Čiernym herniam chce minister predchádzať voľnejšími podmienkami pre prevádzkovateľov. Opozícia nesúhlasí.
BRATISLAVA. Samosprávy už nebudú môcť zakázať hazard v mestách a obciach, prevádzkovatelia hracích automatov s platnými licenciami budú môcť znovu podnikať a štát vyberie za hazard podstatne viac peňazí.
Novelou zákona o hazardných hrách sa práve zaoberá parlament.
Doteraz samosprávy mohli na svojom území obmedziť všetky druhy hazardu. Viaceré mestá a obce využili možnosť, ktorú im dal zákon za vlády Ivety Radičovej.
Od 1. januára sa však automaty prevádzkovateľov, ktorí majú licencie, budú môcť vrátiť späť do krčiem a herní aj tam, kde ich miestni poslanci vlani zakázali.
O zákaze by po novom mohli rozhodnúť len občania v referende, aj to len keby hráči rušili verejný poriadok.
Ministerstvo financií, ktoré návrh pripravilo, sa odvoláva na pripomienku Generálnej prokuratúry, podľa ktorej je obmedzovanie legálneho podnikania v rozpore s ústavou.
Zvýšia odvody
Opozícia v piatok odmietla novelu v prvom čítaní podporiť, niektorí dokonca navrhovali zákaz hracích automatov na celom Slovensku.
Pavol Hrušovský z KDH povedal, že referendum je zložitá cesta, ktorou občania nedokážu situáciu zvrátiť.
„Vláda to dobre vie, a vlastne má zámer hazard nechať na dedinách, a tak si zabezpečiť aj príjem do štátneho rozpočtu. Zdravý rozum musí ustúpiť pred peniazmi do štátneho rozpočtu,“ hovorí.
Minister financií Peter Kažimír zo Smeru im odkázal, že zákaz nič nevyrieši, len presťahuje hazardné hry do „pokútnych pivníc“.
Od budúceho roku by sa tiež mali zvýšiť odvody z hazardných hier a zariadení, čo by malo podľa ministerstva prispieť k zníženiu počtu automatov.
Ministerstvo ráta v rokoch 2013 až 2015 so zvýšením príjmov štátneho rozpočtu o 7,5 milióna eur. V rokoch 2005 až 2011 štát na hazarde zarobil 643 miliónov eur.
Sabinovčania sú sklamaní
Prvým mestom u nás, ktoré vlani celoplošne zrušilo hazard, bol Sabinov. V meste s 13-tisíc obyvateľmi si hráči mohli vybrať z 19 podnikov so 61 výhernými automatmi.
Život v meste sa zlepšil, podstatne menej ľudí odkázaných na sociálne dávky ich premrhá, preto je primátor Peter Molčan (Smer-HZDS-SNS) sklamaný.
Návrh pripomienkoval cez Združenie miest a obcí. „Už v minulosti sme sa viackrát presvedčili, že kvórum päťdesiat percent v referende je nesplniteľné. Navyše, kto posúdi, čo je rušenie verejného poriadku? Budeme bezzubí, hazard bude prekvitať a nešťastných rodín bude viac.“

Beata
Balogová
