Košice, Prešov. Väčšina zamestnancov stredných škôl na Košickom a Prešovskom kraji je pripravená vstúpiť 26. novembra do štrajku. Čakajú ale na výsledky rokovaní predstaviteľov odborov s prezidentom SR, predsedom vlády a poslancami parlamentu o požiadavkách na zvýšenie miezd minimálne o desať percent a nárast finančných zdrojov zo štátneho rozpočtu do vzdelávania.
Denník SME o tom informoval predseda Rady odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy stredných škôl a zariadení vo východoslovenskom regióne Ľuboš Kvašňák:
„Robili sme si prieskum ešte pred vyhlásením štrajku. Zhruba tri štvrtiny škôl, v ktorých máme základné organizácie, sú za neobmedzený štrajk, zvyšok podporuje časovo limitovaný protest. Zodpovedá to počtom škôl, ktoré sa zapojili už do výstražného štrajku.“
Ako uviedol, šesť škôl nesúhlasí s vyhlásením štrajku. „Proti sú najmä nepedagogickí zamestnanci. Vedú ich k tomu ekonomické dôvody.“
Podobné poznatky má predsedníčka Krajskej rady Združenia základného školstva v Prešovskom kraji Darina Nagyová. Zatiaľ mapovala situáciu v okrese Prešov. Podľa jej vyjadrenia do ostrého štrajku sa zapojí minimálne toľko škôl a zariadení ako do výstražného v septembri.
„Dnes sme mali poradu predsedov, podľa toho, čo mi povedali, ľudia sú nabudení, sú odhodlaní vydržať aj mesiac, keď to bude potrebné.“
Obavy z neobmedzeného štrajku majú podľa Nagyovej najmä nepedagogickí zamestnanci. „Spočiatku sa tomu bránili. Chápem, lebo žijú z minimálnych príjmov. Keď sme im ale vysvetlili, že výpadok časti príjmu, o ktorý prídu všetci účastníci, je len krátkodobý a splnenie našich požiadaviek je dlhodobým riešením, aj oni nakoniec súhlasili.“
Odborárska predáčka chce v najbližších dňoch navštíviť čím viac škôl a školských zariadení v kraji. „Nebudem nikoho presviedčať. Ale kto nemá informácie, nedokáže sa sám rozhodnúť.“
Predsedníčka Krajskej rady Združenia základného školstva v Košickom kraji Ingrid Gamčíková zisťovala atmosféru na školách v Košiciach.
Na rozdiel od výstražného štrajku, do ktorého sa zapojili bez výnimky všetky základné a okrem jednej aj materské školy v meste, teraz niektoré váhajú: „Je to rôzne. Za neobmedzený štrajk sú niekde všetci zamestnanci, inde len učitelia, na niektorých školách zase len nepedagogickí zamestnanci. Situácia sa ale môže ešte zmeniť.“

Beata
Balogová
