BRATISLAVA. Slovenská informačná služba v roku 2011 odsledovala „korupčné a lobistické praktiky predstaviteľov investičných skupín, cieľom ktorých bolo získanie monopolného postavenia na trhu v zdravotníctve“.
Píše sa to vo výročnej správe SIS za rok 2011. O jej zverejnení rozhodol riaditeľ Ján Valko. Vypracoval ju jeho predchodca Karol Mitrík, nominant Ivety Radičovej.
SIS naposledy zverejnila výročnú správu za rok 2005. Podľa hovorcu Branislava Zvaru chce riaditeľ týmto krokom zvýšiť komunikáciu s verejnosťou.
Asi mysleli Pentu
Jedinou finančnou skupinou, ktorá sa významnejšie zaujíma o zdravotníctvo, je Penta. V septembri ohlásila, že kúpila polovičný podiel v najväčšej zdravotnej poisťovni Dôvera. Po schválení protimonopolným úradom ju tak bude vlastniť celú.
Úrad jej tento rok odobril aj iné nákupy. Na východnom Slovensku ovládla desať nemocníc. Vlastní aj sedem polikliník a tri železničné nemocnice ProCare a 180 lekární v sieti Max.
Hovorca Penty Martin Danko povedal, že sú na sledovanie SIS zvyknutí.
„Tak ako takmer každá významná firma, ktorá pôsobí na Slovensku.“ Informácie o korupcii sú podľa neho len klebety a pocity, ktoré sa pravidelne šíria.
Proti tomu, že chcú monopolizáciu v zdravotníctve podľa neho svedčí, že predali akcie medicínskych laboratórií Alfa Medical. Obchod prebehol tento rok.
SIS v správe neuviedla, či informácie o Pente odovzdala polícii. Neuvádza ani celkový počet informácií, ktoré jej poskytla. Zvara povedal, že nie je ich primárnou úlohou „podnecovať prijímanie opatrení trestnej represie“.
Policajtom pomohli málo
Jaroslav Spišiak, ktorý bol minulý rok policajným prezidentom, hovorí, že zo SIS dostali „zopár informácií“. Na konkrétny prípad, ktorý odhalili vďaka SIS, si však nespomenul.
To, že SIS zverejnila minuloročnú správu, neznamená, že to urobí aj o rok. Podľa Zvaru ide o rozhodnutie riaditeľa. Povinnosť predložiť správu má iba voči parlamentu.
O čom píše správa
Hlavné zistenia:
pravicoví extrémisti sa chcú etablovať na politickej scéne
monitorovali silné finančné skupiny, podozrievajú ich z poškodzovania hospodárskych záujmov SR
sledovali získavanie podielov vo verejných zdravotníckych zariadeniach - korupčné a lobistické praktiky predstaviteľov investičných skupín, cieľom ktorých bolo získanie monopolného postavenia na trhu v zdravotníctve
SIS informovala príjemcov o podozrení z korupčných praktík, súvisiacich s manipuláciami tendrov týkajúcich sa zákaziek na výstavbu a modernizáciu dopravnej infraštruktúry v prospech vopred určených dodávateľov.
korupciu a zmanipulovanie súťaže na rekonštrukciu budovy štátnej inštitúcie.
korupčné aktivity boli zaznamenané aj v orgánoch daňovej správy pri podvodoch na dani z príjmov a DPH
a taktiež v orgánoch colnej správy v súvislosti s podvodmi na spotrebných daniach z minerálnych olejov a tabakových výrobkov a daňovými podvodmi pri dovoze tovaru.
podvody s eurofondami, Podľa získaných informácií mnohé projekty vykazovali znaky neefektívneho a neúčelného vynaloženia nenávratných finančných prostriedkov.
Prípady manipulácie verejných súťaží boli zaznamenané najmä v energetických a teplárenských spoločnostiach. Netransparentné hospodárenie bolo zistené aj v distribučných a vodárenských spoločnostiach a v spoločnostiach využívajúcich dopravnú infraštruktúru.
prípady poškodzovania záujmov štátu v oblasti lesného hospodárstva. Nevýhodné kontrakty so spriaznenými spoločnosťami boli uzatvárané na dodávky dreva a pri predaji majetku štátneho podniku.
zaznamenané množstvo prípadov podozrení z korupčného správania predstaviteľov samospráv, ktoré sa týkali netransparentného a neefektívneho nakladania s majetkom miest a obcí.
poznatky o neoprávnených reštitučných nárokoch, zmenách na listoch vlastníctva a o prípadoch nezákonného zabratia poľnohospodárskej pôdy
v oblasti tranzitu energetických surovín predstavuje stupňujúce sa riziko diverzifikácia ruských exportných trás pre ropu a plyn do koridorov mimo územia Slovenska, zatiaľ čo diverzifikačné snahy SR stagnujú. Značné riziko pre zásobovanie ropou a plynom z globálneho hľadiska predstavuje nepokojná situácia v Severnej Afrike a na Blízkom východe.
Celá správa o činnosti SIS v roku 2011

Beata
Balogová
