Bratislava 9. septembra (TASR) - Ekonomický rast za súčasnej vlády bol podľa expertov strany SMER nezdravý, pretože bol generovaný vládnou spotrebou, vedúcou k rastu štátneho dlhu. Podľa podpredsedu strany Milana Murgaša hodnotí vládna koalícia súčasný stav nerealisticky a prehnane optimisticky. Uviedol to počas Okrúhleho stola Slovenského rozhlasu v reakcii na vyjadrenie ďalšieho účastníka besedy, Pavla Prokopoviča z SDKÚ, o pozitívnych výsledkoch pôsobenia vlády.
SMER chce podľa M. Murgaša dosiahnuť hospodársky rast na báze stimulácie "privátneho domáceho dopytu". Z konkrétnych opatrení bude strana Róberta Fica presadzovať "reálny a nekompromisný boj proti všadeprítomnej korupcii a ekonomickej kriminalite", ktorá "dusí" hospodársky život. Okrem toho chce nastoliť právny štát, znížiť neproduktívnu vládnu spotrebu a dosiahnuť stabilitu verejných financií.
Zástupca Strany maďarskej koalície (SMK) István Harna sa vyslovil za reštrukturalizáciu slovenskej ekonomiky zo súčasnej komplementárnej na komplexnú. Cieľom strany v ďalšom volebnom období je zabezpečenie hospodárskeho rastu "v dynamickej rovnováhe" na úrovni 5 až 5,5 % ročne. SMK bude podporovať okrem iného prílev priamych zahraničných investícií, vytvorenie fungujúceho kapitálového trhu, trhu s nehnuteľnosťami a pôdou.
Podľa P. Prokopoviča je program jeho strany postavený "na kontinuálnom pokračovaní reformného procesu s využitím doterajších skúseností". Ako zdôraznil, piliermi jej ekonomickej politiky sú "zásadná podpora každej poctivej ekonomickej aktivity" a znižovanie odvodových povinností voči štátu. To podľa neho súvisí aj s potrebou dôslednej realizácie dôchodkovej reformy. SDKÚ sa bude zasadzovať okrem iného o to, aby podiel verejných financií na HDP výhľadovo dosiahol úroveň 30 až 35 %.
Predseda Aliancie nového občana Pavol Rusko zdôraznil potrebu zníženia deficitu štátneho rozpočtu, ktorý predstavuje záťaž pre budúce generácie. Pre tvorbu zdrojov je kľúčový súkromný sektor, ktorý podľa P. Ruska potrebuje rovnosť príležitostí, stabilnú legislatívu a trvalé dobré a vypočítateľné prostredie. Súčasná vláda podľa šéfa ANO konala nezodpovedne, keď populisticky znižovala dane a zároveň neznížila výdavky štátu. "Musíme konečne prestať rozprávať o reformách a začať ich robiť," vyhlásil P. Rusko.
Zástupca Strany demokratickej ľavice František Hajnovič sa v predvolebnej besede SRo vyslovil okrem iného za väčší prílev zahraničných investícií a zároveň za vyšší stupeň ochrany domáceho trhu. Kriticky sa vyjadril o schopnostiach slovenských podnikateľov pripraviť projekty, vhodné na financovanie bankami. Kritizoval aj tvorbu legislatívy, ktorá by sa podľa neho mala spomaliť a robiť prehľadnejšie.
Karol Ondriáš z Komunistickej strany Slovenska deklaroval zámer strany vybudovať sociálne spravodlivý systém, smerujúci k socializmu. Komunisti chcú prehodnotiť celý proces privatizácie od začiatku roku 1990. Okrem návratu strategických podnikov do rúk štátu sa budú usilovať o prešetrenie zákonnosti všetkých privatizačných rozhodnutí a o potrestanie prípadných páchateľov s tým spojených trestných činov.
Predseda Demokratickej strany Ľudo Kaník zdôraznil užitočnosť zariadenie tzv. rovnej dane na úrovni 15 %. Na túto výšku by sa podľa neho mohla perspektívne znížiť aj daň z pridanej hodnoty. DS chce brániť aj rovnosť podmienok pre slovenských poľnohospodárov na spoločnom trhu Európskej únie.
Anton Poliak z Ľavicového bloku tiež považuje DPH na súčasnej úrovni 23 % za príliš vysokú. Ani jeho strana nesúhlasí so štvrtinovou podporou poľnohospodárov z fondov EÚ po vstupe. Ján Pivoluska zo Združenia robotníkov Slovenska sa vyslovil najmä za oživenie stavebníctva a rozvoj priemyslu, a to aj za cenu krátkodobého zvýšenia deficitu. Ladislav Skala zo Strany za demokratické práva ob0čanov okrem jej hlavnej agendy odškodnenia za krach nebankových subjektov podporil aj návrat k hospodárskemu plánovaniu pri rozvoji priemyslu a stavebníctva.