BRATISLAVA. Slovensko Slovákom! máva zlovestne transparentom vyholený mladík v bombere a kanadách. Zrkadlovo sa naňho škerí komár, opierajúci sa o dvojjazyčnú tabuľu s názvom mesta: Komárno Komárom.
Na jeseň 2008, v atmosfére pochodujúcich extrémistov a štekajúcich premiérov na oboch stranách slovensko-maďarských hraníc pôsobila Shootyho karikatúra v týchto novinách blahodarne a osviežujúco.
Na rozdiel od spravodajských textov či komentárov, ktoré sa usilovali verne opisovať ťaživú situáciu.
„Slovenské noviny seba i politiku berú často príliš vážne a aj o vtipných a ľahkých veciach píšu zbytočne seriózne,“ myslí si novinár a šéf mediálneho projektu Piano Tomáš Bella.
Slovenský experiment spoplatňujúci vybraný obsah médií na internete predstavuje po celom svete a prístup slovenskej a zahraničnej tlače často porovnáva.
Za pravdu mu dávajú viacerí humoristi či ľudia z médií. Deprimujúce a smutné, tak pôsobia témy z dnešných novín na spisovateľa a publicistu Kornela Földváriho.
„Mali by si menej všímať politických šašov a venovať časť priestoru čitateľnejším autorským žánrom: polemikám, osobným názorom, fejtónom či epigramom,“ hovorí.
„A vpusťte už konečne do novín aj karikatúru, ktorá sa nevenuje len politike, ale predovšetkým človeku a labyrintu v jeho hlave.“
Aké témy sú dôležité podľa slovenských osobností? Denník SME im dáva v pravidelnom seriáli možnosť poukázať na veci, ktoré považujú za významné. Strávia deň v redakcii, stanovia tému a spolupracujú s redaktormi pri jej spracovaní.
Vážne taľafatky
Nekompromisný je ku kolegom z tlače aj redaktor internetovej podstránky SME zabava.sme.sk Samuel Trnka.
„Z dnešných novín sa humor zbabelo vypratal na názorovú stranu. Po revolúcii sa cibrila korektná próza, ale zabudlo sa na poéziu, na pekné slovo s dôvtipom,“ ťažká si.
„Dnes máme suché noviny, ktoré aj taľafatku podávajú s vážnosťou. S humorom by mali lepší odstup a nadhľad.“
Súboje medzi serióznym a odľahčenejším variantom obálky či ilustračnej fotky v redakcii často zvádza aj obrazový editor časopisu Týždeň Róbert Csere.
„Slovenské tlačené médiá museli za posledných dvadsať rokov riešiť veci, ktoré by mali byť úlohou pre opozičných politikov. A tento dar z nás urobil hrdinov smutnej postavy, hľadajúcich nové a nové bojové príležitosti.“
Nie je to však podľa neho len chybou novinárov. „Aj čitatelia očakávajú túto pózu.“
Zlí ľudia na dobrej adrese je heslo stránky Cynická Obluda. Jej autor sa snaží robiť vtipy o politike.
FOTO – CYNICKAOBLUDA.COM
Jednoduchý recept
Snaha o odľahčenie vážnych tém môže ľahko skĺznuť k bulvárnemu nevkusu, varuje riaditeľ múzea gýča a organizátor festivalu Kremnické gagy Roman Vykysalý.
Humor však v novinách chýba aj jemu. „Zo súčasných periodík sa vytratili recenzie na humorné knižky, filmy či predstavenia.“
Môžu teda aj novinári serióznych médií zabojovať s povesťou suchopárnych a zamračených moralizátorov? Radu im dáva spisovateľ a humorista Tomáš Janovic.
„Čo spraviť, aby noviny boli vtipnejšie? Recept je jednoduchý: písať vtipnejšie.“
Aj vám sa zdajú noviny nudné? Tak choďte na gulas.sme.sk
Téma Tomáša Bellu
TOMÁŠ BELLA založil firmu Piano a vo viacerých krajinách rozbehol projekt spoplatnenia obsahu na internete. Vraví, že v slovenských médiách mu chýba viac humoru.
Prečo sa vám zdá, že sa noviny berú príliš vážne?
„Noviny si často pletú oficiálnosť so serióznosťou, podobne ako si niektorí ľudia myslia, že keď realizujú úsporné opatrenia, pôsobia učenejšie, ako keď prestanú rozhadzovať peniaze.“
Nemali by odľahčený štýl prenechať bulváru?
„Najkvalitnejšie seriózne médiá v zahraničí sú oveľa vtipnejšie ako naše médiá, stačí si otvoriť trebárs The Economist. Pokojne sa tam dočítate, že politici používajú dane na podporu vecí, ktoré majú radi, napríklad hybridných áut, a znevýhodňovanie toho, čo nemajú radi, napríklad práce. To znie ako prvoplánový bonmot, ale vyjadruje to názor oveľa jasnejšie a zapamätateľnejšie, ako traktáty o priamom a nepriamom zdanení, a pomáha to verejnej debate, lebo ju robí dostupnejšou.“
Aké prvky humoru a ľahkosti vám v slovenských novinách chýbajú?
„Napísať niečo vtipné je veľmi ťažké a ťažko to možno dať niekomu ako úlohu na porade. Úplne by stačilo dávať priestor humoru, ktorý už existuje, do pol hodiny po akejkoľvek udalosti sú ho plné internety.“
Spomeniete si na nejakú vyslovene nevyužitú šancu, keď mal humor v novinách dostať priestor?
„Čokoľvek aktuálne: streľba na Klausa, nobelovka pre EÚ, skok zo 40 kilometrov. Mnohí mladí na Facebooku dostali väčšinu informácií o nich vo forme vtipov, noviny sú pre nich potom ako z iného sveta.“
Pamätáte si podarenú humorne okorenenú spravodajskú tému?
„The Economist v júli publikoval brilantný spoločný nekrológ zosnulej vedkyne a starej gigantickej korytnačky, kde sa plynule prelínal nešťastný korytnačiakov sexuálny život s výskumom vedkyne. Mal som slzy v očiach a vedkyňa by bola určite nadšená. Nevraviac o korytnačke.“
Michal Piško

Beata
Balogová
