BRATISLAVA. Krajské školské úrady, ktorých zánik spolu s ďalšími inštitúciami predpokladá vládny návrh zákona o niektorých opatreniach v miestnej štátnej správe, by mali ostať zachované.
Tvrdí to poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý, ktorý na úvod tretieho rokovacieho dňa ôsmej schôdze parlamentu predložil k právnej norme pozmeňujúci návrh zachovávajúci krajské školské úrady.
Podľa jeho slov sa ich zrušením dosiahne len minimálna finančná úspora.
"Výsledkom bude návrat k neodbornému riadeniu v regionálnom školstve, ako tomu bolo v rokoch 1994 až 1998, a s tým spojené finančné škody, ktoré majú potenciál dokonca prevýšiť už beztak minimálnu úsporu, ktorá sa má dosiahnuť zrušením krajských školských úradov," tvrdí v návrhu Beblavý.
Ak tieto inštitúcie zaniknú, podľa Beblavého ministerstvo školstva bude môcť zasahovať do riadenia na regionálnej úrovni len minimálne, nakoľko fakticky bude výkon činnosti podliehať vôli prednostu obvodného úradu v sídle kraja.
"Takýto stav je nielen nežiaduci, ale aj v rozpore so záväzkom obsiahnutým v programovom vyhlásení vlády, kde je uvedené, že pozornosť sa zameria na rozvíjanie a skvalitňovanie ľudských zdrojov, osobitne zvyšovaním odborných a osobnostných kompetencií zamestnancov rezortu školstva," uvádza Beblavý.
Martin Chren (SaS) chce svojím pozmeňujúcim návrhom docieliť, aby obvodné úrady aj špecializované obvodné úrady v sídle kraja mali povinnosť mať každú pracovnú stredu od 08.00 do 18.00 h stránkové hodiny pre styk s verejnosťou.
Opozičný poslanec chce takto docieliť otvorenejšiu verejnú správu a zlepšenie služieb orgánov miestnej štátnej správy.