Škandály a roztržky vnútri HZDS napovedajú, že Mečiarova dominancia v slovenskej politike zrejme slabne. „Môžeme povedať, že toto je súmrak Mečiarovej éry,“ hovorí bývalý prezident SR Michal Kováč. „Jeho stranu vedie strach a servilnosť, a hodina pravdy je zrejme blízko.“
V roku 1998, po štyroch rokoch podivných privatizácií, porušovania práv menšín a potláčania médií i politickej opozície Mečiara vo voľbách odstavila široká koalícia ľavého stredu. Nálada v biznise sa zdvihla, vzrástli mzdy a vláda je transparentnejšia, hoci treba ešte veľa urobiť pri presviedčaní diplomatov a investorov, že Slovensko sa vrátilo na cestu k členstvu v EÚ a NATO.
V júli polícia zatkla Ivana Lexu, bývalého šéfa Mečiarovej tajnej polície, ktorý unikol z krajiny pred obvineniami z podvodu a sabotáže. Minulý mesiac ho prepustili z väzby, pričom čelí obžalobe v deviatich bodoch. Mečiar, ktorý sa nakrátko zmocnil prezidentských právomocí potom, ako Kováč v roku 1998 odišiel z funkcie, zaručil Lexovi amnestiu v prípade únosu Kováčovho syna.
Ďalším úderom pre muža, ktorý si získal podporu robotníckej triedy ukazovaním svojho skromného spôsobu života, bolo odhalenie médií, že zaplatil takmer milión dolárov za obnovu svojej luxusnej vily.
Tretí úder prišiel, keď sa jeho strana rozdelila na vnútorných sporoch. Podľa posledných prieskumov odpadlícke HZD pohltilo časť podpory pre HZDS.
Mečiar i Lexa odmietajú, že by porušili zákon a bývalý vodca je presvedčený, že má dobré šance vrátiť sa k moci. „Tieto faktory nič neovplyvňujú. Sú zanedbateľné,“ povedal pre agentúru Reuters.
Mnoho Slovákov tvrdí, že Mečiar škodí perspektíve vstupu do EÚ a prílevu financií zo zahraničia, ktoré by pomohli vytvoriť nové pracovné miesta. On sa však spolieha na lojálne jadro svojich voličov, ktorí v ňom vidia zástancu svojich hodnôt. „Mečiara najviac podporujú tí, ktorí sa cítia sociálne frustrovaní… tí, ktorí pri transformácii z komunizmu stratili,“ mieni Grigorij Mesežnikov z analytickej skupiny IVO.
V stále polarizovanejšej spoločnosti však iní vidia tri Mečiarove problémy ako prekážku pre to, aby mohol byť slovenským premiérom. Bohuš, 36-ročný technik hovorí, že jeho rodičia sú Mečiarovi oddaní a aj po rokoch na okraji politiky má bývalý premiér moc rozdeľovať domácnosti. „Vždy, keď poviem niečo, čo podľa mojich rodičov znevažuje Mečiara, začínam sa cítiť ako sirota,“ dodáva.
Reuters, 6. 9.