BRATISLAVA. Prokurátor krajskej prokuratúry v Prešove Maximilián Kmeč nevidí dôvod na zastavenie trestného stíhania bývalých ministrov Lászlóa Miklósa a Jaroslava Izáka. Ich sťažnosť proti obvineniu zamietol 3. októbra.
Prokuratúra tvrdí, že ministri spáchali trestný čin, lebo nepovolili výnimku na ťažbu dreva v najvyššom stupni ochrany prírody v Tichej a Kôprovej doline.
Pre ich nečinnosť podľa prokuratúry kalamitné drevo požral lykožrút, hoci sa mohlo použiť na hospodárske účely.
Ministrom nepomohlo ani podrobné zdôvodnenie, v ktorom vysvetľujú, že presadzujú ekologické riešenie – samoobnovu lesa bez vonkajších zásahov. Podporovali ich aj ochranári.
Na obvinenie to stačí„Vnútorné presvedčenie policajta v tomto štádiu trestného konania môže byť založené na neúplných dôkazoch a nemusí byť konečné,“ napísal Kmeč vo svojom rozhodnutí.
Ekozločin
Stíhanie ministrov
kalamita zasiahla Tatry v roku 2004 , trestné stíhanie vo veci sa začalo už v auguste 2008, ministrov obvinili po štyroch rokoch vyšetrovania, ani jeden z nich už nie je v aktívnej politike.
Podľa neho stíhanie neznamená, že ministri sú vinní, iba že je vyššia pravdepodobnosť, že trestný čin spáchali.
Miklós namietal, že prokuratúra dala vypracovať znalecký posudok iba Národnému lesníckemu centru, ktoré vypočítalo aj konkrétnu škodu trinásť miliónov eur.
Prokurátor tvrdí, že sa nespoľahli len na lesníkov, ale o vyjadrenie požiadali aj Poľnohospodársky znalecký ústav z Nitry, ktorý je znalcom aj v odbore ochrana prírody.
Podľa prokuratúry ústav povedal, že doliny mali celospoločenskú hodnotu a „výpadok nosného biotopu“ poškodil aj okolitú prírodu.
Ctibor Košťál a Ladislav Hanniker z Generálnej prokuratúry hovorili o trestnej dohre kalamity už v auguste.
FOTO - SITA
Pod dozorom najvyššíchMiklós prokuratúre predložil aj list českých vedcov z marca 2007, v ktorom naňho apelujú, aby žiadny zásah do ochranného pásma nepovolil.
Prokurátor tvrdí, že na internete zistil, že v prípade podobnej kalamity na Šumave miestne úrady šetrné rúbanie stromov povolili.
Prokuratúra
Čo ministri zanedbali
osobne sa nepresvedčili na mieste, aká škoda sa tam deje; mali udeliť výnimku na ťažbu dreva; nezabezpečili stanoviská , ktoré by im pomohli lepšie sa rozhodnúť.
„Je potom na škodu veci, že sa označená skupina českých vedcov rovnako neobrátila aj na príslušného ministra českej vlády,“ píše Kmeč.
„Budem si musieť nájsť právnika, celé je to veľmi nepríjemné,“ hovorí Miklós. Izák si už právnika našiel. Od prokuratúry bude žiadať ďalšie posudky.
Prokurátor Kmeč mal včera dovolenku a hovorca krajskej prokuratúry v Prešove nevedel povedať, či si ešte vyžiadajú ďalšie posudky a ako bude vyšetrovanie pokračovať.
Na stíhanie ministrov dohliada aj Generálna prokuratúra a jej prokurátor Ladislav Hanniker, podľa ktorého ministri zodpovedajú za vzniknutú škodu.
Proti ochranárom sa v minulosti niekoľkokrát vyjadril aj bývalý generálny prokurátor a terajší námestník Dobroslav Trnka.

Beata
Balogová
