Štatistický úrad, ktorý bude mať v sumarizačných centrách vyše 1100 ľudí, si už dvakrát otestoval spracovanie výsledkov volieb. Volebné Slovensko sa rozdelí na 5885 okrskov, vytlačené sú už státisíce dokumentov, politické strany pripravujú svojich členov, ktorí ich budú zastupovať vo volebných komisiách.
Voľby sa začnú 20. septembra, no členovia volebných komisií budú mať najviac práce na druhý deň po zatvorení volebných miestností. Komisie po otvorení urien posudzujú platnosť hlasovacích lístkov a zisťujú, ktorá politická strana dostala koľko hlasov. „Potom spíšu zápisnicu o hlasovaní v okrskoch a predsedovia okrskových volebných komisií autami odvezú zápisnicu okresnej volebnej komisii,“ hovorí zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie Lívia Škultétyová.
V každom okrsku by mal byť telefón, ale ten sa nemôže použiť na hlásenie výsledkov. Zápisnice musia dostať okresné komisie fyzicky.
Hlasovacie lístky už okresným komisiám nejdú. Vo volebných miestnostiach ich po voľbách zapečatia a odovzdajú obci, ktorá ich musí archivovať. Lístky vybraté z urny archivujú rok a lístky, ktoré si voliči neprevzali, lebo neprišli voliť, môžu odniesť do zberu 15. novembra tohto roku.
Doteraz museli miestne úrady po voľbách skladovať platné volebné lístky päť rokov, takže lístky z volieb v roku 1998 môžu vyhodiť až v roku 2003 spolu s lístkami z tohtoročných volieb.
V 79 okresných mestách budú pri členoch okresných volebných komisií aj pracovníci Štatistického úradu. Výsledky sa tam vložia do počítačov a Ústrednej volebnej komisii budú odoslané elektronickou poštou. Musia sa však aj ručne urobiť zápisnice, ktoré predsedovia všetkých okresných volebných komisií odvezú autom do Bratislavy.
Zápisnice budú v noci a v nedeľu ráno putovať cez celé územie aj z najvýchodnejších okresov autami. V Bratislave spočítajú konečné výsledky hlasovania. Vedenie Ústrednej volebnej komisie aj Štatistického úradu už dnes upozorňuje, že sčítavanie hlasov bude ťažšie ako v roku 1998. Vtedy kandidovalo 17 strán, dnes ich je 26.
Oficiálne výsledky vyhlásia až po fyzickom doručení zápisníc z okresných volebných komisií členom Ústrednej volebnej komisie, čo by malo byť v nedeľu 22. septembra okolo 14.00 h.
(rf)
Čo sa robí s vašimi volebnými hlasmi
Okrsková volebná komisia
Po zatvorení volebných okrskov sa za prítomnosti všetkých členov okrskovej volebnej komisie otvoria volebné urny a sčítajú hlasy. Predseda komisie urobí zápisnicu.
Volebné lístky komisia odovzdá obci, ktorá ich archivuje.
Zápisnicu dopravia autami okresným volebným komisiám.
Okresná volebná komisia
V každom okresnom meste sú pri okresných volebných komisiách aj ľudia zo Štatistického úradu, ktorí zabezpečujú tzv. odborné sumarizačné útvary.
Údaje z okrskov daného okresu sa sčítajú a vložia do počítača.
Komisia napíše zápisnicu aj ručne.
Zápisnicu dopravia predsedovia komisií autami do Bratislavy a údaje zároveň pošlú prostredníctvom počítačovej siete.
Ústredná volebná komisia
Počas volieb nepretržite zasadá v Bratislave. Prijíma zápisnice z okresov, spolu so Štatistickým úradom ich sčítava, vyhlasuje výsledky volieb.