Opozičnú sťažnosť na Ústavnom súde môže Fico využiť vo svoj prospech.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Ak prezident nechce za generálneho prokurátora Jozefa Čentéša, môže ho odmietnuť, ale musí povedať prečo. Právo nevymenovať človeka, ktorého zvolil parlament, v stredu Ivanovi Gašparovičovi priznal Ústavný súd.
Nové rozhodnutie Ústavného súdu v kauze voľby generálneho prokurátora najprv označila opozícia za svoje víťazstvo. O chvíľu už poslanec KDH Radoslav Procházka pripustil, že prezident Ivan Gašparovič ho môže využiť, aby Jozefa Čentéša odmietol.
To by umožnilo premiérovi Robertovi Ficovi naplniť jeho plán novej voľby, ktorý spomínal v auguste.
„Môj osobný odhad je, že prezident výklad ústavy využije na to, aby Čentéša nevymenoval,“ povedal Procházka, ktorý zastupoval opozíciu pred Ústavným súdom. Dodal, že bližšie sa vyjadrí až potom, keď súd uverejní zdôvodnenie svojho rozhodnutia.
Z prvej správy totiž nie je jasné, aké dôvody môže Gašparovič proti Čentéšovi použiť. Ani dokedy musí rozhodnúť.
Čentéš s funkciou rátaOdlišné stanovisko k rozhodnutiu mali štyria sudcovia Lajos Mészáros, Ján Luby, Ľudmila Gajdošíková a Ladislav Orosz. S čím nesúhlasili, odmietli vysvetliť s tým, že im to neumožňujú pravidlá súdu.
Chronológia
Voľba
bývalá koalícia SDKÚ, KDH, Mosta a SaS sa dlho nevedela zhodnúť na kandidátovi
poslanec SDKÚ Stanislav Janiš dokonca navrhol Dobroslava Trnku, ktorý bol kandidátom Smeru
tajnú voľbu sa snažili koaliční poslanci kontrolovať fotením lístkov, hlasovaním vo dvojici
napokon pristúpili k zmene zákona, aby bola voľba verejná, objavili sa podozrenia z korupcie
Jozefa Čentéša zvolili 17. júna 2011 aj tak v tajnej voľbe. Dobroslav Trnka sa kandidatúry vzdal
Ústavný súd všetky sťažnosti proti voľbe zamietol, polícia korupciu nepotvrdila
Podľa informácií SME im prekážalo, že súd pripustil možnosť nevymenovania za nejasných podmienok a presne nevysvetlil, aká je primeraná lehota. Proti sudcovi Oroszovi pred dvoma týždňami verejne vystúpila predsedníčka súdu Ivetta Macejková.
Opozícia sa obrátila na Ústavný súd, pretože jej prekážalo, že prezident naťahoval rozhodnutie o Čentéšovi. Bývalá koalícia ho zvolila vlani 17. júna.
„Očakávam, že budem vymenovaný, neexistuje právna prekážka, prečo by som nemal byť,“ reagoval na verdikt súdu Čentéš.
Prezident, sám bývalý generálny prokurátor odvolaný z funkcie prezidentom Václavom Havlom v roku 1992 za nečinnosť, v stredu neprezradil, čo po rozhodnutí Ústavného súdu urobí. Pravdepodobne sa vyjadrí vo štvrtok.
V stredu podvečer sa na recepcii lúčil s kráľovským párom v Dánsku, kde bol na oficiálnej návšteve.
Ficov plán z letaDosiaľ Gašparovič tvrdil, že záležitosť neuzavrie, pokým Ústavný súd neposúdi všetky podnety týkajúce sa voľby generálneho prokurátora.
Voľba generálneho prokurátora
Prezident o vymenovaní
Ani zvolený Jozef Čentéš, ani Dobroslav Trnka by už nemali byť kandidátmi. Dnes sú obaja tak politicky rozdelení, že nikto nemôže hovoriť o tom, že nebudú rozhodovať v zájme niektorej z politických strán
(17. júna 2011 po zvolení Čentéša)
Kým sú pochybnosti, nechcem pristúpiť k jeho vymenovaniu, pretože by to nebolo dobré pre neho samotného, ani pre Generálnu prokuratúru.
(6. júla 2011)
Čentéš je pre mňa terciálna otázka v tomto momente.
(14. októbra 2011)
Ústavný súd by mal komplexne rozhodnúť o všetkých podnetoch týkajúcich sa voľby generálneho prokurátora
(24. augusta 2012)
Momentálne je na súde už iba podanie Čentéša, ktorý sa sťažuje na nečinnosť Gašparoviča. „Ak by bol činný a vymenoval ma, moja sťažnosť v tom momente nemá opodstatnenie,“ komentoval Čentéš.
Premiér Robert Fico odkázal, že rešpektuje rozhodnutie súdu a počká si na rozhodnutie prezidenta.
Už v auguste však hovoril, že verdikt súdu, ktorým by prezidentovi umožnil Čentéša zamietnuť, je pre neho veľmi dôležitý. „Ak prezident bude mať možnosť vybrať si, počkáme si na jeho rozhodnutie a potom príde rad na ďalšiu voľbu,“ povedal vtedy Fico.
Podľa zistení SME už Smer v takom prípade nebude presadzovať svojho pôvodného kandidáta Dobroslava Trnku. Jedným z možných uchádzačov by mohol byť špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.
Zneváženie funkcieSúd rozhodol, že prezident je povinný sa zaoberať vymenovaním Čentéša.
„V primeranej lehote buď vymenovať navrhnutého kandidáta, alebo oznámiť Národnej rade, že tohto kandidáta nevymenuje. Prezident uvedie dôvody nevymenovania, pričom nesmú byť svojvoľné.“
V tlačovej správe súd okrem zákonných dôvodov spomína „dôvod závažnej skutočnosti vzťahujúci sa na osobu kandidáta“.
Musí ísť o takú skutočnosť, ktorá by mohla znevážiť postavenie šéfa prokuratúry alebo celej inštitúcie.
Macejková musí k rozhodnutiu súdu napísať odôvodnenie. Dokedy ho musí vypracovať, zákon neurčuje.
Profil JOZEFA ČENTÉŠA
Vyhlásenie ústavného súduNeverejné zasadnutie pléna Ústavného súdu SR
Ústavný súd Slovenskej republiky pod vedením predsedníčky Ivetty Macejkovej na neverejnom zasadnutí pléna 24. októbra 2012 rozhodol vo veci vedenej pod sp. zn. PL. ÚS 4/2012 o návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na podanie výkladu čl. 102 ods.1 písm. t) a čl. 150 Ústavy Slovenskej republiky.
Plénum uznesením podáva tento v ý k l a d :
Prezident Slovenskej republiky je povinný zaoberať sa návrhom Národnej rady Slovenskej republiky na vymenovanie generálneho prokurátora Slovenskej republiky podľa čl. 150 Ústavy Slovenskej republiky a ak bol zvolený postupom v súlade s právnymi predpismi, v primeranej lehote buď vymenovať navrhnutého kandidáta, alebo oznámiť Národnej rade Slovenskej republiky, že tohto kandidáta nevymenuje.
Nevymenovať kandidáta môže len z dôvodu, že nespĺňa zákonné predpoklady na vymenovanie, alebo z dôvodu závažnej skutočnosti vzťahujúcej sa na osobu kandidáta, ktorá dôvodne spochybňuje jeho schopnosť vykonávať funkciu spôsobom neznižujúcim vážnosť ústavnej funkcie alebo celého orgánu, ktorého má byť táto osoba vrcholným predstaviteľom, alebo spôsobom ktorý nebude
v rozpore so samotným poslaním tohto orgánu, ak by v dôsledku tejto skutočnosti mohol byť narušený riadny chod ústavných orgánov (čl. 101 ods. 1 druhá veta Ústavy Slovenskej republiky).
Prezident uvedie dôvody nevymenovania, pričom tieto nesmú byť svojvoľné.
Podľa § 32 ods. 1 zákona o ústavnom súde sa k tomuto rozhodnutiu pripája odlišné stanovisko sudcu Lajosa Mészárosa, sudcu Jána Lubyho, sudkyne Ľudmily Gajdošíkovej a sudcu Ladislava Orosza.
Sudkyňa Ivetta Macejková dopĺňa odôvodnenie rozhodnutia.
Zdroj: Ústavný súd SR
Baránek: Ústavný súd dáva prezidentovi väčšie právomociZ verdiktu ústavného súdu podľa politológa Jána Baránka vyplýva, že nechcel rozhodnúť jednoznačne.
BRATISLAVA. Dnešné rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý povedal, že prezident musí vymenovať Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora, alebo musí Národnej rade uviesť dôvody, pre ktoré to neurobí, dáva nášmu najvyššiemu ústavnému činiteľovi väčšie právomoci, tvrdí politológ Ján Baránek.
Týmto rozhodnutím ústavný súd navyše podľa neho obchádza parlament.
"My máme parlamentný systém a zrazu sa tu dáva prezidentovi právomoc nad ten parlamentný systém, pretože parlament je ten, ktorý volí tohto kandidáta. Ak parlament uznal, že spĺňa všetky predpoklady a nie je prekážka na to, aby bol zvolený, a prezident takéto rozhodnutie môže zvrátiť, potom sa dostávame do troška iného systému, ktorý už má prvky prezidentského systému," povedal Baránek.
Z verdiktu ústavného súdu podľa politológa vyplýva, že nechcel rozhodnúť jednoznačne.
"Je to zasa len také rozhodnutie typické pre náš ústavný súd. Nie je dobré, malo byť jednoznačnejšie," tvrdí.
Baránek predpokladá, že prezident Ivan Gašparovič Čentéša nevymenuje, ale bude hľadať dôvody, pre ktoré tak neurobí.
To môže podľa jeho slov do celej situácie nakoniec vniesť ešte viac chaosu, pretože Čentéšovi sa tieto dôvody možno nebudú zdať relevantné a opäť to dá na Ústavný súd.
SITA

Beata
Balogová
