Rusko aj ako politik zostal konateľom firiem okolo televízie Markíza a podľa komisie sa dostal do konfliktu záujmov. „Rusko má reálny vplyv na televíziu, no ako politik by ho mať nemal,“ zhodli sa členovia. Okrem toho zneužíva neformálne väzby, aby sa dostal do jej spravodajstva.
Šéf ANO to v stanovisku odmietol: „Televízne vysielanie a výrobu programov riadi manažment televízie a jemu podriadení pracovníci, na ktorých nemám ako jeden z majiteľov či konateľov spoločnosti nikdy priamy, samostatný dosah.“
Reálny vplyv na chod televízie nemusí podľa komisie znamenať, že Rusko zamestnancom niečo prikazuje. „Je celkom bežným javom, že zamestnanci bývajú voči firme a jej popredným predstaviteľom lojálni,“ povedal člen komisie Marián Timoracký.
Kódex predvolebného správania porušil aj Sergej Kozlík z HZDS, ktorý vo svojom stanovisku k odpočtu programového vyhlásenia vlády z 8. augusta podľa komisie skreslil viacero ekonomických ukazovateľov. Kozlík považuje vyjadrenia aliancie za účelovú manipuláciu.
Skreslené či nepravdivé informovanie vyčíta komisia aj Marte Aibekovej z HZD, ktorá zverejnila podozrenie, že kampaň SDKÚ by mala byť financovaná z „podvodu“ v kauze zdravotnej poisťovne Perspektíva. Pravdivosť svojho tvrdenia však preukázať nevedela.
Záväzky porušilo aj KDH, keď svoje billboardy vylepovalo na nepovolené miesta v Bratislave. KDH i Kozlík označili vyjadrenia aliancie za absurdné. „Ak by upozornili aj iné strany, je to v poriadku,“ povedal pre SITA podpredseda KDH Daniel Lipšic.
Komisia upozornila aj na aktivity SNS, ktorá však kódex predvolebného správania nepodpísala. Kritizuje prelepovanie plagátov politických konkurentov a nedodržiavanie zákonov predsedníčkou SNS Annou Malíkovou.
MIRKA HOROBOVÁ