie svojich dlhov.
Novela zároveň určuje, že cirkevné a súkromné školy budú od štátu dostávať minimálne 88 percent z peňazí, ktoré dostávajú štátne či obecné školy.
Podľa novely zákona o odbornom vzdelávaní sa na gymnáziá dostanú od septembra 2014 len žiaci, ktorí na konci 8. ročníka a na konci prvého polroka 9. ročníka nebudú mať priemer známok horší ako 2.
Na odborné školy sa majú dostať len žiaci, ktorých priemer známok nepresiahne 2,75.
Okrem toho posilňuje právomoci samospráv, ktoré budú môcť po novom rozhodovať o počtoch tried v prvých ročníkoch stredných škôl.
Týka sa to nielen škôl, ktorých sú zriaďovateľmi, ale aj súkromných a cirkevných škôl.
Vyššie územné celky, ktoré sú zriaďovateľmi štátnych škôl, tak získajú dosah aj na konkurenčné súkromné a cirkevné školy.