BRATISLAVA. Súčasný zákon o vysokých školách sa už viac novelizovať nebude, nahradí ho nový zákon o vysokých školách. V parlamente to dnes sľúbil minister školstva Dušan Čaplovič (Smer).
"Do budúcnosti chceme pripraviť kvalitný vysokoškolský zákon, ktorý bude mať atribúty moderného zákona," vyhlásil v pléne s tým, že má podporu aj z radov rektorov či študentov. Niektoré návrhy v novom zákone mieni konzultovať aj s českou stranou, ktorá tiež plánuje zmeny.
Čaplovič vo svojom vystúpení reagoval aj na kritiku opozičných poslancov, ktorým sa nepozdáva jeho novela zákona. Vysvetlil im, prečo sa rozhodol pre zmeny, ktoré navrhuje a považuje ich za dobré. Je pripravený právnu normu v druhom čítaní upraviť, aby bola lepšia.
Opozícia okrem iného kritizovala navrhované obmedzenie počtu študentov prijatých do prvých ročníkov vysokých škôl. Martin Fronc z KDH to označil za centralizmus. Podľa neho je dôležitá slobodná vzdelávacia cesta.
Čaplovič zdôraznil, že vláda nemieni žiadnej škole brániť prijímať viac žiakov, než sú štandardy.
"Žiadnej škole nebránime prijať ďalších študentov. Ale hovoríme, že to, čo prijmú navyše v dennej forme štúdia, si budú musieť zaplatiť z vlastných zdrojov. Nemôžeme stále napínať štátny rozpočet," zdôvodnil Čaplovič.
Poukázal tiež na to, že nie je možné neustále zvyšovať počet študentov pri nemennom počte pedagógov.
Novela predĺži externistom štúdium
Novela zákona o vysokých školách okrem iného predlžuje externistom dĺžku ich štúdia. Bakalárske štúdium sa má predĺžiť z troch na štyri roky a magisterské z piatich na šesť rokov.
"Cieľom tohto opatrenia je dosiahnuť rovnakú kvalitu výsledkov vzdelávania bez ohľadu na to, či študent študuje dennou alebo externou formou. Prirodzeným dôsledkom nového prístupu je, že štandardná dĺžka externého štúdia je väčšia ako u porovnateľného denného štúdia," konštatuje sa v materiáli.
Ministerstvo školstva novelou, ktorá má byť účinná od januára 2013, reaguje aj na problematiku tzv. lietajúcich profesorov. Právna norma zároveň posilňuje kompetencie Akreditačnej komisie vo vzťahu k systému habilitačných konaní a vymenúvania profesorov.
Cieľom má byť upravenie podmienok získania titulu profesor, keďže tie si stanovujú univerzity a v súčasnosti sa môžu aj výrazne líšiť. Komisia tak bude môcť vykonať kontrolu, pričom v prípade, ak vysoká škola v konkrétnom prípade nedodržala svoje kritériá, na základe vyjadrenia Akreditačnej komisie ministerstvo vysokej škole odníme príslušné právo.
Mamojkovi sa nepozdáva obmedzenie úväzkov
Predsedovi parlamentného výboru pre školstvo Mojmírovi Mamojkovi sa nepozdáva, aby pedagógovia mali úväzky obmedzené počtom hodín priamo v zákone.
Ako povedal Mamojka, limitovať úväzky počtom hodín vo vysokoškolskom zákone je príliš striktné, ale hľadá sa kompromis.
„Limitovať to treba, ale iným spôsobom, pretože učia kvalitní pedagógovia, ale len vtedy, ak to potrebuje škola,“ povedal.
Podľa Mamojku kompromisom by malo byť v druhom čítaní predloženie pozmeňujúceho návrhu, podľa ktorého vysokoškolský pedagóg bude môcť mať jeden celý úväzok a maximálne dva vedľajšie úväzky s tým, že garantom môže byť iba ten, kto má plný úväzok.
„Garant bude ustrážený veľmi rigorózne, ale samotná pedagogická činnosť bude trochu uvoľnená,“ konštatoval Mamojka.