BRATISLAVA. Pracujeme spolu na tom, aby väčšinové obyvateľstvo vedelo o svojom osude rozhodovať samo, rozprával v utorok v Bratislave starosta východoslovenskej obce Čičava Vladimir Kalafa.
Nepomýlil sa, opisoval život v dedine, kde žije 63 percent Rómov a poslancami sú len Rómovia.
Do hlavného mesta sa neprišiel sťažovať, ale predstaviť prístup, ktorý Európska komisia a Nadácia otvorenej spoločnosti ocenili ako ukážkový.
Spolu so Spišským Hrhovom, Raslavicami, Nitrou nad Ipľom a trinástimi obcami z okolitých krajín.
Politici recyklujú staré návrhyVšetky ocenené obce spája, že „rómske projekty“ pomohli celej dedine.
Čičava získala na dobudovanie infraštruktúry dva milióny eur, starosta pri výbere firmy trval na tom, aby na pomocné práce najali miestnych Rómov. Sami tak pomáhali zveľaďovať obec.
„Nie je pravda, ako hovoria terajší vládni predstavitelia rómskej reformy, že za dvadsaťdva rokov sa nič neurobilo. Títo starostovia sú príkladom,“ hovorila o ocenených riaditeľka Rómskeho inštitútu Klára Orgovánová.
Opatrenia, ktoré začali predstavovať minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru, šéf OĽaNO Igor Matovič a jeho poslanec a nový vládny splnomocnenec pre Rómov Peter Pollák, sú podľa Orgovánovej iba recyklovaním návrhov z vládnych dokumentov za posledných 15 rokov.
Namiesto škôlky nultý ročníkStarostovia upozorňujú, že dôležitejšie budú konkrétne kroky, ktoré štát dokáže zaplatiť.
„Sme za, aby bola povinná predškolská výchova, ale to si vyžaduje aj zdroje,“ hovorí Kalafa. „U nás požiadavky rómskych rodičov na umiestnenie detí do škôlky trojnásobne prevyšujú kapacitu. Kam ich umiestnim, keď sa prijme zákon?“ pýta sa.
Viaceré obce sa neefektívnu štátnu politiku snažia vynahradiť už dnes. V Nitre nad Ipľom chýbajúcu škôlku nahradili nultým ročníkom školy pre päťročné deti.
„Keď som nastúpil do funkcie, do jednej triedy chodilo 16-ročné dievča so šesťročným chlapcom,“ hovorí starosta Tivadar Berky.
Našli kvalifikovanú učiteľku a rómsku asistentku a do vzdelávania zapojili aj sociálnych terénnych pracovníkov.
„Za posledné dva roky nám neprepadol žiadny žiak.“ Starosta zaujal aj tým, že žiakom pripravuje raňajky.
„Väčšina rómskych detí si večer líha hladná, tak sa aspoň ráno v škole najedia a chodia načas.“
Raslavice odkúpili od súkromníkov pozemky a ponúkli ich Rómom na nové domy. Rómov sa podarilo zapojiť aj do separovania odpadu, dedina tak výrazne šetrí na vývoze smetí a vznikli aj pracovné miesta.
Ak Pollák uspeje, málokto mu bude vyčítať, že si pomohol cudzími nápadmi, píše Tomáš Gális
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz

Beata
Balogová
