Agentúrne spravodajstvo sme doplnili o autorský článok denníka SME.
BRATISLAVA. Ak by sa nechal v platnosti zákon o platoch ústavných činiteľov z dielne bývalej vlády, poslancom a ďalším ústavným činiteľom by to v budúcom roku prinieslo obrovské príjmy.
V diskusnej relácii televízie TA3 V politike to dnes uviedol predseda parlamentu Pavol Paška (Smer).
Paška: Platy poslancov sa zvyšovať nebudú
Autorom normy bol v minulom volebnom období líder liberálov Richard Sulík (SaS). Platy poslancov sa podľa nej odvíjajú od vývoja štátneho deficitu.
"Ak by sme dnes mali použiť Sulíkov návrh zákona, tak by sme zarábali veľmi nekorektne voči občanom, o stovky eur navyše. Aj preto sme sa dohodli v rámci politického spektra a začali sme robiť na novom zákone o poslancoch," podčiarkol Paška, ktorý Sulíkovu úpravu považuje za účelovú.
Ubezpečil, že platy poslancov sa zvyšovať nebudú, dokonca budú podliehať vyššej dani. Poslanci plánujú svoje platy zmraziť na úroveň roku 2011 a 2012.
Podľa Pašku by sa tak mohlo stať buď na aktuálnej schôdzi parlamentu, alebo na tej novembrovej.
"Nevytĺkajme z toho politický kapitál," vyzval predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský. Nemyslí si, že cieľom lídra liberálov bolo zvyšovať platy. Hrušovského teší vôľa všetkých poslaneckých klubov zmraziť platy poslancov na úroveň roka 2012.
"Pre mňa to je dostatočne dobré riešenie na to, aby aj slovenská verejnosť cítila, že ústavní činitelia sú ochotní sa solidarizovať, zdôraznil.
Figeľ: Poslanci majú na počítač náhrady
„O chvíľu sa tu od ústavných činiteľov bude vyžadovať, aby pracovali bez nároku na plat, chodili do práce vlastným autom,“ takto premiér Robert Fico včera v STV ironizoval kauzu drahého nakúpu notebookov pre nových poslancov.
Národná rada sa rozhodla kúpiť notebooky s kvalitami, ktoré na svoju prácu vôbec nepotrebujú. Predseda KDH Ján Figeľ hovorí, že by sa mohol zmeniť zákon a poslanci by si mohli technické vybavenie kupovať sami z paušálnych náhrad, ktoré každý mesiac dostávajú. „Nevidím problém, aby táto zmena nastala.“
Fico tvrdí, že sa v poslednom čase dehonestuje status ústavného činiteľa, pred čím varuje, aby „v parlamente ešte vôbec niekto chcel pracovať“.

Beata
Balogová
