BRATISLAVA. Upozornil lekárov, aby ho neuspávali liekom, ktorý vyvoláva nežiaduce účinky. Neposlúchli.
Po operácii sa pán Pavol z Prievidze dostal do delíria, počas ktorého ho na niekoľko hodín priviazali o posteľ.
Nemocnica v Prievidzi prípad nateraz nekomentuje.
„Obsah vášho emailu dám prešetriť,“ odpovedal denníku SME riaditeľ nemocnice v Prievidzi Ladislav Gerlich.
Upozornil, že informácie nemôžu poskytovať bez pacientovho splnomocnenia.
V delíriu a priviazaný
Päťdesiatosemročný Pavol trpí Parkinsonovou chorobou. Na prelome augusta a septembra ho hospitalizovali na chirurgickom oddelení prievidzskej nemocnice.
„Bol som plánovane operovaný na pruh,“ spomína. S lekármi sa vraj dohodol, že mu len lokálne znecitlivia trup.
„Nejako sa im to nepodarilo, a tak mi dali masku so sevoranom,“ spomína Pavol.
Anestetikum sevorane v kombinácii s liekom stalevo, ktorý berie na liečbu Parkinsonovej choroby, vyvoláva podľa jeho informácií pooperačné delírium. „Upozornil som ich na to,“ hovorí.
Jeho slová sa po operácii naplnili, delírium trvalo zhruba tri dni. Pacienta počas neho na „tri-štyri“ hodiny priviazali o posteľ.
„Vraj som chcel utiecť,“ spomína, ako mu to zdôvodnili. Nechápe to, vôbec vraj nebol agresívny.
„Nikto sa neprišiel opýtať, či nepotrebujem ísť na záchod, ani vodu mi nemal kto podať, ani lieky,“ opisuje. Hoci bol v delíriu tri dni, už po prvom ho poslali domov.
Riaditeľ Gerlich hovorí, že od Prievidžana nedostali nijakú sťažnosť na postup nemocnice. Vyzvú ho preto, aby ju podal, ak je nespokojný.
„Zatiaľ sme to nechali tak,“ hovorí pán Pavol. Neverí, že aj keby mu súd dal za pravdu, niečo by od nemocnice dostal.
Lekári: Robieva sa to
Traja krajskí odborníci ministerstva zdravotníctva na anestéziológiu a intenzívnu medicínu tvrdia, že im nie je známe, že by bol sevorane kontraindikáciou k stalevu.
Svoje názory však označili za odborne podložené domnienky, pretože nevideli lekársku dokumentáciu pacienta.
Stalevo v kombinácii s predoperačným stresom mohlo podľa Pavla Töröka z Východoslovenského ústavu srdcovocievnych chorôb vyvolať „delirantný stav“.
Aj sevorane zvyšuje riziko pooperačného delíria, pripúšťa Jozef Firment z Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach. Odborníci sa zhodujú, že pravdepodobnosť delíria po operácii zvyšuje aj pokročilejší vek pacienta.
Jozef Valky z Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici tvrdí, že nie je normálne, aby sa pacient po operácii dostal do delíria.
Pacienta v delíriu by tiež podľa neho nemali priväzovať. Pripúšťa to, iba ak by bola ohrozená bezpečnosť jeho či okolia.
„Máme prípad, že pacient po kardiochirurgickej operácii uhryzol sestru do ramena tak, že musela byť ošetrená na chirurgii.“
Okrem toho si pacient v delíriu môže podľa Firmenta povyťahovať niektoré hadičky, napríklad zo žily, a vykrvácať.
Pacienta priväzujú aj preto, aby ho lekári nemuseli tlmiť liekmi, ktoré by mohli vyvolať ďalšie komplikácie.
Chlapec v kóme sa prebúdzal štyri hodiny
Pacient sa má po operácii prebudiť za pár minút. Šimon Bucha sa v nitrianskej nemocnici prebúdzal hodiny. Dodnes je v bdelej kóme.
BRATISLAVA. Pacient po operácii sa musí prebudiť do pár minút, tvrdia odborníci ministerstva zdravotníctva pre anestéziológiu a intenzívnu medicínu.
Šimon Bucha, ktorého rodičia v stredu od nitrianskej nemocnice vysúdili 600-tisíc eur, sa prebúdzal až štyri hodiny. Dodnes je v bdelej kóme.
„Moderné anestetiká sú také, že človek sa zobúdza v priebehu 10 až 20 minút,“ vysvetľuje Jozef Firment, prednosta I. kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach.
„Do niekoľkých minút“ by sa mal pacient po operácii prebudiť aj podľa Jozefa Valkyho, primára oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.
Za prebudenie sa podľa Firmenta považuje také vedomie pacienta, v ktorom vie odpovedať na oslovenie.

Beata
Balogová
