SME

SIS zverejnila prvý raz od roku 2005 správu o svojej činnosti

Správa bola podľa podpredsedu branno-bezpečnostného výboru Alojza Hlinu nedostatočná.

Sídlo Slovenskej informačnej služby.Sídlo Slovenskej informačnej služby. (Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

BRATISLAVA. Slovenská informačná služba (SIS) po prvý raz od roku 2005 zverejnila správu o svojej činnosti na svojej webovej stránke. O odtajnení časti správy o činnosti za rok 2011 rozhodol riaditeľ SIS Ján Valko.

"V záujme nezatajovania informácií o činnosti SIS a v duchu motta nového riaditeľa SIS, že ideálne bude, keď SIS nebude informácie zatajovať, ale bude ich utajovať, riaditeľ rozhodol a vydal pokyn výňatok z tejto správy v neutajovanej podobe sprístupniť odbornej a laickej verejnosti na webovom sídle služby," povedal hovorca SIS Branislav Zvara.

SkryťVypnúť reklamu

Správa o činnosti SIS bola podľa podpredsedu branno-bezpečnostného parlamentného výboru Alojza Hlinu nedostatočná.

„Správa vôbec nehovorila o tom, že si tu niekto vytvára súkromnú armádu,“ povedal.

Podľa neho si niekto zo sociálne odkázaných robí súkromnú armádu odhodlanú na všetko, čo je jedna z činností, ktoré by SIS mala sledovať a o čom nebola v správe ani zmienka.

Hlina zároveň kritizoval SIS za to, že neanalyzovala záujem cudzích spravodajských služieb dopracovať sa k zvukovým záznamom z Gorily.

„Je otázne, či toto riziko niekto vyhodnocoval. Kto získa tieto záznamy, tak osoby, ktoré v nej vystupujú, sú vydierateľné, čo je obrovské riziko,“ konštatoval.

Predseda výboru na kontrolu SIS Pavol Abrhan považuje správu za štandardnú. „Boli v nej niektoré zaujímavé veci, ktoré hodnotili počet informácií. Do budúcna by stálo za úvahu vylepšovať správu tým, že by sa nehovorilo len o kvantite, ale aj kvalite informácií, aby sme mali spätnú väzbu, ako s tými informáciami bolo naložené,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho SIS v roku 2011 dávala väčšie kvantum informácií prijímateľom, teda ministerstvám a predsedovi vlády.

Čo SIS zistila

Slovenská informačná služba (SIS) venovala pozornosť netransparentným aktivitám podnikateľských subjektov pri získavaní majetkových podielov vo verejných zdravotníckych zariadeniach.

Zamerala sa predovšetkým na korupčné a lobistické praktiky predstaviteľov investičných skupín, ktorých cieľom bolo získať monopolné postavenie na trhu v segmente zdravotníctva.

Zistili klientelizmus pri obstarávaní

SIS podľa odtajnenej správy získala v roku 2011 informácie o prípadoch korupcie a klientelizmu pri verejnom obstarávaní a prideľovaní peňazí zo štátneho rozpočtu v orgánoch miestnej a regionálnej samosprávy, v inštitúciách štátnej správy a v subjektoch s majetkovou účasťou štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Korupčné a klientelistické postupy sa zistili pri rozhodovaní o poskytovaní peňazí z európskych fondov a pri poskytovaní dotácií zo štátneho rozpočtu.

"SIS monitorovala činnosť niektorých silných finančných investičných skupín, ktoré zohrávajú významnú úlohu v hospodárstve SR, so zameraním na netransparentné aktivity poškodzujúce hospodárske záujmy SR," píše sa v správe.

O podozrení z korupčných praktík, ktoré súviseli s manipuláciami tendrov na výstavbu a modernizáciu dopravnej infraštruktúry, služba informovala svojich príjemcov, teda prezidenta, vládu a Národnú radu.

O podozreniach z trestnej činnosti informuje aj políciu a prokuratúru. Podľa správy SIS poukázala aj na korupciu a zmanipulovanie súťaže na rekonštrukciu budovy štátnej inštitúcie.

SkryťVypnúť reklamu

Korupcia v orgánoch daňovej správy

Korupčné aktivity boli podľa SIS zaznamenané aj v orgánoch daňovej správy pri podvodoch na dani z príjmov a DPH a tiež v orgánoch colnej správy v súvislosti s podvodmi na spotrebných daniach z minerálnych olejov a tabakových výrobkov a daňovými podvodmi pri dovoze tovaru.

Pokračovalo poškodzovanie hospodárskych záujmov SR v spoločnostiach s majetkovou účasťou štátu a samospráv.

"Príjemcovia boli upozornení na korupčné a lobistické aktivity záujmových skupín a osôb, ktoré boli spojené s ovplyvňovaním verejného obstarávania v týchto spoločnostiach. K ovplyvňovaniu dochádzalo úmyselnými zásahmi do procesu verejného obstarávania a obchádzaním verejných súťaží," píše sa v správe.

Manipulácia verejných súťaží sa týka najmä energetických a teplárenských spoločností. Netransparentné hospodárenie sa zistilo aj v distribučných a vodárenských spoločnostiach a v spoločnostiach, ktoré využívajú dopravnú infraštruktúru.

SkryťVypnúť reklamu

Opäť sa objavovali nevýhodné kontrakty so spriaznenými spoločnosťami na dodávky dreva a pri predaji majetku štátneho podniku, informuje v správe pre verejnosť SIS.

SIS podľa zverejnenej správy upozornila na daňové podvody súvisiace s uplatňovaním neoprávnených daňových odpočtov DPH, krátením daní z príjmov a podvodmi so spotrebnými daňami.

Na daňových podvodoch sa podieľali aj predstavitelia daňových a colných orgánov. Informovala príjemcov o aktivitách daňových subjektov, ktoré si na základe fiktívnych obchodov neoprávnene uplatňovali nadmerný odpočet DPH a znižovali základ dane z príjmu.

(tasr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 85 276
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 554
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 294
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 456
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 363
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 222
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 431
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu